مردان در این دوره ها آرایش می کردند

برخی از خبرگزاری ها اعلام کردند که دادگاهی در سودان 7 مرد را به دلیل آرایش کردن دستگیر وجریمه کردند. این مردان که به عنوان مدل برای شرکت در شوی لباس در خارطوم پایتخت سودان خود را آرایش کرده بودند دستگیر شدند.

کد خبر: 3874
تاریخ انتشار : آذر ۲۶, ۱۳۹۲

آیا مردان تمایل به آرایش دارند؟ چرا برخی بر این باورند که مردان روز به روز به سمت آرایش گرایش بیشتری پیدا می کنند؟ چرا برخی بر این باورند که مردان هرگز به سوی این روش ها حرکت نکرده اند و تنها در بحث زیبایی خود در قالب فرم سازی بدن و هیکل شان فرو رفته اند؟ علت اینکه برخی به سمت سبک آرایش و تقلید از زیباسازی با ابزار آلاتی که بیشتر زنانه نامیده می شد گرایش پیدا می کنند چیست؟ آیا تناقضی بین واقعیت مردانگی و غیرت و ویژگی های مرد مسلمان و آرایش وجود دارد؟

 

سیلقی

نگاهی گذرا به تاریخ زندگی بشر در قرون گذشته و آثار باستانی یافته ها در این زمینه این واقعیت را نشان می دهد که زنان و مردان به یک اندازه از لوازم مختلف برای آراستگی خود استفاده می کردند.

 در نگاره های موجود از زمان هخامنشیان به راحتی آثار سرمه کشیدن و فر کردن مو به چشم می خورد، کاری که در دوره های مختلف وجود داشته و تا زمان قاجار هم ادامه یافته به نحوی که فتحلعی شاه که حرم سرایش شهره عام و خاص است از هر نوع وسایل آرایشی استفاده می کرده است.

اینکه علت این آرایش ها در آن دوران و مفاهیم آن چه بوده و حدود استفاده از آن چگونه بوده چندان قابل دستیابی نیست ولی حداقل در همان دوران قاجار و سردرگمی های این چنینی حاکمانش و اوضاع و احوال کشور نشان از مسائل بسیار دارد.

 

dd

بحث آرایش کردن به رنگ و سبک های غلیظ را باید جدا از مواردی چون سرمه کشیدن مردان که مستحب است دانست یا دستوراتی این چنینی که به جهات مختلف توصیه شده است.

آنچه که در مفهوم امروزه آرایش تعریف شده با رنسانسی که در جهت از بین بردن فرهنگ استفاده از سرخاب و سفیداب در میان مردان در شرق و غرب عالم بود کاملا ملقی شد و کاملا در نقطه مقابل ویژگی‌های مثبت یک مرد قرار گرفت.

در قرن های اخیر در کل دنیا گرایش به سمت نیروی عضلانی مردان و پررنگ تر کردن این ویژگی ها ودوری از مصرف مواد آرایشی سوق پیدا کرد. به شکلی که از حدود دهه سی قرن نوزدهم بازار محصولات آرایشی به شدت افول کرد به شکلی که استفاده یک مرد از یک کرم پودر و افشای آن سبب کنارگزاری وی از سیاست می شد.

 دوره ای بود که مردان از چنین کالاهایی برای مسخره بازی و شوخی های مردانه استفاده می کردند.

در جوامع شرقی در برخی از آیین ها مثل بودا و.. گاها آرایش مردانه در قالب استفاده از رنگ ها شایع است که به مفهوم اثرات زیبایی شناخی نیست و مانند قبایل بدوی و یا سرخ پوست ها بیشتر در قالب القا مفاهیم و نشانه ها به کار رفته است.

ولی آنچه که در بعداز ظهور اسلام در میان عموم مردم برای آرایش مردان رواج پیدا کرد در قالب سرمه کشیدن به جهت نور چشم و دلایل فیزیکی دیگر و نهایتا خضاب کردن برای پنهان کردن پیری مسلمانان در برابر دشمن که در جنگ ها متکی به قدرت و نیروی جوانی بود و نیز دلایل دیگر  مختوم شد.

این روزها آنچه که در قرن بیست درباره بازار لوازم آرایش مردانه و گروه های هدف آن مطرح شده حاکی از به وجود آمدن یک گروه نوظهور از مصرف کنندگان کرم ها، رنگ های مو و قسمت عمده ای از محصولات آرایش زنانه  است که شامل گروه های همجنس باز و فرقه های انحرافی فکری و جنسی است.

اینکه امروزه یک مرد مسلمان جدا از بحث آراستگی و استفاده از وسایل بهداشتی برای سلامت پوست از وسایل آرایشی استفاده کند برای بسیاری هم در بعد فرهنگی و هم در بعد دینی ایجاد تردید می کند.

با توجه به فرهنگ حاکم در جامعه ما اکثریت پژوهشگران رفتارشناس بر این باورند که گرایش به لوازم آرایش زنانه در میان مردان و پسران در دو بحث می گنجد یکی اختلالات رفتاری و روحی که در قالب رفتارهای غیر معمول انجام می شود و دیگری اختلالات جنسی که یا منشاء فیزیکی و بیولوژیکی دارد و یا ناشی از ناهنجاری های اخلاقی و گرایش های خاص است.

اینکه در دورانی بسیار کهن آرایش کردن مرسوم بوده با توجه به چارچوب های دینی که نوع و شیوه آرایش را در مردان به علت تشبه به زنان محدود کرده جایی برای ابراز نظر باقی نمی گذارد. در درمان تربیتی این نوع رفتارها کاری که از دست خانواده بر می آید دقت در رفتار پسران و درنظر گرفتن ملاک هایی در تربیت که نتیجه آن تربیت مردان و پدران آینده در قالب ویژگی ها و حیای رفتاری در آن ها است.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ با حجاب

مطالب مرتبط

خدمات زنانه در آرایشگاه های مردانه

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه