حضرت زهرا (س)، یک فعال سیاسی- اجتماعی

شواهد بسیاری وجود دارد که آن حضرت حجاب را هرگز دست و پاگیر و مانع تلاش ‏های اجتماعی و سیاسی نمی‏ دانست.

کد خبر: 42646
تاریخ انتشار : آذر ۱۶, ۱۳۹۵

حضرت زهرا(س) در عین آن که حجاب کامل را رعایت می‏ کرد، حجاب را پرده‏ نشینی و انزوای زنان نمی ‏دانست، بلکه شواهد بسیاری وجود دارد که آن حضرت حجاب را هرگز دست و پاگیر و مانع تلاش ‏های اجتماعی و سیاسی نمی‏ دانست. از این رو، در عرصه‏ های مختلف اجتماعی و سیاسی شرکت فعّال داشت.محدّثین نقل می‏ کنند:

شخص پیامبر(ص) دست فاطمه (س) را گرفت، و به میان مردم آمد و خطاب به مردم فرمود: «هر کس که فاطمه (س) را شناخت که شناخت، و هر کس که او را نشناخته بداند که فاطمه (س) دختر محمّد (ص) است. او پاره تن من است. او قلب و جان من است. هر کس او را بیازارد مرا آزرده، و هر کس مرا بیازارد، قطعا خدا را آزرده است» بنابراین، حجاب در سیره فاطمه(س) پرده نشینی نیست.

 

در مکّه قبل از هجرت، مشرکان به تحریک ابوجهل به پیامبر (ص) آزار می ‏رساندند، یکی از آنها به نام «ابن زبعری» شکمبه گوسفندی را برداشت، و به طرف پیامبر (ص) انداخت، به طوری که سر و صورت آن حضرت را آلوده نمود، ابوطالب(ع) به دفاع از آن حضرت پرداخت، پوشش زن در اسلام این است که زن در معاشرت خود با مردان، بدن و موی خود را بپوشاند، و به جلوه ‏گری و خودنمایی نپردازد، آیات مربوطه همین معنی را ذکر می ‏کند، و فتوای فقهاء هم مؤیّد همین مطلب است».

 

در این هنگام حضرت زهرا(س) که در آن وقت خردسال بود با آب نزد پدر آمد، و سر و صورت آن حضرت را شست و شو داد.

 

بشارت های خدا به زنان عفیف

 

امام جعفر صادق(ع) : اگر زن عفت داشته باشد به دنیا می ارزد وگرنه به خاک هم نمی ارزد.

پیامبر اکرم (ص) : … زنی که برای حفظ غیرت ، استقامت ورزیده و برای خدا وظیفه خود را به خوبی انجام داد ، خدا پاداش شهید را به او خواهد داد.

پیامبر اکرم (ص) : پروردگارا زنانی که خود را خود را پوشیده نگه می دارند مشمول رحمت و غفران خود بگردان.

پیامبر اکرم (ص) : شرف مقنعه ای که زن بر سر دارد از دنیا و آنچه در آن است ارزنده تر می باشد.

 

نتیجه گیری

 

حجاب و عفاف حضرت زهرا به گونه‌ای است که ذکر شد، در عین این که در مقابل نامحرم کوبندگی و قاطعیت دارد، به مسلمانان می‌فهماند که اختلاط بین زن و مرد ممنوع است. تصور نکنید این بی‌حجابی و بی‌عفافی که فعلاً در جامعه رایج است، فقط برای ما باعث ناراحتی شده است، بلکه حضرت زهرا نیز از این موضوع بسیار ناراحت است. همه می‌دانیم که حضرت زهرا بهترین سرمشق است. سرمشق یعنی چه؟ یعنی جامعه باید وضعیت حجاب و عفاف حضرت زهرا را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد و به همان صورت عمل نماید. بنابراین «تعادل و تنظیم روابط»، پی آمدهایی چون حضور پرنشاط، سالم، شاداب و تأثیرگذار برای مردان و زنان در عرصه های مختلف خانواده و جامعه خواهد داشت و بن بستی از فساد و تباهی در هیچ یک از میدانهای فعالیت ایجاد نخواهد کرد. به هرحال آنچه که بر می آید این است که حجاب محدودیت ساز نیست بلکه ایجاد مصونیت می کند. البته باید ذکر کرد که حجاب فقط برای زنان نیست و برای مردان نیز ضروری به نظر می رسد. از بین رفتن حجاب در جوامع کنونی نماد رشد و پیشرفت نیست نماد عقب ماندگی و غرب زدگی کشورهای اسلامی می باشد.

 

 

منابع:

۱ ) نور (۲۴) آیه ۳۰ و ۳۲و ۳۳؛ احزاب(۳۳) آیه ۳۲، ۳۳ و ۵۹٫

۲ ) مرتضی مطهّری، مسأله حجاب، چاپ جدید، ص۷۹٫

۳ ) همان، ص۸۳٫

۴ ) علاّمه مجلسی، بحار، ج۴۳، ص۹۱٫

۵ ) علاّمه علی بن عیسی (اِرْبِلی، کشف الغمّه، ج۲، ص۲۳ و ۲۴٫

۶ ) علاّمه علی بن عیسی اِرْبِلی، کشف الغمّه، ج۲، ص۲۴٫

۷ ) علاّمه سروی، مناقب آل ابی‏طالب، ج۱، ص۶۰

۸ ) مسأله حجاب در سیره حضرت زهرا،‌ حجه‏الاسلام والمسلمین محمد محمّدی اشتهاردی

۹ ) حجاب حضرت زهرا ، آمنه مظاهری

 

ارسال
چاپ
0 نظر
کلید واژه :
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.