افشای اسرار سرزمینی که روزی بخشی از خاک ایران بود

زهرا محمد اوف: فشار به روی شیعه‌ها زیاد هست و روز به روز سخت‌تر می گیرند تا به اهداف خودشان و پایگاه اسرائیل شدن آذربایجان و کشورهای منطقه، برسند تا اصطلاحا از کشور دیگران سرزمین دار شوند.گروهک ها در آذربایجان برای نابودی شیعیان زیادند و در حاشیه‌های سنی نشین کشور نفوذ کرده‌اند.

کد خبر: 39994
تاریخ انتشار : شهریور ۱۳, ۱۳۹۵

آذربایجان کشوری است در منتهی الیه جنوب شرقی اروپا که در ساحل غربی دریاچه خزر قرار گرفته است. بیش از ۹۹٪ مردم این کشور مسلمان هستند و ۸۵٪ از آنها (=بیش از هفت میلیون نفر) از مذهب تشیع پیروی می‌کنند. این سرزمین تا حدود دویست سال پیش جزو خاک ایران بود ولی در جنگ ایران و روسیه، طی قراردادهای گلستان و ترکمنچای به روسیه ملحق شد. شهرهای نارداران، شماخی و گنجه از مراکز اصلی تشیع در این سرزمین است. کشور آذربایجان دارای موقعیت سیاسی و مذهبی خاصی هست و تفکرات دولت تحت فرمان آذربایجان با اکثریت مردم آذربایجان و اصالت این کشور متفاوت است. برای اطلاع بیشتر از این موقعیت با خانم زهرا محمدی یکی از دانشجویان مهاجر آذربایجانی به ایران به گفت و گو نشستیم.

 

باحجاب: لطفا خودتان را معرفی کنید!

*محمداوف: سلام. من زهرا محمداوف هستم از آذربایجان و ۲۵ سال سن دارم.

 

شما در کجا ساکن هستید و چرا به ایران مهاجرت کردید؟

*من دانشجوی جامعه المصطفی شهر مشهد، شهری که مملو از آرامش وجود امام رضاعلیه السلام  است ساکن هستم.

دوست دارم داستان مهاجرتم را که از عشق به امام رضا (ع) ناشی شدبرایتان بگویم.

 

بفرمایید!

*  آرزوی آمدن به ایران   ۵سال پیش برایم ایجاد شد ،در اولین زیارت به مشهد! خیلی از کشور ایران خوشم آمده بود،از صمیمیت مردم! ولی همین که رسیدم به  قم و مشهد  دیگر عاشق شدم.من دانشجو بودم و بعد از گرفتن لیسانس  به خانواده ام گفتم که می‌خواهم  به ایران رفته و تحصیل دینی کنم… آنها اجازه ندادند گفتند تو دیگر دانشگاه رفته‌ای، جدایی از تو خیلی برایمان سخت هست و خلاصه نمی‌شود! سه سال ایستادگی کردم(لبخند می زند) ولی در نهایت خانواده ام راضی شدند و راهی شهر امام رضا (ع)شدم.

 

الان از تصمیمی که گرفتید راضی هستید؟

*راضی هستم اما برایم عجیب است با اینکه مردم ایران وضع بهتری نسبت به برخی از کشورها دارند، از فرهنگ خودشان فرار می‌کنند و حتی شکل شان را تغییر می‌دهند که این از دید یک خارجی پیام بی اصالتی  دارد. با دوستانم از کشورهای دیگر که صحبت می‌کردیم، نظر آنها نیز هم همین بود .

 

 از اوضاع آذربایجان برایمان بگویید!

*با توجه به اینکه  آذربایجان  کشوری است که دائم صهیونیست‌ها قصد دارند تا از طرق مختلف  این کشور را کنترل کنند، مردم تحت فشار زیادی‌ قرار دارند به علت اینکه اکثریت مردم شیعه هستند و اتفاقاتی  که در سال‌های اخیر در کشورم رخ داد از  منع حجاب یا خراب کردن مساجد و مدارس همه سفارش صهیونیست‌ها برای تسلط بر شیعیان این کشور بود. آذربایجان یکی از کشورهایی است که بین مذاهبش هیچ‌وقت درگیری نبوده هیچ وقت! ولی با اقدامات دولتی علیه مذاهب خصوصا مذهب شیعه تنها شیعیان بودند که از مقدسات اسلام دفاع کردند چون ما عقیده ذلت پذیری نداریم. فشار بر روی شیعیان روز به روز در حال افزایش است و تا روزی که آذربایجانبه پایگاهی برای اسرائیل تبدیل شود ادامه دارد. 

 

با توجه به این سخت‌گیری‌ها وضعیت حجاب در آذربایجان چگونه هست؟ خانم‌های محجبه ترکیه برای ادامه تحصیل به یوسنی پناه برده اند، خانم های آذربایجان چه طور؟

*چند سال پیش کلا دولتی‌ها حجاب را منع کرده بودند.  حتی در دبستان‌ها و دبیرستان‌ها خانم‌های محجبه نمی‌توانستند شرکت کنند و ورودشان بخاطر حفظ حریم خود و جامعه در کلاس‌ها ممنوع بود!

 

چرا؟

* آذربایجان اکنون تازه مانند آتا ترک قدیم ترکیه فکر می‌کند و حجاب را خلاف تجدد می‌داند و فکر می‌کند با تعویض لباس مردم، پیشرفت صنعتی می‌کند و در نگاه کشورهای دیگر سطحش بالا می‌رود و پولدار می‌شود.این قانون شامل دانشگاه‌ها نشده بود،  فقط دانش‌آموزان نمی‌توانستند با حجاب باشند ولی خدا رو شکر که پارسال این قانون با اعتراضات گسترده مردمی لغو شد. اما گاهی مدیران دانشگاه‌ها باعث ایجاد مشکلاتی در این زمینه می شدند اما چون در قانون اساسی و دیگر قوانین چیزی به اسم منع تحصیل برای محجبه ها وجود نداشت ما توانستیم با ایستادگی گروهک‌های سیاه را مغلوب کردیمو با حجاب در دانشگاه حضور یابیم.

 

داستان تغییر ترکیب جمعیتی از سوی وهابیون چیست؟

*من از شما می پرسم وهابیون تحت حمایت کدام فرقه اصلی‌اند؟

 

صهیونیست ها و تحت حمایت عربستان سعودی!

*درست است، متاسفانه علاوه بر وهابیت،  عموما بهائیان مهاجر در آذربایجان فعالیت دارند. فرقه بهایی در قالب دو تشکل ثبت شده و قانونی فعالیت می‌کند و این دو فرقه مآموریت دارند تا جمعیت شیعه را به حداقل برسانند و آنها را جذب فرق کنند، همچنین بی حد و حصر مشغول تولید مثل برای تغییر ترکیب جمعیتی شیعه هستند.

فرقه وهابیت هم که در منطقه قفقاز عموماً از نواحی داغستان و چچنستان تغذیه می‌شود و بخشی از داعش تحت حمایت اسرائیل از همین مناطق هست.

 

خوب برویم سراغ فرهنگ مردم آذربایجان! آداب آذری‌ها چیست؟

خانواده‌های مذهبی ما زیاد با خانواده های مذهبی ایران فرقی ندارند و تشابه فرهنگی به این علت که آذربایجان بخشی از ایران بوده، زیاد هست. ما هم در ماه محرم  مجالس عزا برای امام حسین و یارانشان برگزار می‌کنیم.

 در ایام فاطمه نیز چه مذهبی چه غیر مذهبی همه مردم به مسجد آمده و برا امام حسین علیه السلام سینه میزنند و گریه می کنند. فکر می‌کنم  ما هر چی داریم از امام حسین (ع) است. روزهای تولد ائمه جشن می‌گیریم. خلاصه فرهنگ ما با شما زیاد فرقی ندارد.

به نکته‌ای می‌خواهم اعتراف کنم!

 

بفرمایید!

*من ایران را قبل از سکونتم بیشتر دوست می‌داشتم ایران برای من همان پیر جماران، همان رهبر انقلاب، همان شهدابود؛ ولی وقتی که آمدم و از داخل بی‌تفاوتی مسئولین نسبت به آرمان‌های انقلاب را دیدم، بی توجهی نسبت به بچه‌های انقلابی و با پتانسیل بالا را دیدم حالم بد شد. برخی از افراد نیز که ظاهرا از قشر مذهبی هستند ولی کار های انجام می دهند که خلاف دین و مذهب است من از دست این افراد نیز ناراحت هستم و امیدوارم خدا هدایتشان کند و به خانواده اصلیشان وفادار باشند.

 

همه چیز اینجا خوب هست ولی انگار هدف‌ها دارد تحریف می شود و خیلی بی تفاوت شده‌ایم، فقط این مطلب آدم را اذیت می‌کند.حداقل یک مبلغ و طلبه نباید هدفش را گم کند.

فکر می‌کنم از شرایط و امکانات در حد عالی استفاده نمی‌کنیم در ایران!  نمی‌دانم چه بگویم؟! دل آدم پر از حرف‌ها است ولی برای بیانشان یک کلمه‌هم حتی پیدا نمی‌شود.

 

حجاب برایتان سخت نیست؟

*وقتی در ایران نگاه می‌کنم می‌بینم بی‌حجابی با این همه آسیب به پوست، اتلاف وقت، زیر پا گذاشتن شخصیت و قانون و … سخت تر هست. حجاب هیچ وقت تو زندگی‌ام برایم سختی نیاورده چه در ایران چه در  آذربایجان!همیشه باعث افتخارمان بوده، درسته در آذربایجان سخت می‌گیرند  حتی پیدا‌کردن کار هم سخت هست ولی ما به این چیزها و به مشکلات دنیوی توجه نمی‌کنیم. برای‌مان افتخار هم هست اگر این سختی برای خداست از این سختی لذت  هم می‌بریم!

 

معنی پررنگ حجاب از نظر شما چیست؟

*حجاب یعنی اطاعت از خدا ! حجاب یعنی لبیک یا زهرا! حجاب یعنی همدلی! همدردی با  حضرت زینب… حجاب یعنی عفت رقیه و اگه تو هم پیرو ائمه هستی حجاب یعنی دفاع از حریم اهل بیت…. امروز با حجاب بودن یعنی مدافع حریم اهل بیت بودن … پس بسم الله

 

توصیه تان به خانم های ایرانی چیست؟

*توصیه من به خانم‌های ایران این هست که: قبل از همه چیز فقط این را  بدونید که خدا به شما نعمت‌هایی عطا کرده که به هیچ ملتی و کشوری این خوشبختی را عطا نکرده، شما در کشور کاملا اسلامی زندگی می‌کنید که از هر وجبش بوی خون  شهدای اسلام می‌آید، پس قدر این کشور را بدانید… شما نمی‌دانید  برای حفظ شأنیت زن و حجاب دستگیر شدن چیه؟  شما نمی‌دانید  که برای حجاب از تحصیل و مدرسه و دانشگاه رانده شدن چه دردی دارد؟  شما این احساسات رو نچشیده اید !

پس قدر این کشور را بدانید و برای حفظ اخلاقیات بجنگید.  کاملا مشخص هست که  دنیا با شما می‌جنگند چه روانی به وسیله‌ ی جنگ نرم و چه نظامی! باور  کنید که می‌خواهند حجاب را از شما بگیرند ولی شما بدانید که برای  این  حجاب، برای این جادر میلیون‌ها شهید داده‌اید.. من تو ایران زن‌های بد حجاب را دیدم که در ۲۲بهمن در خیابان‌ها شعار می‌دادند مرگ بر آمریکا ولی غافل بودند که با رعایت نکردن حجاب خوداسیر تفکر آمریکا شده‌اند ،حق شهدا برگردن ماست. نگذارید انقلاب اسلامی هدف خنده‌ی دیگران بشود.

به آرمانه‌ای انقلاب اسلامی صادق باشید و گوش به فرمان ولی….

سید علی را تنها نگذارید… با شعار ،نه با عمل پشت ولی فقیه بایستید و پیروی کنید از ایشان که امید واقعی آزادگان جهانند.

و

از آشنایی با شما خیلی خوشحال شدم…

 

 ما نیز هم…/

(لازم بذکر است که از اسم مستعار در مصاحبه استفاده شده چراکه برای مصاحبه شونده و  خانواده وی، در صورت بازگشت به اذربایجان این مصاحبه تبعاتی خواهد داشت)

 

 

 فاطمه نوری شکری_خبر نگار سایت با حجاب 

 

 

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه