در حاشیه اسکار فیلم فروشنده؛ فرهادی چه چیزی را در معرض فروش گذاشت؟

خبر اسکار گرفتن اصغر فرهادی از چندین نظر تعجب آور بود؛ اول این‌که او عملا به خاطر قوانین تازه ترامپ از حضور در اسکار منع شده بود و جایزه‌اش را غیابا دریافت کرد. دوم آن‌که این دومین جایزه‌ای بود که آکادمی اسکار به فرهادی می‌داد؛ این درحالی است که...

کد خبر: 48109
تاریخ انتشار : اسفند ۱۱, ۱۳۹۵

امسال جشنواره آکادمی اسکار در شرایط خاصی برپا شد؛ شرایطی که کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا که هالیوودی‌ها از او حمایت بسیاری می‌کردند خلاف انتظارها رای نیاورد و درعین ناباوری کاندیدایی برکرسی ریاست جمهوری آمریکا نشست که برخی ازهالیوودی‌ها حتی رسما علیه او کمپین راه انداختند؛ کاندیدایی که رسانه‌های مشهور دنیا را به سخره می‌گیرد _ البته گفته می شود خودش چند صد رسانه دارد_حالا اهالی رسانه که هالیوود هم جزیی از آن است را به چالش طلبیده.

 

 برخی حضور ترامپ را به دوره سیاه مک کارتیزم _تفتیش عقاید در آمریکا  که درهالیوود هم نمود ویژه‌ای داشت و افرادی همچون جان وی در هالیوود سردمد اران بودند_ تفتیش عقایدی که شاید فیلم مجستیک با بازی جیم کری نمود قابل قبولی از آن باشد، اما هرچه هست دروغ یا واقعیت؛ هالیوودی‌ ها با ترامپ خوب نیستند و مدت ‌هاست شمشیرشان را در مقابل او از رو بسته‌اند و اسکار امسال نیز به نمادی ازاین تقابل تبدیل شده است.

 

چرا اصغر فرهادی؟!

 

خبر اسکار گرفتن اصغر فرهادی از چندین نظر تعجب آور بود؛ اول این‌که او عملا به خاطر قوانین تازه ترامپ از حضور در اسکار منع شده بود و جایزه‌اش را غیابا دریافت کرد. دوم آن‌که این دومین جایزه‌ای بود که آکادمی  اسکار به فرهادی می‌داد؛ این درحالی است که برای مشاهیر تاثیرگذار جهان سینما که فیلم‌ هایشان را به همه زبان‌ها دوبله کرده‌اند و بسیاری از مردم دنیا هم این فیلم ها را دیده و تحسین کرده‌اند، نیز چنین اتفاقی نیفتاد. اما یک مساله را نیز نباید دوراز ذهن نگاهداشت که این اسکار فیلم‌های خارجی زبان است و نه آن اسکاری که از فیلم‌های هالیوودی انتظار داریم.

 

آنچه بیش از همه در این اسکار برای اصغر فرهادی مشهود بود تقابل و لجاجت هالیوودی‌ها با ترامپ بود چه آن‌که فرهادی تنها برنده مسلمان جایزه اسکار امسال نبود. در کنار او ماهرشالا علی بازیگر سیاهپوست هالیوود که می‌گوید از ۱۹سالگی مسلمان شده هم برای اولین بار جایزه گرفت. این موضوع خود بحث تقابل را پررنگ‌تر می‌کند، اما پس از دریافت جایزه اسکار توسط فرهادی بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و هنری که برخی از آنها هیچ ربطی به هنر و مباحث مشابه نداشتند، پیام تبریک برای فرهادی نوشتند و توییت کردند و فروشنده‌اش را مایه مباهات و افتخار ملی دانستند و این یعنی آن‌که هالیوود و اسکار نام ایران و ایرانیان را در دنیا بالا برده است!!!!!

 

یک تیر و چند نشان هالیوود از فروشنده

 

حالا بیاییم به هالیوود و جایزه دهندگان به اصغر فرهادی نیم نگاهی بیندازیم؛ آیا آن ها واقعا در این دعوای  دموکرات ‌ها و جمهوری‌خواهان به نفع ما حرکت کرده‌اند؟! در دوران دموکرات ها هالیوود به شدت از سوی دولت آمریکا حمایت می‌شد، این همان زمانی بود که اولین اسکار فرهادی در بحبوحه فتنه ۸۸ به ایران به او تعلق گرفت، اما نگاه هالیوود به ایران نگاهی مسالمت آمیز نبود. آن ها از همان زمان به تولید فیلم‌های ضد ایرانی و خصوصا در سری فیلم‌های مشهور مانند قرمز شماره ۳،‌ پلیس آهنی، تبدیل شوندگان و… پرداختند و چهره ایران در همین دوران توسط هالیوود به چهره‌ای زشت و کریه ترسیم شد.

 

«فروشنده» نیز هرچند تولید داخلی است، نکته جالبی از ایران و ایرانیان ارائه نمی‌دهد؛ فیلمی که به زعم بسیاری جایزه بردنش در جشنواره کن باعث تعجب منتقدان شد، زیرا در نظر آن ها فاقد جذابیت‌های لازم برای گرفتن آن جایزه بوده وحالا به یک تیر و چند نشان تبدیل شده است چرا که با این فیلم هالیوودی ها هم در مقابل ترامپ، سینه سپر کردند که ما ما یک مسلمان ایرانی را که تو منعش کرده بودی را صاحب جایزه کردیم و هم تصویری که فرهادی از ایران و ایرانیان در این فیلم سیاه نمایی شده به نمایش گذاشته را به جهان معرفی کردیم؛ یعنی ساخت ذهنیت جهانی درباره ایران!!

 

«فروشنده» یک فیلم اجتماعی مانند همه فیلم‌هایی است که در چند سال گذشته روی پرده سینمای کشورمان رفته است و فساد، ناامنی، ترس، بی‌غیرتی، فحشا، سیاهی جامعه و….را در ایران جار می‌زند که جهانیان ببینید این اتفاقات در ایران امری عادی و فراوان شده طوری که حتی در خانه خود امنیت ندارید و هر آن احتمال خطر تجاوز وجود دارد؛ فیلمی که اگر فرهادی با های وهوی رسانه ‌های همراه نبود به هیچ وجه در خود ایران هم دیده نمی‌شد؛ فیلمی که حتی در آمریکا برای افراد زیر ۱۳ سال دیدنش ممنوع شده است؛ فیلمی که خشکی و سردی آن به راحتی به مخاطب منتقل می‌شود و آن قدر خسته کننده و بی‌روح است که اگر تبلیغات پیرامونی‌اش را قبلا نشنیده باشید تا پایان آن را دنبال نخواهید کرد.

 

فرهادی چه چیزی را در معرض فروش گذاشت؟

 

این البته برخلاف آن چیزی است که همه در طول سال‌ها از اسکار و اسکار بگیران  انتظار داریم چراکه سینما صنعت سرگرمی است و اسکارنماد سرگرمی‌سازی است؛ فیلمی که در اسکار جایزه می‌گیرد عموما فیلمی است که قدرت سرگرمی‌سازی را از خود بروز داده باشد اما آیا «فروشنده» این توانایی را داشته است؟!!

 

بیاید خودمان را فریب ندهیم «فروشنده» برای آن جایزه گرفت که ما امروز دشمن شماره یک آمریکا هستیم. «فروشنده» پس از گرفتن جایزه در دنیا دیده خواهد شد و تصویری که از قاب دوربین اصغرفرهادی مخابره شده را با نام ایران به جهان معرفی خواهد کرد؛ بسیاری فروشند را به همان دلیل می‌بینند که نام اسکار بر آن نقش بسته است. مانند بسیاری درایران که از این فیلم به همان دلیل دفاع می‌کنند که نام فرهادی را یدک می کشد.

 

در لندن «فروشنده» در سینمای روباز به نمایش گذاشته شد؛ بسیاری ازمردم برای دیدن فیلم به محل اکران آمده بودند به شکلی که تعجب شهردار لندن هم بر انگیخته شد. بیاییم تعارف را کنار بگذاریم؛ مردمی که به دیدن فیلم «فروشنده» می‌روند نه مانند برخی منتقدان فیلم بین حرفه‌ای هستند که با برهان و دلیل به یک فیلم نگاه می‌کنند و نه مانند شخصیت‌ها ومسئولان ذوق زده که فیلم‌ها را ندیده تقدیر می‌کنند، چون هدف سیاسی و انتخاباتی دارند. آنها می‌روند تا یک فیلم اسکاری را ببینید که مدام رسانه‌ها از آن تبلیغ می‌کنند. اگر شما نیز  «فروشنده» را دیده باشید به ما حق می دهید که بعد از دیدن این فیلم چه تصویری از ایران و ایرانیان در ذهن مخاطبان مشتاق ایجاد خواهد شد و برای کسی که اصلا ایران نیامده و شناختی ندارد «فروشنده» چه ذهنیتی به دنبال خواهد داشت و فرهادی چه چیزی را در معرض فروش جهانیان گذاشت که عده‌ای ذوق زده چنین سراپا نمی‌شناسند؟!…..

 

 

معصومه طاهری _ تحریریه سایت با حجاب

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.