وقتی صدا و سیما موفق عمل می کند

برخی از سریال ها در حالی که به سادگی عشق و غم جوان روشنفکر و مذهبی را با داستانی گیرا در زمان خود، و بدون حریم شکنی و به دور از سیاه نمایی و تجملات، زندگی را به زیبایی به تصویر می کشد، نشان از توان صدا و سیما در ارائه یک اثر اجتماعی فاخر و ماندگار با رعایت ارزش ها و اصول هاست.

کد خبر: 5588
تاریخ انتشار : بهمن ۲۰, ۱۳۹۲

در حدود ۱۵سال پیش آن وقتی که در جامعه معیارها و ملاک ها نمایی متفاوت داشت، سریال ها نیز الگوهای مخصوص به خود را از سبک زندگی و روابط برای مردم به وجود آورده بودند.

این را بیشتر زمانی حس می کنیم که در باز پخش سریال های سال های قبل در شبکه های سیما این سریال ها با اقبال عمومی مواجه می شوند و دوباره مخاطب را جذب خود می کنند؛ این نشان دهنده این است که اگر صدا و سیما بخواهد می تواند، به ساده ترین شکل ممکن بدون انحراف از جریان اصیل ایرانی و اسلامی مطلب خود را به ببیننده برساند.

آن زمان وقتی سریالی چون در پناه تو از صدا و سیما پخش شد، مثل یک مبنای ارجاعی برای مردم زمان خود در نظر گرفته شد و فضای متفاوتی را در مورد دانشگاه و دانشجو و روابط همکلاسی ها ترسیم کرد.

 26

در این سریال دختران دانشجو با یک تیپ کاملا ساده و پوشیده به تصویر کشیده شدند، دخترانی که مرزهای اخلاقی مشخصی داشتند و حیا در تمام روابطشان، حتی در برخورد با پدر و مادرشان به چشم می خورد، این دختران روابطشان با پسران همکلاسی در حدود آقای ….و خانم…..بود و اگر هم این وسط قرار بود علاقه ای شکل بگیرد کاملا این علاقه در چهارچوب قواعد خانواده و حیا و با توجه به ارزش های دینی و در نهایت به همراه خواستگاری رسمی اتفاق می افتاد.

 images

شاید اغراق نباشد که بگوییم بخشی از تصویر مثبتی که عامه مردم از دانشگاه و دانشجوها پیدا کردند به خاطر چنین سریالی بود. برخی از سریال ها در حالی که به سادگی عشق و غم جوان روشنفکر و مذهبی را با داستانی گیرا در زمان خود، و بدون حریم شکنی و به دور از سیاه نمایی و تجملات، زندگی را به زیبایی به تصویر می کشد، نشان از توان صدا و سیما در ارائه یک اثر اجتماعی فاخر و ماندگار با رعایت ارزش ها و اصول هاست.

کمی بعدتر نوع روابط فی ما بین در سریال ها تغییراتی کرد دخترانی که قبلا تنها سعی در بالا بردن جایگاه شان در اجتماع داشتند و تلاش می کردند از راه درس و دانشگاه و مطالعه بر درک و فهم خود بیافزایند، نقش های متفاوت تری در سریال ها پیدا کردند، در ابتدا مانتوهایشان از آن حالت گشاد و بلند تبدیل شد به مانتو های تنگ تر و کمی کوتاه تر، بعد چهره های ساده یشان رنگ و روی دیگری پیدا کرد، ولی همچنان برای جنس مخالف خود خانم به حساب می آمدند و روابطشان، تعریف داشت.

Khate-Ghermez-13

برای مثال در سریال پر بیننده ای مثل خط قرمز، شخصیت ناصر از ابتدا تا انتهای سریال، دختر مورد علاقه ی خود را “نگار خانم” صدا می زند و دوستانش هم به تبعیت از او، همین رویه را پی می گیرند. در این سریال ناصر شخصیتی است که علی رغم تمام مشکلاتی فکری و رفتاری، به یک سری اصول پایبند است. او آرزو دارد وضعیت بهتری پیدا کند تا بتواند به خواستگاری دختر مورد علاقه ی خود برود، از طرفی خود دختر هم با وجود علاقه به ناصر، به هیچ وجه اجازه ی پیش روی بیش از حد را به او نمی دهد و همچنان خانم باقی می ماند!

روند یک سری روشن فکری ها در مقوله حیا رفتاری و حجاب ظاهری و مسائل زیبایی شناختی در عرصه هنر در تلویزیون همانطور که انتظار می رفت، فقط به تنگ کردن سایز مانتوها و رنگارنگ شدن چهره ی زنان نبود، بلکه این روند در روابط و برخورد با جنس مخالف دچار تغییرات اساسی و بنیادی و در یک کلام بی پروایی محض شد و آن را از پدیده ای ناهنجار در برخی افراد خاص به یک ناهنجار عمومی تغییر داد و به واقع با یک حرکت نسنجیده دامنه ترویج آن را شعله ور تر کرد.

23

برای مثال در سریال هایی مثل دلنوازان یا زمانه دیگر هیچ اثری از دختران قبلی دیده نمی شود. زنان و دختران در نقش اغواگران مظلوم آسیب دیده از اجتماع شناخته می شوند.

سریال-زمانه-33zamaneh.new_01

دخترانی که به بهانه ی شرایط مالی و خانوادگی شان برای رسیدن به اهداف خود هر حریم اجتماعی و خط قرمزی را زیر پا می گذارند و در نهایت به هدف خود زیر لوای مظلومیت می رسند.

139112030001493 s11

اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم در سریالی مثل زمانه شخصیت ارغوان دختری است که در خانواده ای نسبتا فقیر و ورشکسته زندگی می کند، این دختر به بهانه ی فرار از شرایط می خواهد با یک ازدواج به اصطلاح خوب نجات پیدا کند به خاطر همین هم با تمام مردان متمول اطراف خود، رفتار بسیار دوستانه ای دارد و به قول معروف “در آب نمک می خواباند” تا ببیند که چه پیش می آید. این دختر شاید در روند داستان با مشکلات زیادی رو برو می شود ولی آنچه که مهم است، پیروزی نهایی است که در انتهای داستان با وجود رفتار اشتباهش نسیبش می شود.

این دختر در ابتدا خانواده اش را زیر پا می گذارد و با پسری که دوست داشت، بدون موافقت خانواده اش ازدواج می کند بعد از تمام شدن ازدواج اول بلافاصله با مرد ثروتمندی که از قبل روابط صمیمانه ای با او داشت ازدواج می کند، بعد با استفاده از پول مرد دوم از مرد اول انتقام می گیرد و در نهایت به مرد شماره ی سه که از قبل منتظرش گذاشته بود اجازه ی ورود می دهد.

حال نکته ی قابل توجه این است که زندگی این دختر که سراسرش خلاف عرف و اخلاق است نسبت به خواهر بزرگتر از خودش که زنی سی و هفت هشت ساله است و روابط محدودی با جنس مخالفش دارد به اصطلاح مثل دختران قدیمی فکر و رفتار می کند، بهتر است چنانکه در سراسر داستان این سریال، این خواهر بزرگتر مورد توجه کسی به منظور ازدواج قرار نمی گیرد!

به راستی ما از دختران جوانی که پای چنین سریال هایی می نشینند توقع چه برداشت و نتیجه گیری داریم؟

آیا پایان بندی های اینگونه سریال ها مهر تائیدی بر رفتارها و تشویق بر روابط با جنس مخالف در خارج از کانون خانواده و عرف جامعه ی ما نیست؟

azadupload.com138910752858071 rekhne_2

متاسفانه این روند توجیه در سریال هایی که به تازگی از صدا و سیما پخش شده است نیز، دیده می شود. برای مثال در سریالی مثل رخنه که چندی پیش پخش آن به اتمام رسید، هم به همین منوال دختری وجود دارد که به بهانه ی زندگی فقیرانه و بیماری مادر، سعی در اغفال و بی آبرو کردن پسری که در پایان سر هم بندی معلوم می شود پسردایی اوست می کند.

این دختر نه تنها در نهایت از تمامی کارهایی که انجام داده است تبرئه می شود که حتی مخاطب را به این فکر می اندازد که اگر این دختر اینگونه رفتار نمی کرد، اصلا دایی خود را پیدا نمی کرد و می بایست به همان زندگی فلاکت بار ادامه می داد!

حال این نکته قابل تامل است که در جایگاهی که سریال های صدا و سیما  که مخاطب آن اغلب یا از ماهواره و برنامه هایش بیزار شده اند و یا از اول به دنبال برنامه های غیر از صدا و سیما  نبوده اند، چه چیز برای مخاطب خود دارد، تا آنها را نه تنها جلوی تلویزیون نگه دارد که به نوعی الگو برای مخاطب خود ارائه دهد. الگویی که با معیارهای اصیل و ارزشمند مردم ما مطابق باشد نه صرفا چیزهایی که سعی در ضایع کردن باقی مانده ی ارزش های ما دارد.

 

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه