وقتی مردنماها برای ازدواج شرط اشتغال می گذارند

مرد سرپرست خانواده است و هر سر پرستی نسبت به زیر دستانش مسئولیت دارد. امام سجاد(ع)

کد خبر: 52465
تاریخ انتشار : شهریور ۲۱, ۱۳۹۶

روزی برای پانسمان یک زخم سرپایی به اورژانس رفتم، اولین چیزی که توجهم را به خود جلب کرد کبودی زیر چشم زن جوان ۲۰ ساله‌ای بود، که به نظر می‌آمد که کتک خورده است، جلو رفتم و علت را جویا شدم، از پاسخ امتناع کرد ولی مادری که با چشمان پر خون و دلی آزرده در کنارش نشسته بود، ماجرا را اینگونه تعریف کرد کرد که؛ مریم از ۱۶ سالگی با اصغر ازدواج کرد، اصغر در ابتدا شاغل بود و درآمد مکفی برای مخارج زندگی داشت ولی مریم به اصرار خودش برای درآمد بیشتر به کارخانه‌ای رفته و مشغول کار شد پس از چند ماه اصغر که دیگر به لطف دوستانش معتاد هم شده بود، به علت این‌که دلش به حقوق زنش خوش بود دست از کار کشیده و خانه‌نشین شد. اینک مریم، نان بیار خانه شده و در کنار آن بایستی دو فرزند خود را تربیت کند و کاهای خانه را نیز انجام دهد، خیلی دلم به حال آن دختر نحیف و ضعیف بیست ساله سوخت و با خود گفتم مریم ای کاش اصرار نمی‌کردی که سر کار بروی، این بادمجان کاشته شده زیر چشم همسرت، حاصل پذیرش مسئولیت بیش از حد تو است! کار و در آوردن خرجی خانه وظیفه ی تو نیست و همین کار باعث تنبلی و بی‌مسئولیتی همسرت شده است.

انگار آن به اصطلاح مرد وظیفه‌ی اصلی‌اش را فراموش کرده است و حالا توقع دارد زنش هم کار منزل و تربیت فرزند را برایش به نحو احسنت انجام دهد و هم به تمکین او بپردازد و هم کارهای منزل را انجام دهد گویا نمی‌داند زن به قول مولای اول شیعیان، ریحانه است نه سرکارگر! لطیف است و زود می‌شکند و باید در حد توان بدنی‌اش از او توقع داشت. و دیگر سخن این‌که مولاعلی (ع) دردفاع از زنان فرمودند: زنان نزد شما امانت هستند، آزارشان ندهید و بر آن‌ها سخت نگیرید. لذا از مردی که خود را شیعه و مرید امام علی (ع) می‌داند انتظار رفتارعلی گونه می‌رود.

 

 

شرط اشتغال، شرط بسیاری از پسران هنگام ازدواج:

 

 

امام سجاد (ع) دراین خصوص می‌فرمایند:”دوست دارم پولی داشته باشم وارد بازارشوم و برای همسر وعائله ام ببرم. من این کار را از آزاد کردن بنده درراه خداوند تبارک و تعالی بیشتر دوست دارم.(بحار جلد ۴۶ص۶۶)

برخلاف قدیم که زنان شرط اشتغال را برای ازدواج می‌گذاشتند؛ این روزها انگار همه چیز برعکس شده است. در جامعه ی کنونی ما برخی از مرد نمایان شرط شغل ثابت همسرشان را می گذارند.

 البته بحث خرج و مخارج زندگی و مشکلات اقتصادی امری است که بسیاری ازمردان را مجبور به دو شغلگی و در نهایت نیازمند به شاغل شدن همسر می‌گرداند. اما گاهی زن باید میزان جنبه‌ی مرد را بسنجد و ببیند آیا مرد قدر این کار زن را می‌داند، آیا حالا که زن مجبور است نیمی از روز را دورازخانه سر کند و فرزندانش از نعمت دیدن او و گرفتن آموزش‌های مادرانه‌اش محروم هستند، درک این را دارد که حداقل خود را خانه‌نشین و بی‌کار نکند و از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکند؟! چرا که پیامبر اکرم در این باب میفرمایند:” ای علی؛ خدمتکار همسر نمیشود، مگر شخص صدیق و درستکار و یا شهید و یا مردی که خداوند متعال خیر دنیا و آخرت را برایش خواسته باشد”.( بحار ج ۱۳ ص۱۳۳)

 آری متاسفانه حکایت اصغر قصه ی ما حکایت مردان بسیاری است که به راحتی از پذیرش مسئولیت سرباز میزنند و نقش اصلی همسرشان را در خانه فراموش کرده اند. و به جای قدر دانی از او اقدام به دست درازی به سوی او نیز میکنند. و زنی که پس از یک روز سخت کاری با نوازش های بی رحمانه ی همسرش مواجه میشود در هم خواهد شکست و قلب چینی وجودش توسط هیچ بند زنی، بند زده نمیشود و شاید هیچ گاه به حالت اول بر نگردد. و این اولین و محکم ترین گام خواهد بود برای فروپاشی زندگی ایشان و متاسفانه امروز این امر یکی از دلایل رایج بحث طلاق در دادگاه های کشور است.

 

 

مردان ملعون از نظر دین:

 

 

اگرسفری کوتاه به چت روم های مجازی داشته باشیم، بی شک به این نکته پی میبریم که درد دل نیمی از زنان شاغل، گلایه ی ایشان از سر باز زدن شوهرانشان از مسئولیت است. و اینکه بسیاری از مخارج زندگی را بر دوش ایشان میگذراند و بسیاری مشکلات دیگر که منشا اصلی آن ها، شاغل بودن زن است.

خاتم انبیا محمد مصطفی (ص) میفرمایند: ملعون و نفرین شده است شخصی که بارمسئولیت اهل و عیال خود را بر دوش دیگران می اندازد. و در حدیثی مشابه بدترین مردان را کسانی میدانند که بار مسئولیت همسر خود را بر دوش دیگری می اندازند.

در مورد کتک زدن مرد به زن میفرمایند: مردی که به صورت و چهره ی همسر خود سیلی بزند، خداوند متعال به فرشته ای که مامور دوزخ است دستور میدهد که آن مرد را در جهنم قرار داده و به صورت او هفتاد سیلی بزند.(مستدرک جلد ۲ صفحه ۵۵۰).

من مردی که در کار دنیایش تنبل باشد مبغوض میدارم و کسی که در کار دنیا تنبل باشد در کار آخرتش تنبل تر است.امام باقر(ع)اصول کافی ج ۵ ص ۸۵ ح۴

خداوند دشمن بنده ایست که زیاد میخوابد و بیکار است. امام کاظم(ع) وسایل الشیعه ج۱۷ص۵۸ح۲۱۹۷۲

 

 

سخنان پر گهر در کرامت و جایگاه زن:

 

 

به قول امام خمینی(ره): ” زن مربی جامعه است، از دامن زن ها انسانها پیدا میشوند، مربی انسانها زن است، سعادت و شقاوت کشور ها به وجود زن است. زن با تربیت صحیح خودش انسان درست میکند و با تربیت صحیح خودش کشور را آباد میکند. مبدا همه ی سعادت ها از دامن زن بلند میشود.” وصیت نامه ی امام

رهبر معظم انقلاب در این خصوص سخنرانی های متعددی داشته و در تمامی آنها شاغل بودن و فعالیت اجتماعی زنان را تایید کرده اند و حتی حضور اجتماعی این جنس لطیف را از حقوق و تکالیف او بر میشمارند! اما در کنار این امر، همواره بر این نکته تاکید داشته اند که مهمترین و اولین وظیفه ی زن، تربیت و هدایت انسانها در مسیر قرب الهی است. چیزی که با کمال تاسف این روز ها به راحتی از کنار آن رد میشویم. ایشان میفرمایند:” اسلام نه تنها با کارکردن زن موافق است، بلکه کار را تا جایی که مزاحم با شغل اساسی و مهمترین شغل او یعنی تربیت فرزند و حفظ خانواده نباشد شاید لازم هم  دارند، یک کشور نمیتواند از نیروی کار زنان در عرصه های مختلف بی نیاز باشد”

 

 

چه باید کرد؟

 

 

در آخرمتذکر میشویم که درست است که دوره و زمانه و در برخی موارد به طرزی بی رحمانه، زنان بسیاری را وادار به اشتغال در کنار شاغل بودن همسرشان کرده است و لی ای کاش چه مرد و چه زن جایگاه خود را بشناسند و اجازه ندهند مسئولیت ها جابه جا شود و در مواردی که زن به یاری شوهر در گرداندن امورات زندگی میشتابد، مرد سوء استفاده نکرده و به جای توقع بیش از حد از زن، او را در کارهای منزل یاری داده و با توجه به اینکه زن مسئولیتی در این باب ندارد از او قدر دانی کرده و زندگی را با هم بسازند.

در آخر به تمامی بانوان فداکار و زحمت کش که بار مسئولیت همسرانش را نیز بر دوش خود میگذارند خسته نباشید گفته و به ایشان یاد آوری میکنیم آن طوری کار نکنند که مرد حس مسئولیت پذیری خود را از دست بدهد و خیالش راحت شود و حتی خانه نشین شود و در کنار این امر تربیت فرزندان را در درجه اول کار خود قرار دهند چرا که فرزندانی که ساعات طولانی از روز را در تنهایی و بدون حضور گرم و پر مهر مادر، به شب میرسانند و خود را بازی های مختلف مشغول کرده و همدمی جز موبایل و تبلت و اینترنت ندارند، نمی توانند در آینده، به خوبی اداره کننده ی زندگی خود شوند. و چون تنها نقش والدین برای ایشان؛ تامین خوراک و پوشاک بوده و از محبت توام با آرامش برخوردار نبوده اند نمیتوانند والدین خوبی برای فرزندانشان در آینده باشند.

و به قول مشاوران : مردی اگر مسئولیت پذیر نباشد، زن نباید تمام سلامت روانی و فضای آرام خانواده را منوط به این کند که مرد مسئولیت پذیر شود. بلکه زنان باید به این فکر کنند که چگونه او را مسئولیت پذیر کنند و راه های مختلف را امتحان کند تا به نتیجه برسد، تا زمانی که مرد مسئولیت پذیر نباشد مشکل بر جای خود باقیست و این به معنای مقصر بودن مرد یا زن نیست. بلکه بستگی به تربیت مرد نیز دارد و رفع این ایراد به زمان و برنامه ریزی و مشاوره نیازمند است.

به امید آن روزی که مادران این مرز و بوم قبل از پذیرش هر نقشی در جامعه، نقش اصلی خود را به خوبی ایفا کنند و به امید آن روز که همه ی مردان درک کنند که وظیفه ی اصلی ایشان تامین مخارج خانه و تامین آرامش مادر خانواده برای تربیت نسلی آینده ساز، است.

 

 

 

نویسنده: زهرا طباخیان- تحریریه سایت باحجاب

 

 

 

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.