اعتراضات هالیوودی

مثال "ژان پل كيوساك" بازيگر سرشناس هاليوودی در مصاحبه‌اي که چندی پیش با روزنامه گاردين داشت؛ درباره فضاي تلخ و تاريك استوديوهاي هاليوود صحبت كرد و صريحأ به روي ديگر سكه هاليوود اشاره داشت كه هالیوود هرچه به جلو می‌رود به سمت تاريكي در حال حركت است.

کد خبر: 50366
تاریخ انتشار : خرداد ۲۸, ۱۳۹۶

حیا امری فطری و جهان شمول است  که رعایت آن برای همه افراد بشر ضروری است؛ چنانچه در ریشه‌یابی لغوی حیا هم آمده؛ حیا حالتی درونی است که موجب می‌شود انسان به دلیل سرزنش دیگران از کارهای زشت دوری کند. به همین خاطر فرقی نمی‌کند انسان از چه دین و نژادی باشد با نقطه قوت کم یا زیاد، به طور فطری  در حفظ حیای خود مقابل دیدگان دیگران تلاش می‌کند مگر اینکه تعمدأ خلاف فطرتش عمل کند و به ستیز با خودش برود.

 

جالب است بدانید  این مسأله حتی در میان بازیگران هالیوودی هم که خودشان از سربازان مروج بی‌حیایی در صنعت سینما هستند و سال‌هاست دراین جبهه  کار می‌کنند، تا حدودی دیده می‌شود.

 

 به عنوان مثال “ژان پل کیوزاک” بازیگر سرشناس هالیوودی در مصاحبه‌ای که چندی پیش با روزنامه گاردین داشت؛ درباره فضای تلخ و تاریک استودیوهای هالیوود صحبت کرد و صریحأ به روی دیگر سکه هالیوود اشاره داشت که هالیوود هرچه به جلو می‌رود به سمت تاریکی در حال حرکت است.  این ستاره معروف هالیوودی گفت: “فضای حاکم برای زنان خشونت‌آمیز و بی‌رحمانه است. فیلم «شما ۲۶ساله یائسه هستید» با نویسندگی “واگنر”، ‌فیلم پوچی است، اما دور از حقیقت هم نیست. من هنرپیشه زن ۲۹ ساله‌ای را می‌شناسم که کنار گذاشته شد‌ه با این‌که زمانی نقش اول بود ولی دیگر به دردشان نمی‌خورد. فقط می‌خواهم یک خبر تازه را بدهم که دختران ۲۲ساله درهالیوود وارد فحشا و فساد شده‌اند و هالیوود درحال تبدیل شدن به پورنو برای بچه‌هاست.»

 

 

 

 

بی حیایی امری عادی شده در هالیوود

 

 

متأسفانه ترویج بی‌حیایی  و قبح شکنی‌های اخلاقی و پوششی برای بازار گرمی سینما و جلب بیشتر مخاطب در هالیوود  امری عادی شده و عمدتأ از زنان به عنوان ابزاری در این امر استفاده می‌شود. “پاسکال توماس” ،بازیگر، کارگردان، نویسنده و تهیه کننده فرانسوی و مدیر والنتین والنتین، نیز در مصاحبه‌ای که با نشریه فرانسوی فیگارو داشت معترضانه نسبت به وضعیت بد پوششی زنان و رفتارهای دور از شأن و کلاس اجتماع، در جشنواره کن بسیار گلایه داشت و انتقاد کرده بود.

 

 

 

 

 

 وی که در مراسم جشنواره کن حاضر بود و  در جلسه‌ای که نقد و بررسی فیلم‌های منتخب کن به نفع حقوق زنان و کنفرانسی برگزار شده  سخنرانی داشت،  به خبرنگار فیگارو گفت:” تنها ارزشی که در یک فیلم به زن داده می‌شود آن است که زن‌ها به عنوان یک شیء جنسی بیشتر از مردان درآمدزایی دارند. این همان صنعت پورنو است که وضعیتی لعنتی و شرم‌آوری دارد.

 

 یک زن با پوشش بسیار ناجور خودش را در بزرگترین فعالیت‌های سینمایی نمایان می‌کند، که به طرز وحشتناکی سینما را مبتذل و فاسد کرده است؛ به صورتی‌که تقریبأ هیچ چیز پنهانی و پوشیده‌ای از او در سینما وجود ندارد. این یک هشدار جدی  و زنگ خطر درباره وضعیت زنان در صنعت سینما است  که اصلأ قابل قبول نیست.

 

این وضعیت موجود مایه تأسف است که لجام گسیختگی مسخره‌ای بین زنان در جشنواره کن به عنوان یک فستیوال بزرگ سینمایی حاکم کرده است؛ به شکلی‌که زنان از همه طرف خود را عریان کرده‌اند من این را بسیار تحقیرآمیز می‌دانم وقتی چنین وضعیتی وجود دارد هر اتفاقی هم برای آنها ممکن است رخ بدهد  زیرا مردان مانند کوه مقاوم و با ثبات نیستند تا دچار خطا و لغزش نشوند و آسیب به خود زنان می‌رسد!

 

پس چرا زنان هنرمند و سینمایی باید با این وضعیت  بسیار بد حاضر شوند و این‌گونه لباس بپوشند؟! متأسفانه این یک حقیقت تلخ است که در این سینما مدیریت به سمت لمس زنانه و تمایلات جنسی  پیش می‌رود فضایی که هیچ چیزی در آن نیست  و سینما را به سمت به ناکجاآباد می‌برد.”

 

 این انتقادات از بد پوششی و بی‌حیایی زنان بازیگر هالیوودی درحالی است که برخی از خود  زنان بازیگر هالیوودی نیز از وضعیت موجود رضایت ندارند و از آنجا که حیا امری فطری است  گاه خود این گروه نیز حاضر نیستند به فحشا روی بیاورند. مثلا “گابریل شانل” (معروف به افسانه مد و طراح پیشتاز مد در فرانسه ) به خوبی در آن زمان پیش‌بینی کرده بود، او حرفی زد که امروز تصویر کاملی از آن در صنعت سینمای هالیوود وجود دارد.

 

 

 

 

 

 

گابریل، گفت: “نباید به زنان همجنسگرا اجازه داد تا مد داشته باشند زیرا آنها به فاحشه‌ و روسپی تبدیل خواهند شد.”

 

 

 

بازیگران زنی که از بدل برهنه استفاده می‌کنند

 

 

در سینما، بازیگران برای صحنه‌های مخاطره‌آمیز، بدل دارند و این بدل‌ها هستند که به جای‌شان از آتش می‌گذرند و از ماشین در حال سقوط فرار می‌کنند تا صحنه‌هایی خطرناکی را که خود بازیگران انجام نمی‌دهند و به آنان آسیب می‌رسد را بدل جایگزین آن‌ها در مقابل دوربین بازی کند. همه می‌خواهند خطری برای بازیگر اصلی فیلم ایجاد نشود و سبک فیلم باقی بماند.

 

به غیر از این استفاده از بدل در جاهایی دیگر نیز صورت می‌گیرد مثلأ جایی که بازیگر زن فیلم باید لخت شود و صحنه‌های عشقی و پورونو را  ایفا کند ولی بازیگر تمایلی به انجام این کار ندارد که به جای او بدل می‌آورند.

 

یا در فیلم‌نامه‌ای به خالکوبی بازیگر اشاره شده است و بازیگر خالکوبی ندارد، یا نباید داشته باشد و دارد! یا ممکن است اندام برهنه‌ بازیگر آن ویژگی‌هایی که نویسنده‌ فیلمنامه در نظر داشته را نداشته باشد  و البته در این میان بازیگرانی هم هستند که  تمایلی ندارند که در فیلم کاملأ برهنه شوند و یا در صحنه‌هایی از فیلم با بازیگر مقابل‌‌شان عشق‌بازی کنند. دراین گونه سکانس‌ها  از بدل استفاده می‌شود. برای مثال: “میلا کونیس” (Mila Kunis) در فیلم (Friends with Benefits) بازیگر ۲۹ ساله‌ آمریکایی که تمایل نداشته بود در بسیاری از صحنه‌های فیلم تمام بدن خود را نمایش بدهد، در صحنه‌هایی از فیلم پیشنهاد می‌دهد که قسمت‌هایی از بدنش را نمایش بدهند و بیشتر نشود اما زمانی که کار جلو‌تر می‌رود و او مجبور به انجام  است، به کارگردان فیلم پیشنهاد استفاده از بدل را می‌دهد و پذیرفته می‌شود.

 

 

 

 

 

یا مریل استریپ (Meryl Streep) که در سال ۱۹۹۲ برای فیلم (Death Becomes Her) حاضر نشد بدن عریان خود را به دوربین نشان دهد، به همین خاطر از فرد دیگری به نام کا‌ترین بل (Catherine Bell) استفاده کردند…

 

 

 

 

 

مخلص کلام

 

 

وجود برخی گلایه‌ها و انتقادات به وضعیت ناجور سینما برای زنان، زیاد نیست ولی برخی تن به هر کاری می‌دهند، زیرا چنین صحنه‌هایی را بخشی از کار هنری خود قلمداد می‌کنند، اما همین اعتراضات کم فروغ و پراکنده در فضای آلوده هالیوود، نشان از فطرت خاک خورده‌ای می‌دهد که سال‌ها مستقیم و غیرمستقیم با ابزارهای مختلف تلاش به از بین بردن آن کرده‌اند تا زنان سرباز مرج بی حیایی در کارخانه فیلم‌سازی هالیوود، بی‌حیایی را عادی کنند و از این طریق با صحنه‌های سکس و بد پوششی به دنبال حذف فضایل اخلاقی از زندگی با رویکردی نسبی‌گرایانه و توجیه رذایل اخلاقی هستند.

 

 در واقع عوامل و دست اندرکاران زر و زور در پشت صحنه کارخانه فیلم‌سازی هالیوود استفاده ابزارگونه از زن را دردستور کار خود دارند، زیرا این برهنگی که محصول تحریم مؤلفه‌های ارزشی از سوی نفس اماره و شیطان درون است کم کم منجر به فروپاشی  بنیان اخلاقی و اعتقادی خانواده‌ها و به تبع آن جوامع می‌شود که پیامد و آثار آن در آینده چیزی جز بن بست فکری و اعتقادی و به اصطلاح نهیلیسم در افراد نیست.

 

لذا به نظر می‌رسد تنها  کاری که دراین زمینه می‌توان به جدیت و هوشمندانه انجام داد بیدار کردن فطرت خفته این طیف از زنان است  که زیرخروارها خاک ته نشست شده است.

 

 

تحریریه سایت باحجاب-معصومه طاهری

 

 

 

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.