چادر ها مدل های مختلفی دارند شما کدام یک را می پسندید؟

قديم‌ها نمي‌شد جايي سراغ چادر عربي را گرفت. مگر اينكه آشنايي به مكه و كربلا سفر مي‌كرد و سوغاتي مي‌آورد. جذابيت سر كردن اين نوع از چادر هم به‌خاطر كم بودن آن بود. كم‌كم پاي چادرعربي به شهرهاي مختلف كشور ما باز شد و خياط‌ها هم با يك مهندسي معكوس، الگوي آن را ياد گرفتند.

کد خبر: 39257
تاریخ انتشار : شهریور ۴, ۱۳۹۵

قدیم‌ها اینطور بود که مادربزرگ‌های ما به پارچه‌فروشی می‌رفتند و بعد یک قواره پارچه چادری می‌خریدند و بعد هم آن را می‌دوختند.

 اما حالا چادرهای آماده به بازار آمده‌اند، هرچند روش سنتی تهیه چادر هنوز هم طرفدار دارد. به هر حال این روزها اگر به یک فروشگاه حجاب که این روزها زیاد هم شده‌اند سر بزنید با انواع و اقسام مدل‌های چادر مواجه می‌شوید که هر یک ویژگی‌های خودش را دارد. اگر می‌خواهید با این خصوصیات آشنا شوید، این مطلب به کارتان می‌آید.

 

چادر ساده

 

چادر ساده به چادر نماز هم معروف است. البته قبل از آن هم این چادر‌ها به‌صورت رنگی استفاده می‌شدند و علاوه بر کاربردش سر سجاده و نماز، پوششی برای اهل خانه و در منزل بود. چادر نماز یا چادر ساده را با یک قواره ۵ متری از پارچه آن، می‌شود به راحتی دوخت؛ یک نیم‌دایره کامل که شعاع آن برابر قد استفاده‌کننده است. چادر ساده، پوششی رسمی برای زنان کشور ماست. این چادر با وجود سادگی در طراحی، به‌دلیل تنوع در جنس پارچه‌اش می‌تواند متنوع باشد؛ پارچه‌هایی که طرح‌های ریز و درشت دارند به‌عنوان پارچه‌های مجلسی، ساده‌تر‌ها برای محل کار و استفاده روزمره، سبک‌ها مخصوص فصل‌های گرم و سنگین‌تر‌ها برای فصل‌های سرد.

 

 

چادر ها مدل های مختلفی دارند شما کدام یک را می پسندید؟

 

چادر قجری

 

اسم اصلی‌اش چادر کمری است و به‌خاطر رواج آن در دوره قاجار، به چادر قجری معروف شده است. یکی از دلایلی که باعث از دور خارج شدن این چادر‌ها شد، کشف حجاب دوره پهلوی بود. از آن زمان تا همین چند سال پیش هم استفاده از این مدل چادر منسوخ شده بود. چادر قجری را باید از سر پوشید. کمربند این چادر باعث می‌شود بخشی از وزن آن از روی سر کم شود. چادر قجری، چادری یک تکه است، اما با دیدن این چادر از جلو گمان می‌کنید که از ۲تکه مجزای دامن و چادر تشکیل شده است. این نوع چادر دوسوم بیشتر از چادر معمولی به پارچه نیاز دارد. این نوع از چادرها برای افرادی مناسب است که اندامی لاغر دارند؛ طراحی آن به‌گونه‌ای است که افراد را کمی کوتاه قد‌تر از آنچه هستند نشان می‌دهد.

 

 

چادر ها مدل های مختلفی دارند شما کدام یک را می پسندید؟

 

چادر عربی

 

قدیم‌ها نمی‌شد جایی سراغ چادر عربی را گرفت. مگر اینکه آشنایی به مکه و کربلا سفر می‌کرد و سوغاتی می‌آورد. جذابیت سر کردن این نوع از چادر هم به‌خاطر کم بودن آن بود. کم‌کم پای چادرعربی به شهرهای مختلف کشور ما باز شد و خیاط‌ها هم با یک مهندسی معکوس، الگوی آن را یاد گرفتند و استفاده از این نوع چادر نه‌تنها رواج پیدا کرد بلکه باعث خلاقیت‌های زیادی هم در زمینه طراحی چادر شد. چادرعربی با پارچه‌ای سبک دوخته می‌شود. برای اینکه این چادر به‌راحتی روی سر بایستد، تکه پایینی آن را دولا می‌دوزند. چادر لبنانی، چادر بیروتی، چادر جده‌ای، چادر اماراتی و… از انواع چادرهای‌عربی هستند که شاکله کلی آنها یکی است اما در جزئیاتی مثل آستین با هم تفاوت دارند.

 

 

چادر ها مدل های مختلفی دارند شما کدام یک را می پسندید؟

 

چادر ملی

 

طراحی این نوع از چادر ترکیبی است از چادر ساده و چادر عربی. چادر ملی، چادری است که از پشت شباهت زیادی به چادر ساده دارد و حسن بزرگ چادر عربی یعنی آستین را هم می‌توان در آن دید. چادرهای ملی با یراق‌دوزی‌ها و سر آستین‌های گیپور و مدل‌های مختلفش خیلی زود میان بانوان باب شد و هنوز هم طرفداران زیادی دارد. اگر دوست دارید دختر کوچک‌تان هم کم‌کم چادری شود، انواع مدل‌های این چادر را می‌توان برای کودکان هم در سایزهای پایین یافت. چادر ملی از انواع چادرهایی است که برای تهیه آن نه‌تنها باید به قد چادر توجه کرد بلکه قد آستین و قرار گرفتن چادر روی شانه و مواردی این چنینی هم در انتخاب و خرید آن تأثیر دارد.

 

 

چادر ها مدل های مختلفی دارند شما کدام یک را می پسندید؟

 

چادر دانشجویی

 

چادر دانشجویی نوع تعدیل یافته چادر ملی و عربی است و خیلی‌ها که از نزدیک این چادر را ندیده و آن را سر نکرده‌اند، آنها را یکی می‌دانند. ابعاد چادر دانشجویی چیزی است بین چادر ملی و چادر عربی. این نوع چادر با داشتن درزی در قسمت بازو‌ها و البته یک آستین آزاد و نه چندان بلند، چادری راحت و آزاد محسوب می‌شود. این چادر را به این دلیل به دانشجو‌ها نسبت می‌دهند که چادری راحت است و درصورت استفاده از آن می‌توان به راحتی کیف را روی دوش انداخت و جزوه (یا هر وسیله دیگری) را در دست گرفت. چادر دانشجویی با وجود یک کش که پشت سر قرار می‌گیرد، به‌راحتی روی سر می‌ماند و کمتر با مشکلی مثل لیز خوردن و افتادن از سر روبه‌رو است.

 

 

چادر ها مدل های مختلفی دارند شما کدام یک را می پسندید؟

 

چادر شالدار

 

 چادر شالدار را که از دور ببینید، شک می‌کنید که این یک چادر است یا مانتو! با این حال چادر بودن آن از نزدیک بیشتر مشخص است. بالاتنه‌ای بسیار بلند دارد که تا نوک پا می‌رسد و آستین آن هم بلند است. چادر شالدار، به نوعی همان مانتوی بلند است که یک شال سر خود دارد. در نگاه اول سر کردن چادری شالدار کاری راحت به‌نظر می‌رسد که نیاز به استفاده از روسری و شال یا مقنعه ندارد. درصورتی که اینطور نیست. کسانی که چادر شالدار سر می‌کنند نیاز به سر کردن یک روسری یا پوششی دیگر را از زیر این چادر به‌خوبی احساس می‌کنند. در مورد نیاز به پوشیدن مانتو از زیر این چادر هم همین گمانه‌زنی‌ها وجود دارد. چادر شالدار از معدود چادرهایی است که انواع رنگی آن را به‌راحتی می‌توان در بازار پیدا کرد.

 

 

چادر ها مدل های مختلفی دارند شما کدام یک را می پسندید؟

 

تحریریه سایت با حجاب

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه