از عصر دود و کبوتر تا اینستاگرام و وی چت

انسانی که زمانی آرزویش اجتماعی شدن و جهانی شدن بود توانست از طریق فضایی که فراهم شده بود پا به دنیایی بگذارد که هیچ محدودیتی را برای او ایجاد نمی کرد، دنیایی بدون چارچوب و ساختار در حوزه اخلاق، دین و اعتقادات و حتی انسانیت؛ معجونی هزار رنگ از داده های مختلف.

کد خبر: 5573
تاریخ انتشار : بهمن ۲۳, ۱۳۹۲

832138_960

شاید اگر بخواهیم از انسان های اولیه و راه های برقراری ارتباط و تعامل آنها با یکدیگر صحبت کنیم بتوانیم از تکنولوژی دود، کبوتر، تصویرگری و نقاشی و حکاکی روی سنگ یاد کنیم.

پس از آن با پیدایش صنعت چاپ بشر با تحول عظیمی در عرصه ارتباطات مواجه شد. ورود روزنامه ها، مجلات و کتاب ها با جذابیت بالا و مخاطب زیاد سبب توسعه و به روز رسانی اطلاعات و اخبار شد.

c8f51c41fa711ec2542e2cf4a1f3a361

بعدها نیز با کشف الکتریسیته و شناخت موج های مغناطیسی و ورود رادیو تلویزیون به عرصه اطلاع رسانی و انتقال مفاهیم انسان ها در خانه های خود به شکل دیگر به جهان نگاه کردند به طوریکه جذابیت دیداری و شنیداری بر رسانه های مکتوب غلبه کرد.

ورود به دنیای دیجیتال باز هم رنسانسی عظیم را در عرصه رسانه ها ایجاد کرد. از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، بشر جهانی جدید را پدید آورد که نمود بارز آن اینترنت بود که بعدها آن را محیط دیجیتال یا سایبر نامیدند. چیزی که در ابتدا یک فضای علمی و ارتباطی بین دانشگاهی بود به سرعت به تملک سیاست و تجارت درآمد و محیط امن و آرام آن به میدانی گسترده برای یکه تازی و تبلیغ تلاشگران تجاری و سیاسی و دینی درآمد.

 به مرور زمان و با قدرت پیدا کردن انسان در عرصه علوم مختلف دیجیتال و پیشرفت در حوزه سخت افزار و نرم افزار سبب شد که این مولود بشر به شدت مورد استقبال قرارگرفته و به خاطر سهل الوصول بودن با سرعت بالایی جایگاه خود را در میان مخاطبان باز کند.

a37096ab6753d54c939743c553b5bc92

انسانی که زمانی آرزویش اجتماعی شدن و جهانی شدن بود توانست از طریق فضایی که فراهم شده بود پا به دنیایی بگذارد که هیچ محدودیتی را برای او ایجاد نمی کرد، دنیایی بدون چارچوب و ساختار در حوزه اخلاق، دین و اعتقادات و حتی انسانیت؛ معجونی هزار رنگ از داده های مختلف.

از طرفی ظهور و گسترش این رسانه های مدرن در غرب دقیقا همزمان با زوال نهادهای دینی و کاهش اهمیت آنها در حیات اجتماعی و حتی خصوصی فرد صورت گرفت. در حالیکه نظرات دین ستیزانه و اعتقاد زدا و حیا زدا در متن اجتماعی این دنیای مدرن غالب شد  و اساس و شاخص آن به حساب آمد.

انسانی که در فضای نت و صفحات اجتماعی دوباره متولد می شد به مرور به انسانی دگر اندیش بر پایه عقل تجربی و مادی گرا بود.

همزمانی این افول دین در دنیای مدرن غرب و صعود قدرت رسانه ، استفاده ابزاری از آن به شدت گسترش پیدا کرد و قدرت ها و ثروت ها هر پیامی را بدون پالایش و تنها بر اساس منفعت مادی و شخصی افراد و گروه ها به ساده ترین  و جذاب ترین صورت ممکن از طریق این رسانه جدید و جذاب به گوش همه رسانند، و به اصطلاح به جامعه اطلاعاتی آزاد دست یافتند.

Dig0010

با همین اندیشه و با گسترش جهانی شدن در عرصه الکترونیک حیا و حریم خصوصی و تعریف عفت و مفهوم آن با گذشت زمان به خاطر همان افول دین در دنیای غرب که مهد تولید این فناوری بود از بین رفت.

از طرف دیگر ورود موبایل که در ابتدا تنها یک وسیله ارتباطی ساده بود با گذشت زمان یک دریچه رنگارنگ را برای کاربر به  سوی جهانی نامحدود از اطلاعات باز کرد. افزوده شدن نرم افزارها و برنامه های کاربردی به این گوشی ها، لذت و جذابیت استفاده از آن را به شدت افزایش داد.

4-25-2011-7-53-45-PM

اپلیکیشن هایی  که با تصویر راحت تر، زیرکانه تر و جذاب تر مفاهیم و پیام ها به ناخودآگاه کاربر انتقال می دهند، به همین جهت نسل جدیدی را که به شدت برون گرا و جهان گرا بود، به خود جذب کرد.

برنامه هایی چون وی چت، واتس آپ، اینستاگرام، وایبر و… که با جذب حداکثری در کوتاه ترین بازه زمانی ممکن دنیای فوق مدرنی را در اطلاع رسانی و آسان کردن ارتباط ایجاد کرد، برنامه هایی که از قرار اهداف دیگری را نیز دنبال می کنند.

Digital-Age

دنیایی از عکس و صوت و پیام از سراسر جهان در فضایی که تنها در کف دست و به دور از چشم هر ناظری در هر ساعت از شب و روز و در هر مکانی قابل پیگیری است. دنیایی که شاید ما با کمی قدرت و همت بتوانیم در راه تبلیغ فرهنگ و اخلاق و مفاهیم والای انسانی در دست بگیریم.

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.