سهیلا تصویری در هم شکسته از دختران مجرد ایرانی

سهیلا به نوعی نماینده ای از دختران مجرد با سن بالا به شمار می رود که نه به دنبال تحصیل، کار و استقلال مالی بوده است و نه لیاقت حفظ روابطش با کسانی که زمانی دوستشان داشته را دارد.

کد خبر: 47810
تاریخ انتشار : اسفند ۴, ۱۳۹۵

سهیلا شماره۱۷ نام فیلمی به کارگردانی و نویسندگی محمود غفاری است. این فیلم، در ژانر یک درام اجتماعی بروی پرده رفته است و سعی دارد یک معضل روز را با نگاه کارگردان بیان کند.

 

داستان

 

سهیلا شماره ۱۷ روایت کننده داستان دختری میا نسال است که زمان ازدواج او به تاخیر افتاده و با توجه به مشکل ژنتیکی که دارد در تلاش است که هر چه سریعتر ازدواج کند تا بچه دار شود و در این راه در طول داستان تلاش هایی هم می کند که در هر کدام به بن بست می خورد و نمی تواند موفق شود.

 

کارگردان: ایده ی فیلم را از زندگی واقعی گرفته ام

 

غفاری نویسنده و کارگردان فیلم سهیلا شماره۱۷ در مورد ساخت این فیلم می گوید:

“من خودم هم در آستانه ۴٠ سالگی هستم و شاهدم افرادی که در این سن و سال هستند و چنین مشکلی دارند زیاد هستند. آن زمان متوجه شدم این مساله دارد تبدیل به معضلی بزرگ می‌شود .

از طرفی دیگر این موضوع از جنبه سینمایی برایم اهمیت داشت و فکر کردم جذاب است چنین دختری در موقعیت‌های مختلف قرار بگیرد و داستان‌های او روایت شود.”

این کارگردان در ادامه صحبت هایش اضافه کرد:

“چند وقت پیش، یک آگهی در روزنامه دیدم به نام صندلی سپید که چنین موقعیتی داشت. به آنجا رفتم و آدم‌هایی را در این جلسه دیدم که به نظرم جذاب آمد درباره‌ اش فیلم بسازم. البته  فیلم‌های کوتاه قبلی‌ام نیز درباره زنان بود و مسائل این چنینی با وجود سختی‌هایش برایم جالب است.”

 

مساله ی روز جامعه

 

موضوع تجرد در بین جوانان امروزی و به خصوص تجرد دختران موضوع بسیار مهمی است که خیلی تا به حال به صورت جدی بین فیلمسازان مورد توجه قرار نگرفته است.

کسانی که تا به حال به سراغ این موضوع رفته اند یا سعی در به تمسخر گرفتن و شوخی با آن داشته اند و یا با یک سری دیدگاه های شخصی در طول ماجرایی جداگانه گریزی هم به  این موضوع زده اند. متاسفانه این معضل که گریبان قشرهای مختلفی از جامعه را گرفته است خیلی مورد توجه هنرمندان و به خصوص نویسندگان قرار نگرفته است و به صورت تخصصی واکاوی نشده است.

 

نگاه فیلم به ماجرا

 

فیلم با سکانسی شروع می‌شود که در آن افراد مختلف مقابل دوربین قرار می ‌گیرند و از ویژگی‌های همسر مورد نظر خود صحبت می‌ کنند. کم ‌کم متوجه می‌شویم که این مکان یک موسسه ازدواج و همسریابی است که در ادامه شخصیت اصلی داستان آنجا حضور پیدا می‌ کند.

این سکانس با افراد دیگر در چندین بخش از فیلم تکرار می ‌شود و حداقل تا لحظات پایانی نمی ‌شود تشخیص داد از زاویه دید کدام شخصیت به نمایش درآمده است. سکانسی با ماهیت کاملاً گزارشی که هیچ پیوند دراماتیکی با خط اصلی داستان ندارد. تکرار آن به فیلم ‌ساز کمک کرده تا به شکلی آسان و دم‌ دستی ابعاد اجتماعی اثر را گسترش داده و مهم ‌تر از آن، فقر شدید فیلم در عناصر داستانی را جبران کند. این شگرد فقط در سکانس گفته شده خلاصه نمی‌شود و در کلیت فیلم هم شاهد آن هستیم.

متاسفانه فیلم ساز در یک نگاه یک طرفه و با داستانی ساده انگارانه این داستان را پیش می برد و سعی می کند از زاویه ی دید خودش ماجرا را بست و گسترش دهد.

 

دختران مقصرند

 

یکی از جهت گیری های منفی فیلم که در طی داستان با آن روبرو هستیم شخصیت پردازی نابالغ و بی ارزش سهیلا شخصیت اصلی ماجراست که نوک پیکان همیشه به سمت اوست. این زن که در آستانه ی ۴۰ سالگی رفتار و افکاری شبیه یک دختر ۱۷ یا ۱۸ ساله دارد بدون هیچ فکری تنها می خواهد شوهر کند….

این شخصیت ادعا می کند که به خاطر از دست نرفتن فرصت مادر شدن سعی در این کار دارد ولی در واقع به قدری موجود بی فکر و نابالغی است که حتی فکری نسبت به مسولیت مادر شدن ندارد. سهیلا به نوعی نماینده ای از دختران مجرد با سن بالا به شمار می رود که نه به دنبال تحصیل، کار و استقلال مالی  بوده است و نه لیاقت حفظ روابطش با کسانی که زمانی دوستشان داشته را دارد .

به زبان بهتر سهیلا یک هیچ بزرگ و یک بازنده ی واقعی است که منشاء تمام مشکلاتش هم خودش است و شخصیت بی هدفش.

این شخصیت در جایگاهی که نمونه های دیگر واقعی هم در کنارش به تصویر کشیده می شد قابل قبول به نظر می رسید ولی کارگردان با به تصویر کشیدن سیل دختران مجرد شبیه به سهیلا این دید را به مخاطب القا می کند که مسولیت و بار تجرد جوانان یک مسئول بیشتر ندارد و آن هم دختران هستند.

 

حتی لیاقت رسیدن به نیازشان را هم ندارند!

 

در فیلم سهیلا شماره ۱۷ مخاطب شاهد هیچ اتفاق یا داستان خاصی نیست. حدود بیست دقیقه پایانی فیلم تنها بخشی است که می‌تواند توجه مخاطب را به خود جلب کند. چون فقط در همین بخش است که واقعا شاهد یک اتفاق هستیم. اتفاقی با ویژگی‌های دراماتیک.

در این سکانس سهیلا که برای اولین بار به موسسه رفته تلاش می‌ کند در میان جمع صحبت کرده و از مشکلاتش بگوید اما غرورش اجازه نمی ‌دهد و از موسسه خارج می‌شود. در راه بازگشت به خانه با پسری به نام مسعود آشنا می‌شود.

مسعود که جوانی بی قید است و در انتظار شکار زنان مسن تر از خود است به نوعی به سهیلا پیشنهاد دوستی می دهد و سهیلا هم سعی می کند از او دوری کند اما بعد از جدا شدن از او پشیمان می شود ولی دیگر دیر شده است و اینبار مسعود هم از دست می رود و او مجبور می شود برای آرام کردن حس بیدار شده اش (طبق آموزش اواسط فیلم برای سرکوب میل جنسی) نفس عمیق بکشد و شروع به دویدن کند…

فیلم با نوعی سرگشتگی و احساس پوچی تمام می شود کارگردان آخرین ضربه را به شخصیت سهیلا وارد می کند و با از دست دادن مسعود به نوعی نشان می دهد که این دختر یک بازنده ی به تمام معنا و یک دختر ترشده ی بی عقل است که نه تنها لیاقت ازدواج را ندارد که عرضه ی تامین نیاز جنسی خود را هم ندارد و در پایان همه چیز را می بازد.

این نگاه سطحی و بی مایه به دختران و معضل ازدواج به نوعی از نپرداختن به این موضوع بسیار بدتر است. ارائه ی تصویری ناقص و داستانی بی مایه از این معضل اجتماعی، نه تنها راهکاری نشان نمی دهد که خود مشکل را هم نمی تواند به درستی عنوان کند و بیشتر حس ناامیدی را به مخاطب القا می کند.

 

 

فاطمه قاسم آبادی _ تحریریه سایت با حجاب

 

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.