نقش ازدواج به هنگام در افزایش حیا مداری جامعه

از طرفی سیره ائمه و توصیه های مکرر ایشان بر ازدواج به هنگام بوده است. بر اساس شواهد تاریخی ازدواج بسیاری از امامان در سنین پیش از 20 سالگی بوده است.

کد خبر: 43698
تاریخ انتشار : دی ۸, ۱۳۹۵

تشکیل خانواده و امر ازدواج همیشه در ادیان آسمانی و جوامع از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است؛ چرا که این موضوع به طور مستقیم در منشا زاد و ولد و ادامه نسل و سلامت و بهداشت جسمی و فکری و جنسی  اثر دارد.

اما این مهم به مرور زمان و تغییر ساختارها و سبک زندگی مردم تحت تاثیر شرایط جهانی ، مدرنیته، تاثیرات رسانه ای و فرهنگی دچار تغییرات و تحولاتی شده است که نقطه اثر اصلی این تغییرات را می توان در خانواده پیدا کرد.

اصلی که این روزها از مفهوم اصیل خود فاصله گرفته و گاه کارآمدی خود را به خاطر نادیده گرفتن اصول و معیارهای اندیشه اسلامی دچار مخاطره کرده است. یکی از این نکات قابل توجه تاخیر در ازدواج و یا به عبارت ساده تر افزایش سن ازدواج در میان جوانان است.

 

تاثیرات ازدواج به هنگام

 

یکی از کارکردهای اجتماعی ازدواج از میان هزاران کارکردآن، افزایش سطح امنیت اخلاقی و حیا مداری در جامعه با ازدواج به هنگام است. به طور اصل نیاز جنسی بخش جدایی ناپذیر از تکامل جسمی انسان است که در امنیت روانی و اجتماعی موثر است. از نظر اسلام و تمامی آموزه های دینی اگر این نیاز به درستی و به هنگام و با شرایط مطلوب خود به شکل عاقلانه در چارچوب خانواده و نهاد مقدس ازدواج پاسخ داده شود علاوه بر اینکه پاسخگوی نیاز روانی جسمی و آرامش افراد می شود به طور مستقیم بر امنیت اخلاقی جامعه و حیای فردی و اجتماعی اثر دارد.

 

ولی اگر این امر به موقع صورت نگیرد و تقوای فردی نیز کمرنگ شود، تمامی این عوامل دست به دست هم داده باعث رواج انحرافات جنسی و بی و بند و بارهای اخلاقی در تمامی سطوح می شود و در حقیقت افزایش سن ازدواج سبب ایجاد فاصله بین سن بلوغ جنسی و عاطفی فرد تا هنگام ازدواج می شود.

 

تاخیر در ازدواج ؛ چرا؟

 

یکی از این دلایل تاخیر و ناهماهنگی و نا همزمان بودن سن بلوغ جنسی و عاطفی، بلوغ عقلی اجتماعی و اقتصادی فرد است. از طرفی کاهش سن بلوغ جنسی بر اثر عوامل محیطی در بین نوجوانان و نزدیک شدن آن به سن کودکی تحت تاثیر تغذیه، دیده ها و شنیده های کنترل نشده ماهواره و مجالس و گاه بی دقتی خانواده ها به این موضوع باعث شده است که این بلوغ جنسی با زمان رشد عقلی و اجتماعی و اقتصادی فاصله پیدا کند و چون امکان ارضای آن در ساختاری متناسب با سن قابل پاسخگویی نیست حیای فردی، حیای فکری و اجتماعی نوجوان و جوان دچار اختلال می شود.

 

تاکید به ازدواج به هنگام در اسلام

 

در اسلام تشویق به ازدواج در سنین جوانی صورت گرفته و بر انجام آن در اوایل سن جوانی تاکید شده و از آثار آن پاس داشت سنت پیامبر(ص) ، حفظ و کامل شدن دین ، زیاد شدن ثواب اعمال و عبادت ، زیاد شدن روزی، قرار گرفت در حمایت و ولایت خداوند و به خشم آمدن شیطان یاد شده است. از طرفی سیره ائمه و توصیه های مکرر ایشان بر ازدواج به هنگام بوده است. بر اساس شواهد تاریخی  ازدواج بسیاری از امامان در سنین پیش از ۲۰ سالگی بوده است.

 

البته نمی توان عوامل اقتصادی رادر افزایش سن ازدواج دخالت نداد ولی بسیاری از مواردی که این روزها به عنوان مانع مطرح می شود موارد دست ساخت و قراردادی خود ماست. از جمله عواملی که بسیاری از کارشناسان به عنوان عنوان مانع ازدواج به هنگام معرفی می شود عبارتند از: مشکلات اقتصادی- تحصیلات – خدمت سربازی – آزادی روابط جنسی _ارزش ها و آداب و رسوم – عوامل فرهنگی و تغییر نا موزون معیارهای گزینش همسر است.

 

در حقیقت ازدواج و تمایل به جنس مخالف تنها و تنها وابسته به شرایط زیستی با بلوغ آغاز می شود و به مرور با گستردگی اطلاعات و تعاملات و آموخته ها و دیده ها و شنیده ها به حد اعلای آن می رسد در حالیکه شرایط برای ارضای آن در ساختار ازدواج فراهم نیست .(البته باید به این نکته اشاره کرد که مسایل جنسی تنها جزیی از کار کردهای ازدواج در جامعه است)

 

بنابراین اگر فرد تحت تربیت دینی و اخلاقی قرار نگرفته باشد و نتواند تقوی و دوری از محرمات را در خود تقویت کند به مرور آلوده انحرافات اخلاقی شده و کم کم پرده حیا و عفت از ذهن – چشم – زبان و تمامی اعضا و جوارح خود برداشته تا بتواند این نیاز طغیانگر و مهار نشده را ارضاء کند و اول خود و بعد جامعه و افراد جامعه را درگیر رفع نیازهای خود می کند و به مرور به این تنوع طلبی و ولنگاری عادت کرده و حتی در صورت ازدواج هم نمی تواند این عادات خود را ترک کند.

 

و اینجا همان نقطه ای است که امام موسی کاظم علیه السلام از کلام انبیا را چنین بیان می کند که هر گاه حیا نداشتی هر کاری می خواهی انجام بده. به هر حال بین رواج اخلاق و امنیت اخلاقی و حیا مداری جوانان مبتنی بر الگو و مدل حیای قرانی از حیا در رفتار و بدن و حیای گفتاری و فکری با ازدواج رابطه ای دو سویه است بنابراین هرچه فاصله بین بلوغ جنسی و عاطفی را با بلوغ عقلی و اجتماعی کمتر باشد قاعدتا ضریب امنیت حیا در جامعه افزایش پیدا می کند .

 

 

شیما تقی زاده _ تحریریه سایت با حجاب

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.