نگاه زنان به حجاب قبل و بعد از ازدواج !!!

جالب است بدانیم خانم ها بعد از ازدواج، نگاهشان به پوشش تغییرمیکند، اکثریت بانوان ما، به خصوص موقع تعاملات اجتماعی با خویشاوندان یا در مجامع و در ارتباطات شغلی، وقتی می بینند که یک خانم با تنازی و جلوه گری، قصد جلب توجه یک آقا که همسر یک خانم هست را دارد، بسیار حساس می شوند و با خود می گویند که چطور یک خانم زیبایی های خود را به همسر من عرضه می کند، این حریم خصوصی من است.

کد خبر: 40062
تاریخ انتشار : شهریور ۳۰, ۱۳۹۵

جالب است بدانیم خانم ها بعد از ازدواج، نگاهشان به پوشش تغییر میکند، اکثریت بانوان ما، به خصوص موقع تعاملات اجتماعی با خویشاوندان یا در مجامع و در ارتباطات شغلی، وقتی می بینند که یک خانم با طنازی و جلوه گری، قصد جلب توجه یک آقا که همسر یک خانم هست را دارد،  بسیار حساس می شوند و با خود می گویند که چطور یک خانم زیبایی های خود را به همسر من عرضه می کند، این حریم خصوصی من است. همسر من نگاه و تلذذش باید در خانواده و برای خود من باشد. اکثر خانم های ما نگاهشان عوض می شود، و به خصوص اگر از سوی همسر و فضای خانوادگی به دلیل همین جلوه گری ها و ارتباطات، دچار خیانت شده باشند.

 

ایجاد شک و شبهه بین زن و شوهر:

 

خیلی از خانم های ما الان موبایل همسرشان را چک می کنند، که البته کار پسندیده ای هم نیست. چون قرآن می فرماید تجسس در حریم خصوصی دیگران نکنید، چیزی که نباید بدانید ندانید تا فکر شما هم مشغول نشود. اما این دغدغه برای خانم ها ایجاد شده است. این تعامل ها  و روابط وجود دارد و قرآن برای این ها محدودیت تعیین می کند  و می گوید با محارم خود می توانید این ارتباط آزاد را داشته باشید و بقیه را با همان محدودیت نگاه کنید.

 

در فضای فردی ما پوشش و حجاب امنیت خاطر می آورد،عرضه ی مساوی غیرجنسیتی برای من به همراه دارد. با علم ، مدرک تحصیلی، توانمندی ها و با شغل مناسب همراه است. باز هم تاکید می کنم، برنامه ریزی بدِ خود را برای حضور خانم ها در مجامع نادیده نگیریم، چون اصل حجاب اشکال ندارد، بلکه بر نوع تعریف آن و بر برنامه ریزی برای تشویق به رعایت آن باید کار شود  و یا باید در فضاهای بین المللی تعریف داشته باشیم، منشور جامعه زن مسلمان در تعامل بین المللی ما بالاخره به تصویب برسد. و اما در فضای اجتماعی ما نیز امنیت خاطر می آورد. عدم امنیت حضور خانم ها در جامعه به دلیل عدم وجود شرایط مساوی در جامعه است، برای اینکه هنوز عرضه ی نامناسب داریم، هنوز در جامعه ما تبرج و خودنمایی وجود دارد و این تعارض ها و تزاحم هاست که دارد باب فضای نامتناسب اخلاقی و فرهنگی را ایجاد می کند.

 

روش صحیح فرهنگ سازی برای ایجاد حجاب و حتی علاقمند کردن زنان و دختران به حفظ آن:

 

باید با کمال تاسف گفت؛ عدم تبحر در فرهنگسازی اصلی ترین علت مخالفت با حجاب است که سه اصل مهم در ایجاد فرهنگ صحیح برای این مهم، را در ذیل می آوریم.

