راه های دوستی با یک مرد واقعی

بیاییم از هم اکنون که مه شعبان است، رنگ مهدوی به خود بگیریم، بیاییم نیمه شعبان امسال را با شور و فطوری دو چندان و با علم و آگاهی افزون بر قبل از سر بگذرانیم بیاییم بفهمیم معنای واقعی " من مات و لم یعرف امام زمانه مات بمیتت الجاهلیه" را و نگذاریم مانند بسیاری از اطرافیانمان به علت عدم شناخت و دوستی با امام زمان با مرگ جاهلیت بمیریم!!!

کد خبر: 49304
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۶

مهربانا هوای دل بارانی ما را داشته باش چراکه شما آقایی و آقا را از هر طرف بخوانی آقاست

 

مقدمه :

 

از آن جایی که هر ساله با حلول ماه شعبان هر بچه شیعه‌ای، چه وفادار و چه بی‌وفا، چه معتقد و چه ضعیف الایمان، بی‌اختیار یاد می‌کند؛ اعیادی این ماه را و از آنجایی که مهمترین این اعیاد، شب نیمه شعبان که مصادف است با ولادت حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف، مولا و سروری که حتی جمع کثیری از برادران سنی مسلک، به ایشان عشق می‌ورزند؛ برآن شدیم تا به بیان نکاتی چند از وجود نازنین حضرت وارائه راهکارهایی برای دوستی و تجدید پیمان با این امام همام بپردازیم. بااین امید که این بزرگوار در این ماه عزیز گوشه‌ی چشمی به همه‌ی ما در این برهه‌ی تهاجمات فرهنگی و برنامه ریزی‌های مدون و حساب شده‌ی دشمن، بیاندازند.

 

مخاطب اصلی این یادداشت:

 

در ابتدا می‌خواهیم مخاطبان خود را مشخص کنیم، افرادی که در این یادداشت مورد خطاب ما هستند جوانان و نوجوانانی هستند که با اصل دین و وجود امام عصر مشکلی ندارند ولی به علت وجود شبهاتی که این روزها فضای مجازی را آکنده کرده است دچار شک و تردید شده‌اند. کسانی که از ابتدای کودکی در جشن‌ها و مراسمات نیمه شعبان شرکت می‌کرده اند و اینک دچار دوگانگی شده اند. مخاطب ما در این بخش قشر خاکستری جامعه است قشری که نه اخلاص دین داران واقعی را دارند و نه عناد دشمنان دین را، نه منکر دین و قرآن هستند نه  اینکه در برابر شبهاتی که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود جوابی برای گفتن دارند و خوب می‌دانیم که این قشر، درصد قابل توجهی از جامعه امروز ما را تشکیل می‌دهد.

 

 سرچشمه‌ی عناد ورزی با دین در زمان کنونی:

 

 همه‌ی ما بر این امر واقفیم که این روزها هجمه‌ی تیرهای شیاطین زمانه به سوی اعتقادات مسلمین علی‌الخصوص شیعیان روانه گشته است که شاید نیازی به توضیح نباشد که این هجمه از چه طرقی به سوی اذهان عمومی جامعه علی‌الخصوص قشر جوان روانه گشته است، اما بر خلاف یکی دو سال پیش که تأثیر‌گذارترین منبع ضد دین ماهواره محسوب می‌شد، امروزه یکی از تأثیر گذارترین منابع تبلیغاتی اینترنت و برنامه‌هایی چون واتس آپ و تلگرام و… است. که دیگر هر فردی از فقیر تا غنی به هر نحو ممکن توانسته است به قول قدیمیان یک ماسماسکی برای خود فراهم کند، تا از دنیای ارتباطات عقب نماند.

 

اما آنچه در این بیان برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است پیام‌هایی است بدون منبع موثق، که در لابلای هجمه‌ی پیام‌هایی که به سوی تلفن‌های همراه سرازیر می‌گردد و به وفور یافت می‌شود، است. پیام‌هایی است شبهه ناک، به همراه مضمونی زیبا و دلنشین، که دل هر خواننده‌ای را متزلل کرده و در ذهن بسیاری از جوانان و نوجوانان حتی قشر مذهبی ایجاد شک کرده و شبهاتی در خصوص اصل اسلام و در نتیجه وجود یا عدم وجود امام زمان را بیان می‌کنند.

 

 مثلأ اینکه می‌گویند این امام زمانی که شما از آن حرف می‌زنید کجاست و سؤالاتی شبهه انگیز در مورد عمر طولانی ایشان یا زنده بودن و غایب بودن مطرح می‌کنند که اگر کسی اهل مطالعه نباشد و فقط دم از روشن فکری بزند به راحتی به اصل وجود امام زمان، شک می‌کند.

 

غافل از آنکه تمامی افراد پشت پرده‌ی این پیام‌ها به ظهور ایشان و بر انداختن باطل شک ندارند، هر انسان صاحب خردی این را می‌داند که علت اصلی اینکه این افراد گروه‌هایی تشکیل می‌دهند و  می‌نشینند و ساعت‌ها فکر می‌کنند و چنین پیام‌های مرموزانه و شبهه ناکی را تولید می‌کنند خود عمیقأ به ظهور منجی آخر زمان اعتقاد دارند، چرا که تا  فردی از فردی، ترس و واهمه نداشته باشد و از سوی او احساس خطر نکند به دشمنی با او بر نمی‌خیزد و علیه او نشر اخبار، مطالب و اراجیف مختلف نمی‌کند.

 

راه‌های دوستی با امام عصر:

 

اینک که روشن شد هدف تمامی این شبهه افکنی‌ها چیزی جز دشمنی و عناد با اصل دین، علی الخصوص امام زمان نیست و از آنجایی که اصل اولیه برای مقابله با این افراد معلوم‌الحال دوستی و عشق‌ورزی به امام عصر است، چند راه دوستی با این امام همام را بر می‌شمریم باشد که مورد عنایت آن بزرگوار قرار گیریم.

 

تحقیق و مطالعه:

 

خوب می‌دانیم که پایه و اساس اولیه برای هر دوست‌یابی تحقیق و تفحص است، لذا چه خوب می‌شد تمامی ما همانگونه که از آباء و اجدادمان این محبت را به ارث برده ایم برای حفظ این دوستی به مطالعه و تحقیق در این مقوله بپردازیم چرا که تا زمانی که اطلاع از کسی از طریق گفتار دیگران باشد این اطلاع به دوستی عمیق منجر نمی شود آن هم دوستی با کسی که به قول سایت‌های منحرف و مخرب قرن‌ها پیش به دنیا آمده است، لذا چند کتاب ارزشمند که از معروف ترین کتب در مقوله‌ی امام زمان شناسیست، را معرفی می‌کنیم.

 

کتاب‌هایی چون “چهل داستان و حدیث؛ نوشته‌ی عبدالله صالحی” ،” کتاب الغیبه نوشته‌ی شیخ طوسی”، “کتاب شش ماه پایانی(تقویم حوادث شش ماه پیش از ظهور”، “کتاب صحیفه‌ی مهدیه نوشته سید مرتضی مجتهدی”، ” کتاب عصر ظهور، نوشته‌ی علی کورانی که درباره‌ی ایرانیان از زمان سلمان تا کنون و ارتباط ایشان با امام زمان، زمینه سازی توسط ایشان و مطالبی از قبیل اشاره دارد “کتاب مهدی موعود”، ” “کتاب خانواده و تربیت مهدوی؛ که کتابی ارزشمند بوده و راه های دوستی والدین و در نتیجه بچه ها را با این امام همام بر میشمرد” اینها یک صدم کتاب هایی که در باره ی این بزرگوار نگاشته شده است هم نمیشود اما براستی افسوس کدامیک از ما تا کنون این کتاب ها را خوانده ایم؟!!! بدون علم و اطلاع از کسی چگونه میشود با او پیمان دوستی بست و یا از او در مقابل یاوه گویان دفاع کرد؟ و چطور می‌توان از کسی دعوت به دوستی با آن ماه چهاردهم از آسمان ولایت کرد؟!

 

ادای واجبات و علاقه به مستحبات:

 

مورد دیگر که باید بر آن اذعان داشت؛ مسئله‌ی دعا و زیارت و نماز است چیزی که متأسفانه تعداد کثیری از جوانان ما با آن بیگانه گشته‌اند و این در حالی است که تا کسی به این ابزاری که خدا برای راهنمایی و نرم شدن دل‌های ما شیعیان بر زبان ائمه جاری گشته است چنگ نیاندازد نمی‌تواند سیم ارتباطی روح خویش را به آن وجود سراسر نور و معنویت وصل کند. لذا دومین کلید، اعتقاد و انجام تکالیف شرعی و در کنار آن عبادات مستحبی و ادعیه مختلف که از سوی پدران این حجت الهی بر ما عرضه داشته شده است، می باشد که می تواند مکمل دوستی ما باشد.

 

تهذیب:

 

تهذیب نفس و خود سازی عامل دیگری است که در این امر می‌تواند کمک شایانی به ما بکند. لذا اگر میخواهیم جزو دوستان واقعی آن حضرت گشته و حامی او در این دوران کش مکش و زور گویی بی دینان بر دین داران باشیم ابتدا باید از نظارت بر خود و اعمال خود شروع کنیم.

 

در هر حال به یاد حضرتش بودن:

 

چه خوب است که برای آنکه این عشق و دوستی که پس از مراحل بالا برای ما ایجاد گشته است را پایدار کنیم در هر کجای خانه، گوشی موبایل لای کتاب‌ها، در بین وسایل و چیز‌هایی از این قبیل همیشه یادداشت‌هایی که ما را به یاد این بزرگوار می‌اندازد قرار دهیم همانگونه که یک عاشق واقعی تمام اوقات و فکر و ذهن خود را با یاد یار پر می‌کند! و حال سؤال این است که؛ چه یاری بهتر و شیرین‌تر از مهدی موعود(عج) که هم بر ما ولایت دارد، هم دوست‌دار ماست و هم برای ظهورش نیازمند زمینه سازانی چون من و شماست؟!!

 

نتیجه:

 

پس بیاییم از هم اکنون رنگ مهدوی به خود بگیریم، بیاییم نیمه شعبان امسال را با شورو فطوری دو چندان و با علم و آگاهی بگذرانیم بیاییم بفهمیم معنای واقعی ” من مات و لم یعرف امام زمانه مات بمیتت الجاهلیه” را و نگذاریم مانند بسیاری از اطرافیانمان به علت عدم شناخت و دوستی با امام زمان به مرگ جاهلیت بمیریم!!!

 

با امید آنکه این این یادداشت جرقه‌ای باشد برای دل‌های ما که درست است که هنوز زنگار جهالت نبسته است اما صاف و بی غل و غش هم باقی نمانده و با امید آنکه امام عصر ارواحنا فداه ما را از دوست داران واقعی خویش بدانند مطلب را با شعری کوتاه در وصف ایشان به پایان می‌رسانیم.

می‌رسد فرصت دیدار مهیا، حتما

بد به دل راه مده میرسد آقا حتما

ای که دنباله دوای غم هجران هستی

می‌شود درد نهان تو مداوا حتما

ثمره گریه‌ی ما خنده ی روز فرج است

آن زمان می‌شکفد خنده به لبها حتما

دوری غیبت طولانی و تاخیر ظهور

امتحانیست برای  همه ما حتما

 

ندا طباخیان _ تحریریه سایت با حجاب

 

 

ارسال
چاپ
1 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه