چگونه حجاب خود را زیبا ببینید

مومنان واقعی حتما در هر لحظه از زندگی خود نشانه‌ای از عشق خداوند را به همراه دارند؛ نشانه‌هایی که دیگران را مجذوب آن معشوق می‌کند.

کد خبر: 39501
تاریخ انتشار : شهریور ۷, ۱۳۹۵

مومنان واقعی حتما در هر لحظه از زندگی خود نشانه‌ای از عشق خداوند را به همراه دارند؛ نشانه‌هایی که دیگران را مجذوب آن معشوق می‌کند.

یکی از این نشانه‌ها داشتن حیا و عفیف بودن است؛ البته به همراه حجاب ظاهر که مصداق و بروز خارجی همین حیا و عفت درونی است. مومنان همه دین‌ها هم برای پایبند ماندن به راز عاشقی‌شان و ابراز آن به دیگران، از نشانه‌های حیا استفاده می‌کنند. بروز مردانه حیا در حریم نگه‌داشتن‌هایی مثل چشم‌چران نبودن و مراقبت از چشم و دل است و بروز زنانه حیا حجاب است.این مقاله، بهانه خوبی است تا همه زنان و مردانی که می‌خواهند حامی بنیان‌های خانواده‌شان باشند به حجاب و زیبایی‌های آن نگاه دوباره‌ای داشته باشند.

 

به عشق رسیده‌ام و حیا شده کارم

 

تاریخ‌شناسان گواهی داده‌اند که حتی ۳هزار سال پیش از میلاد هم در بین‌النهرین لباس زنان بلندتر از مردان بوده است. در مصر باستان پوشیده بودن جزو ویژگی‌های زنان مرفه و طبقه بالای جامعه به‌حساب می‌آمد و کنیز‌ها و زنان‌هرزه با برهنگی مشخص می‌شدند. کتیبه‌های ایران باستان هم از لباس پوشیده زن‌ها یادگاری‌هایی به جا گذاشته است و گذشته نجیب ایرانیان را نشان می‌دهد. در کشورهای غربی مثل فرانسه، اسپانیا و… هم در قرن‌های بعد از میلاد، زنان همیشه لباس‌های پرچین و بلند می‌پوشیدند و با کلاه و کیسه‌های ابریشم موی‌شان را تزیین و دور از چشم نگه‌می‌داشتند. این طرز پوشش ویژگی مشترک همه آدم‌های باحیای دنیا بوده است. شاید به گوش‌تان خورده باشد که «حجاب داشتن سخت است، گرم است، آدم کلافه می‌شود و…» این حرف‌ها دور از واقعیت نیست وقتی که عشقی در کار نباشد. اگر می‌خواهید برنفس خودتان پیروز شوید و به حریم خدا احترام بگذارید و محجبه باشید، بدانید که تن‌دادن به حجاب یکی از نشانه‌های پایبندی به بندگی و میزان دوستی با خداست.

 

ریشه‌های خودتان را محکم کنید

 

بی‌حجابی و شل‌حجابی هم زحمت دارد. راحت نیست که وارد معرکه رقابت با دیگران بشوی و آرامش‌ات را آنطور که باید صرف کارهای اصلیت کنی. مومن‌ها به قول قرآن فقط یک خدا دارند و طرف حسابشان، باید و نبایدهای یک خداست. اما افراد غیرمومن با ورود به میدان حرف مردم، مد روز و… وارد میدان ایده‌آل‌تراشی‌های هرروزه‌ای می‌شوند که خسارت‌های غیرقابل جبرانی را به زندگی آنها وارد می‌کند. یکباره معلوم می‌شود یک موضوعی به اسم بی‌حجابی، به چندین مشکل پر از شاخ و برگ دیگر تبدیل شده است. اسراف، بدگویی از دیگران برای اثبات خود، افتادن به وادی روابط با نامحرم، سوق دادن همسر به سوی مشکلات اخلاقی به‌خاطر رفت‌وآمد با دوستان بدحجاب و… از نمونه‌های این دردسرهاست. حساس بودن به حجاب ظاهری در کنار رعایت حریم چشم، گوش و رفتار کردن به گونه‌ای که همه وجودمان شبیه نماینده خدا باشد، برکات زندگی مومنانه را به سمت ما سرازیر می‌کند، نه تلاش‌های نصفه‌کاره‌ای که فرد در آن حجاب ظاهر دارد اما در موبایلش فیلم و عکس مبتذل هم پیدا می‌شود، در جمع خانوادگی شوخی با نامحرم را مجاز می‌داند و یک شب عروسی را به تشخیص خودش استثنا می‌کند. در واقع اثر یک حجاب واقعی اینگونه است که به‌طور فعال نقش خوبی در انجام وظایف اجتماعی دینداری را نصیب‌تان می‌کند. در شرایط فعلی پایبندی به حجاب ویژگی‌های مهمی را مثل عزت‌نفس، خودکنترلی، مقاومت در برابر فشار اجتماعی و… در روحیه افراد ایجاد می‌کند.

 

دنیا تشنه نجابت‌ات شده

 

زیبایی‌های حجاب برای تعداد زیادی از زنان غربی که جای خالی این مفهوم را در زندگیشان حس کرده بودند، انگیزه‌ای برای گرایش به اسلام شده است. همانطور که بعضی از خودی‌ها، یادشان می‌رود که «اسلام به ذات خود ندارد عیبی/ هر عیب که هست از مسلمانی ماست». این گروه ممکن است خطاهای رفتاری یک فرد باحجاب را ملاک خوب‌نبودن حجاب برداشت کرده باشند و راهشان کج شده باشد. زنان مسلمان غربی به‌خاطر شخصیت و وقاری که اسلام به آنان داده است و به جای جنسیت‌شان، به انسانیت آنها محل بروز داده است به فعالیت‌های خلاقانه‌ای برای گسترش حجاب دست زده‌اند؛ برای مثال برگزاری راهپیمایی‌ها و تحصن‌ها علیه خشونت غرب درباره حجاب، راه‌اندازی فروشگاه‌های مجازی و حضوری فروش لباس‌های اسلامی، اهدای گل به همراه روسری به زنان بی‌حجاب، برگزاری روز حجاب در دانشگاه‌ها و… . گاهی دسترسی این زنان به اطلاعاتی که در ایران به راحتی در مورد دین یا حجاب به‌دست همه ما می‌رسد، بسیار محدود است. آدرس برخی آیات قرآن درباره موضوع حجاب از این قرار است: در آیه‌های ۳۰ و ۳۱سوره نور به حریم نگاه کردن، در آیه‌های ۲۳۵سوره بقره و ۳۲احزاب به حیای گفتار، در آیه‌های ۳۱نور و ۲۵قصص به طرز راه رفتن درست و بی‌حاشیه، در آیه‌های ۳۳و ۳۱نور به نحوه زینت کردن و در همان آیه درباره حد حجاب راهنمایی‌های روشنی شده است که دانستن آن برای خودتان و دفاع از جایگاه حجاب به‌کار شما هم می‌آید.

 

حجاب‌تان را زیبا کنید

 

اینکه محجبه‌ها در حفظ حجابشان زندگی راحت اما زیبایی داشته باشند نه‌تنها به شادابی خود آنها کمک می‌کند بلکه به ترویج حجاب هم کمک قابل‌توجهی می‌کند. فراموش نکنید به زیبایی حجاب‌تان تا جایی بها دهید که نوع حجاب شما عامل جلب توجه نشود. پیشنهادهای ما را هم برای تجربه حجاب زیبا به‌کار ببرید:

 

اگر کارمندید و دلتان می‌خواهد از انواع چادر استفاده کنید، می‌توانید از یکی از انواع چادرهای آستین‌دار مدل‌های ایرانی و عربی، قجری، حسنا و عبایی استفاده کنید.

در فصل‌های گرما هم استفاده از چادرهای جلو بسته‌ای مانند چادر بحرینی یا جلابیب بیش از هر لباسی به خنک بودن حجاب شما کمک می‌کند.

تنوع رنگ‌ها در روسری، شال، ساق دست، انواع گیره‌های روسری را حتما امتحان کنید. این گیره‌ها را حتی خودتان می‌توانید با تعدادی مهره زیبای تسبیح، گوشواره‌های بلااستفاده و یک گیره قدیمی روسری بسازید و از آنها لذت ببرید.

اگر پوشش انتخابی شما مانتو است اما دلتان می‌خواهد پوشش‌تان در دایره حیا و حجاب به‌حساب بیاید، می‌توانید به جای پوشیدن لباس‌های تنگ، بدون دکمه و… پوشیدن مانتوهایی را امتحان کنید که با رنگ‌های متنوع و ساده و عادی در محیط زندگی‌تان طراحی شده‌اند و گشادی معقولی دارند که اندام شما را نشان نمی‌دهند. استفاده از کارهای دستی و هنری روی مانتوی شما بیش از هر هنجار شکنی، شما را دلنشین اما با‌وقار جلوه می‌دهد. برای اینکه خرید و انتخاب مناسبی داشته باشید بهتر است به فروشگاه‌های خاص پوشاک ایرانی و اسلامی بروید؛ مثلا در تهران مجتمع گل‌یاس واقع در اتوبان همت غرب، خروجی آزادگان جنوب با همت شهرداری به عرضه پوشاک اسلامی اختصاص پیدا کرده است.

 

چرا محجبه باشم ؟

 

همه افرادی که دل به حجاب داده‌اند؛ چه آنها که به‌خاطر نوع تربیت‌شان از اول پوشش اسلامی را از خانواده‌شان به ارث برده‌اند یا همه افرادی که حریف نفس‌شان شده‌اند و حالا محجبه‌اند، ویژگی‌های خاصی درون آنها رشد می‌کند که برخی از آنها را نام می‌بریم:

هرچه پایبندی به دستور خدا برای داشتن حجاب در فردی شکل اصلی‌اش را داشته باشد، آن فرد بیشتر شبیه مصداق «راضیه مرضیه» قرآن می‌شود و از راضی بودن خداوند آرامش می‌گیرد.

حیا فقط غریزی نیست بلکه بخشی از آن اکتسابی است. زنان دریافته‌اند که دست و دلبازی مایه طعن و تحقیر است. با این حساب حجاب واقعی فرد را در درجه اول پیش خودش عزیز و گرانبها می‌کند.

زن‌ها هم مثل مردها به ابرازکردن خود علاقه دارند اما وقتی یک نفر دل به حجاب ببندد، یعنی به‌جای تکیه بر ظاهر به جذابیت‌های درونی خودش اضافه می‌کند و از این جهت راه پیشرفت فردی‌اش را هموار‌تر می‌کند.

فردی که با حجاب است تکلیف دیگران را درباره خودش و علاقه‌هایش روشن می‌کند؛ مثلا همسر این فرد هم سعی می‌کند بیشتر حریم‌داری کند تا زمانی که یک خانم بدحجاب پیام غیرمستقیم به همسرش بدهد که دیگران می‌توانند به من نگاه کنند پس تو هم این اجازه را در مورد دیگران داری.

حجاب به‌وجود آمده تا زن هم مجبور به خانه‌نشینی نباشد و هم دیگران به انسانیت او توجه کنند به جای اینکه برای او حاشیه‌های جنسیتی به‌وجود بیاورند. این گروه از زن‌ها کمتر در معرض این چالش بی‌فایده قرار‌می‌گیرند که زن بالاتر است یا مرد.

 

 

منبع: همشهری

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.