کارتابل مدیریت فرهنگی دانشگاه، کجاست؟

حتما شما هم حکایت مشهور فیل و اتاق تاریک را شنیده اید . مردانی که در یک اتاق تاریک سعی داشتند از طریق لمس فیل، پی به ذات و ماهیتش ببرند. آنکه دست به خرطومش کشیده بود  فیل را به سان یک ناودان تشبیه می کرد و آن که گوشش را بدست گرفته بود از […]

کد خبر: 3767
تاریخ انتشار : آذر ۲۳, ۱۳۹۲

حتما شما هم حکایت مشهور فیل و اتاق تاریک را شنیده اید . مردانی که در یک اتاق تاریک سعی داشتند از طریق لمس فیل، پی به ذات و ماهیتش ببرند. آنکه دست به خرطومش کشیده بود  فیل را به سان یک ناودان تشبیه می کرد و آن که گوشش را بدست گرفته بود از باد بزن بودن فیل می گفت و آنکه پشت فیل را لمس کرده بود معتقد بود که فیل بسان یک تخت بزرگ است ….

 

حالا شده حکایت مدیریت فضای فرهنگی دانشگاه ها، گروه ها و تشکل های مختلف هر کدام به  اقتضای منافع و خواستگاه های خود از پنجره و دیدگاه خود به این اقیانوس وسیع می نگرند و سعی دارند با یک نسخه تک بعدی درد های این موجود چند بعدی را التیام بخشند.

 Man carting around a large stack of paper on a trolly

 

گروهی دم از آزادی بیان می زنند، گروهی تنها به معضل پوشش می نگرند. گروهی دیگر فقط به مشکلات روابط دختر و پسر و برخی دیگر نیز تنها حلقه مفقوده دانشگاه را بحث  دفاع مقدس می دانند و تصور می کنند با برگزاری یادواره های تکراری می توان تمام مشکلات دانشگاه را برطرف کرد.

حال آنکه برای نجات از این وضعیت و تزریق اعتلا و قدسیت به این فضا نیازمند یک نگاه جامع و کلی هستیم که تمام ابعاد این فضا را در نظر بگیرد و برای تمامی معضلات آن به دنبال راه حل های جامعی باشد که  حل یک معضل موجب تولد معضلی دیگر نشود .

 

حلقه مفقوده مدیریت

Businessman standing on pile of paper

و شاید حلقه مفقوده جریان فرهنگی دانشگاهی امروز عدم وجود این هماهنگی باشد که گاهی این جریان را  به سان پیکری می سازد که هر عضوش به فرمان خود کار می کند. قلبش هر جا که دلش بخواهد می‌تپد، پای چپش از یک سو می رود و پای راستش از سوی دیگر و دست ها هر کدام به تفننات خود مشغول اند. مغز هم که باید مسئول تمامی این تحرکات باشد هر از گاهی برای خالی نبودن عریضه فرمانی صادر می کند و بی آنکه اجرای آن را بازخواست کند به یک خواب عمیق فرو می رود . در این میان هم اگر عضوی از این پیکره، با خلاقیت و ابتکار خود جوش،  فعالیت های موثری را صورت دهد به خاطر عدم وجود مدیریت یکپارچه و ناهماهنگی با دیگر اعضا ،تاثیر این فعالیتها مقطعی و موردی خواهد بود .

و البته هر جا هم که اعضا و جوارح این پیکر تحت مدیریت صحیح مغز به فعالیت پرداخته اند شاهد گام های خوب و موثری در مسیر رسیدن به مقصد که همان فضای علمی و  اسلامی دانشگاه است، بوده ایم .

در طول سال های اخیر فعالیت هایی برای سامان بخشی به این سیستم صورت گرفته است اما به دلیل عدم پیگیری و تغییرات پی در پی مدیران متاسفانه این فعالیتها به نتیجه مطلوب نرسیده است. تنظیم سند راهبردی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، تنظیم سند ارتقای فعالیتهای فرهنگی دانشگاهی، توصیه نامه استقبال از دانشجویان جدید الورود و… از جمله این موارد هستند  و این البته این غیر از انواع و اقسام سندهای ریز و درشتی است که در هسته مدیریتی تشکل ها و جریان های فرهنگی مختلف دانشجویی تدوین می‏ شود. اسنادی که در پرونده ها و کارتابل های اداری خاک می خورند و مجریان و فعالان فرهنگی دانشگاه ها که اغلب هم از قشر دانشجو هستند از آنها بی خبرند و ناگزیر در مسیر اصلاح فضای دانشگاه دست به حرکت های ابداعی و انفرادی می زنند که مسلما موجب تحول یکپارچه فضا نخواهد شد.