 

◄اول دانش و آگاهی :   

   

علم برای انسان قطع می آورد ، یقین به همراه دارد و لذا هر قدر هم بگویند آب h2o نیست من در جواب می گویم خیر آب  h2o است مگر خلاف آن ثابت شود چون از نظر علمی در آزمایشگاه ثابت کردند که همین است و غیر از این نیست. نور روشنایی می آورد  این برای من از طریق علمی ثابت شده و قطع به یقین است. لذا باید کار را از ریشه شروع کرده و به جای اینکه به زنان بگوییم فقط مجاز به نمایش وجه و کفین خود هستید علت اصلی امر به حجاب و آنچه بی حجابی برای ایشان در بردارد را فصیح، جامع و کامل برایشان بازگو کنیم.

 

◄دوم اعتقاد قلبی:    

  

قلب باید مایل باشد و لذا آن خانم می گوید این تاج افتخار و تاج بندگی من است چون قلبا باور کرده ام که برای خودم سودمند است، برای خانواده ام، جامعه من، برای ارتباطات، برای آرامش خود، برای آسایش و این برای من ارزشمند است.

 

◄سوم مهارت حفظ این جایگاه:  

 

ما اگر باور ایجاد کنیم، علم هم داشته باشیم اما مهارت نداشته باشیم، ابزار در اختیار نداشته باشیم کارمان ناقص است و به سرانجام نمیرسد. برای دختر ۵ ساله همه ی این کارها را باید با هم برایش انجام دهیم. بعد در هفت سالگی کم کم با تشویق او را ترقیب به حجاب کنیم که تا ۹ سالگی دیگر این امر برایش حل شده باشد و با مهارت کافی به حفظ این امر بپردازد نه اینکه  تازه شروع به آموزش فلسفه ی حجاب کند.

 

نتیجه:

اگر لذت ترک لذت بدانی دگر لذت نفس لذت نخوانی

 

بخشی از افسردگی ها ، نارضایتی ها از همین شرایط نامناسب اجتماعی هست که ناشی از عدم رعایت این قوانین است. قوانینی که فقط راجع به چادر و پوشش مو گفته نشده است. تمام آن قوانین مثل نوع صحبت کردن، نوع نگاه ، رعایت کردن حریم ها و مباحثی که پیرامون آن وجود دارد.

 

هر آنچه درفطرت ما هست مثل علاقه به زیبایی ها، گرسنگی ، تشنگی ، علاقه به  تنوع در رنگ ها گفته شد، پوشیده بودن و این که انسان خود را به راحتی در اختیار دیگران قرار بدهد و ارزان فروشی؛ همگی  بر خلاف فطرت پاک انسانی است.همان گونه که انسان برای علم خود  ارزش قائل هست برای جمال خود نیز ارزش قائل می شود.

 

اصل اسلام بر این تعریف است که تلذذ و ارتباط را در فضاهای تعریف شده داریم. این فضاها هیچ محدودیت و ممنوعیتی ندارند. و همان گونه که ما برای خوردن و آشامیدن و تفریحات سالم برنامه ریزی می کنیم، برای لذت های خاص خود نیز باید برنامه ریزی داشته باشیم، و این که همه جا و در هر زمان می توانیم لذتهای جنسی و جنسیتی داشته باشیم، بر خلاف فطرت انسانی است، قانون مند ، تعریف شده و برای پایداری و ثبات خانواده و سلامت جامعه و رشد  و بهرمند شدن از استعدادها و ظرفیت های اجتماع لازم است و بدانید کشورهایی که با تولید فکر غیر اخلاقی در جوامع در حال توسعه فعالیت می کنند دشمن هستند و این موضوعات در کشور خودشان تعریف شده است. در این حد که ساعت ورود به تفریحات خاص برای آنها تعریف شده.

 

 

منبع :جلسه هم اندیشی خانم ظهیری کارشناس مسائل زنان

 ندا طباخیان_ تحریریه سایت با حجاب

 

 

 

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.