جناب آقای رئیس جمهور پاسخ دهد: آیا مشکل زنان ما ماندن در آشپزخانه است؟

مشکل اساسی زنان ما خانه دار بودن آن هاست یا خود سوزی زن جانبازیست که به دلیل مشکلات معیشتی در چند سال گذشته پسرش خودکشی کرده و اکنون خودش که اقدام به خودسوزی در وسط میدان شهر کرده، می باشد؟

کد خبر: 48453
تاریخ انتشار : اسفند ۲۳, ۱۳۹۵

 

رئیس جمهور کشورمان هفته گذشته در آئین تجلیل از مدال آوران المپیک و پارا لمپیک مطالبی پیرامون مسائل زنان مطرح کردند،که ذکر برخی نکات، ذیل سخنان ایشان مهم به نظر می رسد.

 

ایشان در بخشی از سخنان خود راجع به نگاه غلطی که نسبت به جایگاه زنان در اجتماع وجود دارد بیان داشتند:

 

“آن دوران سپری شده است که زنان فقط درون خانه و به بچه داری بپردازند ،البته آن ها هم در جای خود با اهمیت است اما نمی توان وظایف زنان را صرفا به درون خانه منحصر کرد ” ایشان در ادامه بیان کردند : ” باید عده ای از برخی مسائل و دیدگاه های سنتی خارج شوند و اگر خارج نشوند زنان قدرتمند ما آن ها را به زور خارج خواهند کرد “

 

 

این سخنان سبب ایجاد سوالاتی در ذهن مخاطبان می شود که از رئیس جمهور محترم می خواهیم به آن ها پاسخ دهند:

 

 

۱-جناب آقای رئیس جمهور، دوران چه چیزی دقیقا به پایان رسیده است؟ منظور جناب عالی از محدود بودن زنان در خانه و بچه داری چیست؟ سپری شدن دوران بچه داری وخانه آیا به معنای اعراض نقش اصلی و فطری زن است؟ دوران تاسی به بانوی دوعالم که بهترین بستر برای تعالی زن را منزل و مراوده غیر ضروری با نامحرم و در قالب نقش همسری و مادر بودن می دانست، به پایان خود رسیده است؟

 

آیا سرپا نگه داشتن کانون زندگی،کدبانویی و تربیت نسل انقلابی که نمونه هایی چون شهدای انقلاب و هشت سال جنگ تحمیلی شاهد مثال آن می باشد، به پایان دوران خود رسیده است؟؟؟؟

 

 

۲-ایشان در بخشی از صحبت های خود هشدار به به دست کشیدن برخی متحجرین از اندیشه های سنتی راجع به موضوع زنان داده اند و این طیف فکری را تهدید به خروج و کنار زده شدن توسط زنان قدرتمند کرده اند …

 

این سخنان در حالی مطرح است که به برکت  اندیشه بنیان گذاران انقلاب اسلامی، زن نقش حقیقی خود را می یابد. زن حقیقی انقلاب اسلامی مبتنی بر مبانی است که در مقابل زن غربی که با راهبرد اصلی غرب مبنی بر هرزه شدن زن بنا نهاده شده و از سوی دیگر در برابر نگاه متحجران سنتی داخلی که زن را منحصر به امور شخصی در منزل کرده بودند، مطرح می شود. در این نگاه زنان هم پای مردان در مبارزات، پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی همچون ۸ سال جنگ تحمیلی نقشی حماسی و حقیقی از خود بر جای گذاشتند.

 

در اندیشه خلف صالح معمار کبیر انقلاب، فعالیت اجتماعی بانوان در عرصه سیاست و فرهنگ، نه تنها جزء حقوق مسلم و واجب آنها محسوب می شود بلکه، ارزش این فعالیت ها ،در حکم حفظ پشت جبهه تلقی می شود.

 

” آنجا که صحبت فعالیت اجتماعی است، صحبت جهاد در راه خداست، صحبت کار فرهنگی است، صحبت کار  سیاسی گوناگون است آنجا زن برود، تکلیف اوست ،بایستی هرچی هم می تواند اگر چنانچه آن کار،کار واجبی است از کار داخل خانه بزند یا آن را محدود کند تا اینکه بتواند به آن کار سیاسی یا اجتماعی اش برسد ۴/۱۲/۶۴″

 

“زن مسلمان مثل مرد مسلمان حق دارد آنچه را که اقتضای زمان است آن خلای را که احساس می کند، آن وظیفه ای را که بر دوش حس می کند انجام دهد. چنانچه دختری مایل است پزشک شود، یا فعالیت اقتصادی کند یا در رشته علمی کار کند یا در کارهای سیاسی وارد شود برای او میدان ها باز است. به شرط رعایت عفت و حجاب و عدم اختلاط و امتزاج زن و مرد. من اصبح و لا یهتم بامور المسلمین فلیس ملم مخصوص مردان نیست .زنان هم باید به امور مسلمین و جامعه اسلامی و جهان اسلام و همه مسائلی که در دنیا می گذرد احساس مسئولیت کنند چون وظیفه ی اسلامی است ۲۰/۱۲/۷۵”

 

در اندیشه بزرگان انقلاب که نقش کلیدی در جریان سازی و مطرح کردن ارزش های کلان در جامعه را داشته اند، زن در عین حفظ جایگاه اصلی خود (خانه داری ) که به عنوان شغل اصلی و حقیقی زن قلمداد می شود، جریان ساز در عرصه سیاسی –اجتماعی می باشد. برای نمونه می توان حضور چشم گیر زنان در انقلاب و دوران پس از جنگ در صحنه های متعدد، همچون قرار دادن یکی از بانوان (مرحوم دباغ) به عنوان اولین فرمانده سپاه پاسداران در همدان و یا همراهی ایشان با تیمی که نامه امام خمینی (ره ) به گورباچف در شوری اعزام شده بودند، بیان کرد.

 

در اندیشه بنیان گذاران انقلاب در عرصه نظر و عمل، شغل اصلی زن، تکریم زن و جایگاه اصلی زن در وهله اول خانه داری، همسرداری، فرزند پروی می باشد، لکن این مهم هیچ منافاتی با فعالیت ضروری زنان در عرصه های علمی و اجتماعی وسیاسی ندارد.

 

 

۳-جناب آقای رئیس جمهور در شرایطی این سخنان را مطرح می کنند که به نظر می رسد این ادبیات در راستای سیا ست های دو قطبی کردن جامعه از جانب ایشان می باشد. دو قطبی هایی که جهت انحراف افراد جامعه از موضوع اصلی که همان بحران اقتصادی و وضعیت نامطلوب اقتصادی و همچنین ایجاد طیفی از طرفداران در انتخابات پیش رو، می باشد.

 

سوال اساسی از جناب آقای رئیس جمهور این است که، آیا مشکل اساسی زنان جامعه در حال حاضر خانه نشین بودن آنان است یا شغل فروشندگی و دست فروشی وکار بیرون از منزل به هرقیمت، جهت تامین حداقل معاش زندگیست؟؟

 

مشکل اساسی زنان ما خانه دار بودن آن هاست یا خود سوزی زن جانبازیست که به دلیل مشکلات معیشتی در چند سال گذشته پسرش خودکشی کرده و اکنون خودش که اقدام به خودسوزی در  وسط میدان شهر کرده، می باشد؟؟؟؟

 

مشکل اساسی زنان ما عدم حضور در ورزشگاه و نماینده نداشتن در ریاست جمهوری نیست، مشکل حقیقی زنان کشور ما عدم توجه بانوان محیط زیستی به ریزگردهاست که حمایت از حیوانات و…گاهی اهمیتی بیشتر از سلامتی زنان بارداری می گردد که اخیرا با آلوده بودن هوای خوزستان، به خطر افتاده است.

 

جناب آقای رئیس جمهور ، مشکل اصلی کشور ما اندیشه متحجران نیست، از منظر آن هایی که شما آنها را متحجر قلمداد می کنید؛”المراه ریحانه لیست بقهرمانه ” سایه انداخته است. اندیشه ای که زن را گل و حساس می داند و نقش پادویی و سر کارگر بودن را از دوش زن بر می دارد. اندیشه ای که در آن زن تمدن ساز و تاریخ ساز می شود.

 

مشکل اصلی زنان مملکت این است که، عده ای در صدد مرد واره کردن زنان و استفاده ابزاری از آن ها جهت رسیدن به اهداف سیاسی خاص می باشد، امروز زنان با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند نه ماندن در آشپزخانه…

 

 

حمیده اسماعیلی_ تحریریه سایت با حجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.