امروزه بدلیل عدم برنامه ریزی صحیح ، شاهد آن هستیم که بسیاری از دانشجویان برای کسب علم و ساختن آینده خود ناگزیر به ترک دیار و خانواده هستند . دوری از فضای صمیمی خانواده و چتر حمایتی آن، حس تنهایی عمیقی را به زندگی دانشجو ی غریب تزریق می کند که اگر برای این تنهایی ، از سوی مدیران فرهنگی دانشگاه برنامه ریزی نشود، می تواند دانشجو را به دام افراد و گروه هایی بیاندازد که افکار و عقاید و ارزش های زندگی وی را دگرگون نمایند .

و سوال اینجاست که در این اسناد بالا دستی  برای تنهایی و غربت دانشجویان چه برنامه ریزی ای صورت گرفته است ؟

 

جشن های “جیغ و دست و هورا “

pr_jashn1

مسلما این حس غربت و تنهایی با برگزاری جشن های “جیغ و دست و هورا ” و سخنرانی های حوصله سر بر درمان نمی شود. دانشجوی تازه وارد نیازمند سنگ صبوری است که در همان روز های اول که هنوز نه کسی را می شناسد و نه درک درستی از فضای دنیای جدیدی که تجربه می کند، بدست آورده است، به حرف ها و دغدغه هایش گوش فرا دهد و برای حل مشکلات ریز و درشتش ، پیش از آنکه به خاطر بی‌تجربگی و یا راهنمایی های غلط دیگران به دردسر بیافتد، نسخه های راه گشا بپیچد.

 

مشغولیات ذهن ها

در مدیریت فضای فرهنگی دانشگاه این مسئولیت چگونه تعریف شده است؟ کدام بخش یا ارگان دانشگاه متولی پاسخگویی به این مشکلات است؟ برای آشنایی دانشجویان با این بخش ها چه برنامه هایی تدوین شده است؟ فضاهایی مثل خوابگاه و یا مسجد دانشگاه چه نقشی در ارائه اینگونه خدمات به دانشجویان می توانند داشته باشند؟ برای غنی سازی برنامه های این مراکز دانشگاه ها چه دستور العمل هایی باید پیاده کنند؟ برای آشنایی دانشجویان جدید الورود با این بخش ها چه راه کارهایی تعریف می شود؟ آیا بخش معاونت رفاهی دانشگاه ها و امور خوابگاه ها و امور فرهنگی آن ها دارای برنامه ریزی مدون و اصولی و علمی و کاربردی هستند؟

 

وضعیت اسناد بالا دستی :

در اسناد بالا دستی که البته مجریان اصلی حتی از وجودشان  هم بی خبرند، پاسخ سوالاتی از این دست که توجه به آن مسلما تاثیر بسزایی در سالم سازی فضای دانشگاه خواهد داشت، گنگ و مبهم است و این گنگی و ابهام، زاییده شکافی است که بین مدیران این بدنه و مسئولین اجرایی آن واقع شده است.

برای حل این معضلات لازم است از یک سو  این شکاف و گسل از میان برداشته شود تا با گفتمان و هم اندیشی مدیران فرهنگی دانشگاه و دانشجویان و اساتید دغدغه مند که درگیر فعالیت فرهنگی دانشگاه هستند اسنادی کاربردی و راه گشا تولید شوند و در این بین محیط خوابگاهی و فرصت آن را هم در نظر گرفته واز سوی دیگر اجرای این آیین نامه ها و افق ها و برنامه های راهبردی  تا رسیدن به سر منزل مقصود پیگیری شود.

آینده مدیریت جامعه اسلامی ما در دست نسل جوانی است که این روز ها در پشت صندلی های دانشگاه  و در فضاهای خوابگاهی به تحصیل علم و زندگی مشغولند واگر بتوانیم با برنامه ریزی، سازمان دهی و نظارت صحیح و هدفمند منابع و تخصص های موجود به رشد و اعتلای این نسل بپردازیم در واقع آینده مملکت اسلامی خود را تضمین کرده ایم.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

مطالب مرتبط

راه رهایی از عواقب خطرناک برخی خوابگاه های دانشجویی

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه