بزرگداشت روز ملی حجاب و عفاف با حضور زنان فرهیخته در بهشت بانوان، برگزار شد

همایش تقدیر از فعالان حوزه عفاف . حجاب که به همت اداره بانوان شهرداری منطقه3، مسجد حضرت خدیجه کبری(س)، مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی و برگزار شد با برنامه های متنوعی همراه بود.

کد خبر: 50876
تاریخ انتشار : تیر ۲۱, ۱۳۹۶

 

 

وارد سالن همایش شدم از عکاس خواستم تا پوشش تصویری این نشست مهم را انجام دهد و خودم نزدیک در ورودی  جایی انتخاب کردم تا رفت و آمد احتمالی‌ام باعث آزار حضار نشود. تکاپوها نشان از اهمیت این همایش برای برگزار کنندگان (مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی) داشت.

 

برنامه با قرائت بانویی قاری، معطر به کلام الله مجید شد و برنامه با اجرای مجری ارزشی و محجبه صدا سیما خانم “فهیمه معصوم‌زاده” با خوش آمدگویی به حضار آغاز شد.

 

سپس کرسی آزاد‌اندیشی با حضور نویسندگان و پژوهشگران حوزه زنان خانم‌ها “ربیعی” و “صادقی” و مشارکت مدعوین ادامه پیدا کرد. نشست حول محور بررسی ابعاد مختلف حجاب از دیدگاه فیزیولوژیکی اجتماعی و دینی صورت گرفت.

 

همایش تقدیر از فعالان حوزه عفاف . حجاب که به همت اداره بانوان شهرداری منطقه۳، مسجد حضرت خدیجه کبری(س)، مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی و برگزار شد با برنامه های متنوعی همراه بود.

 

 

 

 

 

 

 

عالیه جواهری مدیر امور بانوان شهرداری منطقه ۳ در این باره گفت: با توجه به هفته عفاف و حجاب این منطقه در موضوعات عفاف و حجاب پیشگام است.

 

وی افزود: برای عرصه ی مستقیم کالاهای ایرانی برای مصرف کننده نیز اقدام به برگزاری نمایشگاه و بزرگداشت عفاف و حجاب کردیم.

 

مدیر امور بانوان شهرداری منطقه ۳ ابراز کرد: در این نمایشگاه از موسسات برتر فعال در زمینه ی حجاب مانند: حجاب سرای دنیا، پوشاک اسلامی ایرانی فاطمیا، پوشش برتر جلابیت، تیام، حجاب گستر، گروه تولیدی کوثر، حجاب سرای نوین نوا، گروه سحر، گروه تولیدی چین چین دعوت شد.

 

مدیر امور بانوان شهرداری منطقه ۳ خاطرنشان کرد: غرفه های کتاب با موضوعات عفاف و حجاب، غرفه های ورزشی-تفریحی، غرفه بسیج جامعه زنان که در آن خدمات مشاوره ای با موضوعات مذهبی و بازی کودکان ارائه شد. یکی از خلاقیت های ویژه این نمایشگاه برگزاری مسابقه جدول با موضوع عفاف و حجاب بود.

 

در این نشست عنوان شد هر آنچه که جنبه اجتماعی بخود بگیرد بعد قانونی آن هم مطرح می‌شود، حجاب هم از این موضوع مستثنی نیست. چرا که رعایت یا عدم رعایت پوشش مناسب افراد جامعه آثار منفی و مثبت خود را در جامعه بجای می‌گذارد پس قانونی شدن آن برای حفاظت جامعه از آثار سوء آن الزامی است.

 

 

همچنین دراین نشست با عنوان اینکه در همه جوامع الزام رعایت قوانین وجود داشته که ملاحظه می شود در کشورهای غربی و در دانشگاه های مطرح آن هم چون کمبریج, اکسفورد و ..حدودی برای پوشش افراد حاضر در این اماکن قرار داده شده، مطرح شد: در کشور ما هم که فرهنگ دینی نیز غالب است چنین تمهیدات قانونی وجود دارد که افراد برای حفظ هنجارهای جامعه ملزم هستند به رعایت آن .

 

در ادامه اشاره شد که حتی این تمهیدات بعد تاریخی داشته و ایرانیان از دوران باستان در دوره‌های اشکانیان، ساسانیان  و هخامنشیان حتی مجهز به این حدود بودند و براساس فرهنگ آن دوره و عصر این قوانین وجود داشته است.

 

در این همایش مطرح شد: زنان و مردان ملزم به رعایت هنجارهایی در زمینه پوشش خود بودند.

 

از ابعاد دیگر  که مورد بررسی قرار گرفت بعد روانشناختی حجاب بود که طبق تحقیقات به عمل آمده مشخص شده جوامعی که شهروندان آن خود را ملزم به رعایت پوشش مناسب در سطح جامعه می‌دانند آثار کمتری از خشم‌ و خشونت و بی بند و باری و تجاوز در آن دیده می شود، این پدیده، به طور مستقیم بر جسم و مغز انسان  اثر می گذارد.

 

در ادامه همایش از بانویی رهیافته به دین اسلام دعوت شد تا از سرگذشت و علت تشرفش به دین اسلام برای حضار بگوید.  این بانو از اندیشمندان و فرهیختگان جامعه زنان است.

 

 

 

 

ورونیکا پزشکی اهل آلمان است و سال‌هاست که بواسطه تشرفش به اسلام در شهر قم به همراه همسر و فرزندانش زندگی می‌کند.

وی پوششی کاملأ ایرانی و در عین حال اسلامی داشت که جذابیت این بانوی تازه مسلمان را در بین حضار بیشتر می‌کرد.

 

 

 

 

ورونیکا زنی با مصائب مختص یک رهیافته به اسلام   

 

 

 

 

مقاومت‌هایی که از سوی خانواده و جامعه خود در مقابل این تصمیم، دیده بود باعث شده بود تا بارها ایمانش مورد ازمایش قرار گیرد.

 

وی به زعم خود راز موفقیت خود را فقط و فقط استقامت در  مسیر  حق می‌دانست و معتقد بود قلب انسان از هرآنچه که انسان می بیند و می شنود اثر می گیرد.

 

ورونیکا اظهار داشت:  اگر ما حرام می‌بینیم یا حرام می‌شنویم، دیگر از فطرت و انسانیت خود به مرور خارج می‌شویم. اتفاقی که در غرب افتاده و درک حقایق عالم برای افراد این جامعه و درک خداوند و معنویت برای آنان بسیار سخت شده است.

درک معنویت و محبت اهل بیت نیز بسته به توجه انسان به حدود و احکام الهی است که حفظ پوشش مناسب نیز جزئی از این حدود است.

 

نکته قابل ملاحظه این بانو ارادت ویژه این زن فرهیخته به رهبر معظم انقلاب بود که تحت همین عنوان و با عشق ویژه‌ای از ایشان یاد می‌کرد و مدام دستورات ایشان در باب پوشش و معنویات را متذکر می‌شدند.

 

این بانوی فرهیخته معتقد بود:  بی توجهی به این حدودات توسط مردم و مسئولین فرهنگی جامعه و آثار مخرب شبکه های ماهواره ای و اجتماعی باعث رواج فرهنگ بی حجابی در جامعه شده که این مقاومت مردم و مسئولین را در مقابل این هجمه ها می طلبد چرا که این مشکل در جامعه ای رخ داده که عنوان دین و مذهب را با خود به یدک می کشد.

وی ادامه داد: با قیام امام حسین علیه السلام انرژی به دنیا ساطع می شود و این قیام متصل است به قیام حضرت مهدی.

 

اما اگر از این پتانسیل و انرژی بدرستی استفاده کنیم و خود را از لذت های کاذبی که فرهنگ غالب دنیا به ما القا می کند دور کنیم می توانیم لذت حقیقی را به واسطه انرژی حسینی بشناسیم.

 

 

 

 

مجری برنامه با سؤالی از خانم فاضلی از وی خواست تا از برخورد خانواده اش در باره محجبه شدن و اسلام آوردن او بگوید.
پدر ورونیکا بعد از ماجرای یازده سپتامبر که مسلمانان مورد هجمه های فراوانی بودند او نیز ورونیکا را از این هجمه ها و زخم زبان ها مصون نکرد و در دیدارهایی که با ورونیکا داشته مدام او را ملامت و سرزنش می کرده و از او می خواستم که دست از این مسلک خود بردارد.

ورونیکا با رها کردن خود در دامن معنویت و استعانت از خداوند بود که حتی توانست پدر را متأثر مسلک خود کند تا او بعد از این مقاومت در مقابلش سکوت کند و حتی تمایل پیدا کند.

 

ورونیکا در ادامه گفت: پدر آگاه نیست و حقیقت را نشناخته و از خداوند طلب بخشش برای او کرده است.

 

در ادامه برنامه خانم معصوم زاده از تجربیات خود در سفر به کشورهای مختلف آفریقایی، شرقی و نحوه برخورد و پوشش آنان در ارتباط با حجاب گفت و به معرفی چند کتاب در زمینه حجاب پرداخت.

 

 

 

صادقی: عفاف و حجاب ورای دین است

 

 

 صادقی، کارشناس موسسه خیبر، نیز در این مراسم ابراز داشت: بحث حجاب و عفاف یک بحث فرا دینی و برون دینی است و از منظر تاریخی، علمی و عقلی قابل توجه است.

 

وی افزود: شنیدن حرف کسانی که ابتدا به اسلام اعتقادی نداشته اند و با حجاب شده اند بسیار جذاب است. بحث حجاب و عفاف یک بحث فرادینی و برون دینی است و از منظر تاریخی، علمی و عقلی قابل توجه است.

 

وی خاطرنشان کرد: در پاسخ به این سوال که چرا حجاب باید در کشور ما اجباری باشد باید گفت که ما حتی در محیط خانه مان مطابق نظر اعضای خانواده لباس می پوشیم چه برسد در متن اجتماع. پس حجاب یک امر اجتماعی است.

 

صادقی یادآور شد: اگر پوشش یک مسأله اجتماعی نبود در کشورهای غربی این همه قوانین منع حجاب نمی گذاشتند. اساساً آیا کشوری وجود دارد که در آن کشور برای لباس پوشیدن قانونی وجود نداشته باشد؟ کتابی است با عنوان ضوابط پوشش در دانشگاه های جهان که در این کتاب می بینیم قوانین سخت گیرانه ای برای پوشش ورود به دانشگاه وجود دارد. مثلاً اجازه نمی دهند دانشجویان حتی با لاک وارد دانشگاه شوند. این قوانین مربوط به دانشگاه های کشورهای غربی است. دلیلی که خودشان ارائه می کنند این است که بتوانیم به فعالیت های علمی بپردازیم و حواسمان پرت نشود.

 

 

در انتها از مسئولین برگزار‌کننده همایش دعوت شد تا از نخبگان و فعالان این عرصه تقدیر و تشکر بعمل آورد که از جمله آنان خانم‌ها “الهام چرخنده”، “فاطمه نوری شکری; سردبیر سایت باحجاب” و “الهام تیموری”نویسنده رمان‌های حجاب” بودند.
جلسه با صدای اذان ظهر و تکاپوی حضار برای اتصال به معبود خود با تشویق حضار به پایان رسید.

 

 

 

تحریریه سایت باحجاب – صالحی

 

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.