حیا زدایی در سریال ها در غالب مدیریت مشکلات

فرهنگ مردم به تعبیر مقام معظم رهبری همچون هوا است که دیده نمی شود اما اصلیترین عامل بقای انسان می باشد.

کد خبر: 39902
تاریخ انتشار : شهریور ۱۴, ۱۳۹۵

این که برنامه های صدا و سیما از جهت کمی و کیفی چه مقدار از خواسته های دینی و فرهنگی کشور اسلامی ما را تامین کرده است،کاری تخصصی و چند منظوره است، لکن  با رصد سریال های اخیر، برخی از آن ها همچون چرخ و فلک و پریا به موضوعات مورد ابتلای اجتماع و خانواده پرداختندکه در نوع خودشان  خوب تلقی می شوند، اما پرداختن به موضوعات مبتلا به جامعه در یک سریال که به صورت رئال مشکلات را به نمایش می گذارد و مخاطب را با مشکلات واقعی روبرو می کند، دلیل بر نقد نشدن و نادیده انگاشتن نقاط منفی آن نیست.

 

در کنار نکات مثبت این دو سریال که بازدیدکنندگان بسیاری را هم با خود همراه کرده بود، یکی از اصلی ترین نقاطی که درآن دو سریال به چشم می خوردو به صورت قطره چکانی به ضمیر ناخودآگاه مخاطب تزریق میشد بحث ریخته شدن قبح ارتباط محرم با نامحرم است .

 

حفظ حیا و عفاف از نگاه دین و سیره اهل بیت _علیهم السلام_به عنوان یکی از خط قرمزهای روابط میان زنان و مردان تلقی می شود، نگاهی که در دنیای هنر امروز در بسیاری از برنامه های داخلی به ویژه سریال های روتین به شیوه های جدید باز تعریف شده و برای مخاطب جلوه گر می شود. نکته ای که از نگاه بسیاری از افراد مغفول مانده و بعد از مدتی به عنوان تعریف اصلی از یک موضوع در ذهن مخاطب جا باز می کند و به یک باور تبدیل می شود.برای تبیین این قضیه می توان مصداقی از مسائل روز را بیان کرد .

 

 تا چند دهه پیش عروس و داماد برای برگزاری مراسم عروسی چیزی به عنوان آتلیه را در برنامه های خود  نداشتندو مصور کردن مراسم در نهایت به واسطه یک دوربین عکاسی از طرف خویشاوندان و یا نهایتا عکاس اتفاق می افتاد و شیوه برگزاری این مراسم به گونه ای نبود که به تصویر کشیدن مراسم جزء لوازمات اصلی جشن ازدواج به حساب آید،اما با گذشت چند دهه ،به دلیل تبلیغات و بازتعریف مراسم ازدواج ،آتلیه و رفتن به باغ و …جزء لاینفک مراسم ازدواج درآمده ،و افراد و به ویژه نسل فعلی این برنامه را جزء هنجار ارزشی زندگی می دانند.

 

در حالی که این لازمه ،بعد از یک پروسه ۳۰ ساله و به دلیل تبلیغات و به ویژه رسانه ،تبدیل به ارزشی شده است ،که اگر کسی در زمان فعلی برنامه آتلیه و فیلمبرداری میلیونی را در دستور کار خود قرار ندهد ،جزء افراد بی کلاس و یا افرادی با حسرت نداشتن این گزینه تا آخرباید زندگی خود را مدیریت کنند.،میشوند. مصادیق زیادی از این دست موضوعات در جامعه فعلی ما وجود دارد که با ریشه یابی آن می توان به نقش بی بدیل  رسانه ها و به ویژه صداو سیما در غالب سریال های تلوزیونی در جهت دادن به فرهنگ و آداب و سنن مردم جامعه رسید.

 

حیا یی که در رنگ و لعاب سریال ها رنگ می بازد

 

می توان با ذکر برخی از موارد در این دو سریال ، به چگونگی بازتعریف عفت و حیا ،در غالب مدیریت کردن مشکلات پرداخت.

در فیلم پریا ،که شخصیت اصلی (پریا )  به دلیل مدیریت مشکلات همسر قبلی و تلاش برای حفظ بچه ها وهمراهی با همسربیمار جدید خود تبدیل به قهرمان داستان شده است ،به صورت غیر محسوس نکات حاشیه ای،به مخاطب خود القا میکند:

 

◄پریا در فیلم همیشه به همراه یک آرایش ملیح و زیبا جلو لنز دوربین حاضر می شود و مخاطب با دیدن این صحنه به صورت متوالی این پیام را دریافت می کند که زن خوب و قهرمان و شوهر دوست باید آرایشی ملیح و آرامشبخش داشته باشد و این نکته تبدیل به یکی از هنجارها و بایدهای زن ایرانی محسوب می شود.

 

◄حبیب ـ کیوان ـ پریا: در این سریال حبیب به عنوان شخصیت منفی داستان وهمسر سابق پریا، حساسیت خاصی را برای مخاطب ایجاد کرده بود، اما در قسمت پایانی سریال، راحتی ارتباط خانواده جدید پریا با حبیب در منزل حبیب و نهایتا زایمان پریا در منزل او و پدرش نوعی راحتی ارتباط بین دو نامحرمی که بعد از طلاق قاعدتا باید نامحرمتر از سایر افراد تلقی بشوند ،مشاهده می شود .پیامی که با عرف جامعه دینی ما در تضاد هست و این اتفاق نوعی بازسازی در حریم محرم و نامحرم است که در غالب مدیریت مشکلات به مخاطب انتقال داده می شود.

 

◄بیتا –همکار:در سریال چرخ و فلک بعد از اینکه نامزد سابقش او را ترک میکند ،بیتا برای اثبات خودش و با شکل گیری  منظر جدیدی از زندگی  برای او به تکاپو افتاده و وارد مسائل و مشکلات افراد متوسط و ضعیف جامعه همچون فقر،کودکان سرراهی و…می شود. در این میان نقش همکار خبرنگار وی ،حائز اهمیت می باشد و بیتا به کمک او به یکسری از فعالیت های جامعه شناسانه می پردازد .در این میان انچه که اهمیت دارد ارتباط راحت بیتا و خبرنگار است ،به گونه ای که اگر مخاطب بدون اطلاع قبلی نحوه ارتباط آن دو را مشاهده کند ،گمان می کند که آن دو زن و شوهر هستند. لذا در این سریال خبرنگار به عنوان همکار بیتا ،راحت در منزل او رفت و آمد کرده  محل مشورت پدر بیتا قرار گرفته و به دلیل ایجاد یک رابطه صمیمی ماشین بیتا دست خبرنگار به امانت سپرده میشود ،دیالوگهای بین آنها ،صمیمی ،راحت است.

 

فرهنگی مانند هوا

 

این بازتعریف از رابطه زن و مرد در سریال ها ،در غالب فعالیت اجتماعی ،حل معظلات جامعه و….به مخاطب القا می شود .لذا برآیند این رفتارها و هنجارها این است که برای مخاطب بعد از دوره ای این هست ها به بایدها و ارزش ها تبدیل می شود .هست هایی که برای جامعه به عنوان الگو و هنجار ارزشی تعریف می شود و این مدل فرهنگ و روش رفتاری به جامعه و نسل جدید سرریز میشود و بروز و ظهور آن در رفتار و آداب مردم، دانشگاه،خانواده ،دوستی های محیط کاری و….متبلور میشود.

 

این مسائل در صورتی تبدیل به ارزش می شوند که در بسیاری از موارد با آموزه های دینی ما  در تضاد کامل می باشند، به عنوان نمونه در آموزه های دینی ،ارتباط زن و مرد جز درحد ضرورت توصیه نشده است  و یکی از مصادیق اصلی عفت ،حیای زن و مرد به ویژه زن است ، که بروز و ظهور آن در نحوه برخود با نامحرم هویدا می شود.این در شرایطی است که در سکانس های مختلف سریال پریا و چرخ و فلک این عامل نادیده گرفته شده است.

 

فرهنگ مردم به تعبیر مقام معظم رهبری همچون هوا است که دیده نمی شود اما اصلیترین عامل بقای انسان می باشد،لذا دقت نظر در انتخاب دیالوگ و تصویر سازی در سریال ها ،عامل مهمی جهت حرکت دادن جامعه به سمت سبک زندگی دینی و یا سبک زندگی نسبی گرایانه و اباحه گری ،می باشد.

 

 

تحریریه سایت با حجاب – حمیده اسماعیلی

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه