زنان خود آگاه،پوشش مناسبتری دارند

افراد موفق کسانی هستند که از خود آگاهی واقعی برخوردارند. آنها خود را به خوبی با مسائل و مشکلات زندگی انطباق داده و میدانند چه عقیده هایی دارند، از چه استعداد هایی بر خوردار هستند و چه نقشی در زندگی ایفا میکنند و هیچگاه جمله ی "خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو" در آنها اثر نخواهد کرد.

کد خبر: 41872
تاریخ انتشار : آبان ۲۲, ۱۳۹۵

همه ما تا کنون جمله معروف امام علی (ع) که میفرمایند ” من عرف نفسه فقد عرف ربه” را شنیده ایم؛ جمله ای که کوتاه است ولی بار معنایی بسیار زیادی را به دوش میکشد.

 

تاکید ویژه ی ادیان الهی و شاخه های مختلف علوم انسانی بر خود آگاهی، نمایشگر این است که این امر در کسب سعادت دنیوی و اخروی عامل بسیار مهمی است. این مهارت مهم زندگی به ما کمک میکند فرآیند درک هویت خود را، در سلامت به انجام برسانیم. دستیابی به هویت سالم باعث استحکام زندگی در سنین بزرگسالی است.

 

حتما شما خواننده گرامی بر این امر واقفید که؛ این روزها و البته پس از سخنرانی مقام معظم رهبری در مورد سبک زندگی اسلامی، صحبت از سبک و سیاق زندگی اسلامی یکی از بحث های داغ رسانه ها ، جراید و صدا و سیما شده است. به طوری که کارشناسان متعددی طی میزگرد های مختلف جمع شده و درباره معضل کنونی جامعه الان ما که نیل مردم و علی الخصوص قشر جوان، به غربگرایی و روش زندگی بیگانگان است صحبت میکنند.

 

در این بین و در کنار بحث سبک زندگی اسلامی کتاب های زیادی درباره ی مهارت های زندگی به چاپ رسیده است .

 

با توجه به مقدمه ای که ذکر شد بر آن هستیم که با بررسی اجمالی برخی از مهارت های زندگی و ربط آن به سبک و سیاق زندگی برخی مشکلات را مورد بررسی قرار داده و در صدد بیان راهکارهایی برای آن مشکلات برآییم. تا آرمانهایی را که هم مطلوب پروردگار است و هم هر انسان عاقل و سالمی آرزوی رسیدن به آن را دارد کشف و ارائه کنیم.

 

مهارت خودآگاهی:

 

اولین چیزی که در مهارت های زندگی درباره آن بحث شده است مهارت خود آگاهی است.

وقتی بچه بودم دلم میخواست دنیا را عوض کنم، بزرگتر که شدم گفتم دنیا بزرگ است کشورم را تغییر میدهم، در نوجوانی گفتم بهتر است شهرم را دگرگون کنم، در جوانی به فکر تحول محله مان افتادم و در میانسالی گفتم بگذار به خانواده ام برسم و در این لحظات آخر عمر میبینم،  باید از خودم شروع میکردم چرا که اگر از خود شروع میکردم؛ خانواده ام، محله ام، شهرم، کشورم و جهان را به قدر توانم تغییر میدادم!!!

 

تعریف: خود آگاهی عبارت است از شناخت دقیق و درست از خود به طوری که فهم صحیحی از نگرشها، آراء، عقاید، اندیشه ها، هیجانات، توانایی ها، مهارت ها و کارستی هایمان داشته باشیم. از نگاهی دیگر میتوان گفت خود آگاهی یعنی آموختن روش های منطقی برای اعمال کنش و واکنش در موقعیت های مختلف .

 

انسان در مسیر زندگی با انتخاب های متعددی روبه روست، که سر آغاز هر انتخابی”خود آگاهی ” است، از انتخاب های ساده روزمره گرفته (غذا خوردن، خرید و…) تا انتخاب های سخت و پیچیده (نوع جهان بینی، شغل، همسر، و..) از آنجا که زندگی بدون انتخاب معنا ندارد، زندگی بدون خود آگاهی نیز غیر ممکن به نظر می آید. لیکن انتخاب های بزرگ و سرنوشت ساز، نیازمند خود آگاهی دقیق تر است که اگر در آن ماهر نباشیم به خود و دیگران صدمه جدی وارد خواهیم کرد.

 

این مهارت به ما کمک میکند تا بتوانیم  بیشتر خصوصیات، نیاز ها، خواسته ها، اهداف، نقاط ضعف و قوت، احساسات، ارزش و هویت خویش را بشناسیم و احساس خوبی در مورد خودمان داشته باشیم، نیز از آنچه که هستیم راضی و شاد باشیم.

 

خود آگاهی موضوعی است که در مکاتب الهی به ویژه اسلام، بر آن تاکید شده است تا جایی که خود شناسی را معادل خدا شناسی دانسته اند. اینک به بررسی خود و ابعاد وجودی آن میپردازیم.

 

ابعاد وجودی خود:

 

خود فیزیکی:  که آن تصوری است که ما نسبت به بدن خویش داریم که اگر انسان شناخت کافی از این بعد خود داشته باشد میتواند با بدن خود پیام های گوناگونی را به دیگران ارسال کند. کانال های ارتباطی انسان با سایرین از طریق همین خود فیزیکی است که به آن” زبان بدن” نیز میگویند و عناصر مهم آن عبارت است از تماس چشمی، فاصله با دیگران، حرکات دست و پا، حالات صورت و غیره که اگر بخواهیم در اینجا ارتباط این بخش را با عفاف و حجاب بررسی کنیم خواهیم دید که اگر زن بر این بعد از بدن خود واقف باشد و بداند هر حرکتی از او میتواند چه تاثیری بر جنس مخالف بگذارد حساب شده تر رفتار خواهد کرد!

 

  خود واقعی:

 

درونی ترین بخش آدمی است که هر انسان این بخش از وجود خود را به خوبی میشناسد، مانند علایق سن، مدرک تحصیلی و…

 

خود اجتماعی:

 

تعریف: آنچه که دیگران در مورد ما تصور میکنند و دیدگاه های اطرافیان نسبت به ما را خود اجتماعی گویند. بر فرض مثال من خود را شخصی ساعی و موفق میدانم و این در حالی است که اطرافیان من را فردی پول دوست و دنیا طلب و خود خواه می دانند! که این عامل باعث میشود فرد وقتی در جمع حضور پیدا میکند به خاطر فشارهایی که از سوی آنها حس میکند خود را با ایشان همنوا کند لذا بیشتر افرادی که با هم سر و کار دارند به شکل محسوس یا نا محسوس به هم شبیه میشوند.

 

بدیهی است؛ فردی که شناخت کافی از خود به دست آورده است در هر جمعی حاضر نمیشود چرا که برای اومهم است که خود واقعی و خود اجتماعی اش در یک راستا قرار بگیرند.

 

موانع خود آگاهی:

 

حتما دیده اید که بسیاری از افراد باورهای غلطی دارند از آن جمله ” همیشه این طور بوده ام، من چنین هستم، دست خودم نیست، ذات من اینطور است، بخت و اقبال من چنین است و …” که تمامی این جملات اثر منفی داشته و مانع شناخت خود میشود و ذهنیت تغییر ناپذیری را تقویت و توجیه کرده و مانع رشد و پیشرفت خواهد بود.

 

افراد موفق کسانی هستند که از خود آگاهی واقعی برخوردارند. آنها خود را به خوبی با مسائل و مشکلات زندگی انطباق داده و میدانند چه عقیده هایی دارند، از چه استعداد هایی بر خوردار هستند و چه نقشی در زندگی ایفا میکنند، هیچ وقت جمله ی “خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو” در آنها اثر نخواهد کرد.

 

 چنانچه بسیاری از دختران ما هم اکنون سر در گم بوده و فکر میکنند راه مقبول واقع شدن در اجتماع این است که مانند درصد بالایی از هم سن و سالانشان به خودنمایی و رسیدگی به ظاهر و آرایش های آنچنانی پرداخته و یا فلان لباس مارک را بپوشند و یا الگو پذیری از زنان غربی را به دلیل عدم شناخت کافی از خود، سرلوحه ی کارهای خویش قرار دهند.

 

بسیاری از سوالاتی که امروزه چه از طریق شبهات و چه از طرق دیگر ایمان واخلاق جوانان ما را هدف گرفته و ایشان را در سراشیبی غفلت و گمراهی  قرار میدهد میتواند به دست خود جوان، رد و حل و فصل شود. و اگر فرد با توجه به حدیث ” من عرف ..” بتواند خود را بشناسد نیم بیشتری از راه را رفته است. لذا آنچه باعث ایجاد یک زندگی موفق است؛ این است که فرد به شناخت جامع و مانعی از خود دست یافته و حس خوبی از خود داشته باشد.

 

نتیجه:

 

با تفاسیری که بیان شد به سراغ مقصودمان از بیان این حرفها می رویم؛

اگر دختر جوان ما خود را خوب شناخته باشد و به قابلیت های وجودی خویش پی برده باشد هیچ گاه اجازه نمیدهد افراد لا قید، از اصل وجودی اش سوء استفاده ابزاری کنند. و اگر کشف کند اشرف مخلوقات بودن برای یک زن یعنی اوج حیا وعفاف و پوشش، یعنی نمایش زیبایی های جسمش فقط و فقط برای محرمش، گوهر گران بهای جسمش را به این راحتی در معرض دید همگان قرار نمیدهد.

 

چنانچه واضح است بسیاری از زنان غربی با حراج گذاشتن جسم خود توانسته اند منبع درآمدی برای خود ایجاد کنند و مردان بسیاری با استفاده ابزاری از این زنان سوء استفاده میکنند، حال اگر زن بداند نمایش زیبایی های جسمش برای نامحرم، میتواند مرد یا مردانی را به ورطه نابودی بکشاند و موجبات شقاوت ایشان و نیز خود را فراهم آورد به این راحتی ها چوب حراج به تن خویش نمیزند!!!

 

اگر زن بتواند به شناخت کافی از بدن خویش و قابلیت های وجودی اش دست پیدا کند راحت تر میتواند جلوی وسوسه های شیطان قد علم کرده و به جای انتخاب بی راهه های گوناگون راه درست را انتخاب خواهد کرد. با ایجاد این شناخت از خود است که میتواند به شاه کلید اصلی که همانا حفظ عفت و و حیا و پوشش است دست پیدا کند.

 

 

تحریریه سایت با حجاب – ندا طباخیان

 

 

ارسال
چاپ
2 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه