تأثیر خواندن چهارقل در دوست یابی فرزندان

رفیق نااهل پسر نوح را به جایی می‌رساند که در برابر پدرش قرار می‌دهد، رفیق بد انسان را به جایی می‌رساند که پسر امام معصوم امامت حضرت حجت(عج) را قبول نداشته باشد، پسر امام معصوم از نظر محیط، وراثت و تغذیه و تربیت هیچ مشکلی ندارد؛ اما از نظر رفاقت ایراد بر او وارد است.

کد خبر: 5731
تاریخ انتشار : بهمن ۲۳, ۱۳۹۲

ad59da43c7bb9114416b960cb99c97cd_XL

حضرت آیت‌الله حسین مظاهری رییس حوزه علمیه اصفهان در جلسه درس اخلاق، پس از نماز ظهر و عصر در مسجد حکیم با اشاره به این‌که دوستی‌های دختر و پسر در جامعه ضربه عجیبی به اخلاق در جامعه زده و بلایی است که دختران و پسران را خراب کرده است، برخی سریال‌های صدا وسیما را رواج‌دهنده این گناه بزرگ شمرد.

ایشان با ابراز نگرانی از دوستی‌های پسر و دختر گفت: این امر بلای خانمان‌سوز است، بلایی است که ضربه عجیبی به اخلاق در جامعه زده است، بلایی است که دخترها و پسرهای ما را خراب کرده است و این دوستی یکی از گناهان بزرگ شمرده شده است.

 وی گفت: دوستی با پیامک‌ها از سوی دختر و پسر یا به وسیله اینترنت آنان را خراب می‌کند و متأسفانه اکنون در این قضیه مانده‌ایم و برای آن چاره‌اندیشی نشده و بعضی از فیلم‌های تلویزیون و ماهواره‌ها به دوست‌یابی نامحرم در جامعه کمک کرده است و گاه موضوع برخی از سریال‌ها بر اساس موضوع دوستی محرم و نامحرم می‌چرخد.

 2-8-2014 11-12-13 AM

 ایشان تاکید کردند؛ فرد صالح یافتن برای دوستی کار مشکلی است و از این رو مواظبت بر دوست کاری مشکل و هم واجب است، و این نکته‌ها نیز در سوره فلق و سوره ناس نیز بیان شده است.

 وی با اشاره به این‌که خواندن چهارقل برای حفظ فرزندان در دوست‌یابی مؤثر است، تصریح کرد: در سوره فلق از شر مردم، انسان‌های دزد، ناصحیح و استکبار به خداوند پناه می‌بریم در ادامه نیز از عشوه‌گری زن نامحرم از خداوند پناه می‌جوییم. 

استاد درس اخلاق حوزه علمیه با اشاره به سوره مبارکه ناس خاطرنشان کرد: در سوره مبارکه ناس سه مرتبه به خداوند پناه می‌بریم از یک موضوع و آن رفیق بدی است که وسوسه می‌کند و انسان را در چاه می‌اندازد و این نشان‌دهنده خطر رفیق بد است.

فرزندان بد معصومین (ع)

 وی بیان کرد: رفیق نااهل پسر نوح را به جایی می‌رساند که در برابر پدرش قرار می‌دهد، رفیق بد انسان را به جایی می‌رساند که پسر امام معصوم امامت حضرت حجت(عج) را قبول نداشته باشد، پسر امام معصوم از نظر محیط، وراثت و تغذیه و تربیت هیچ مشکلی ندارد؛ اما از نظر رفاقت ایراد بر او وارد است.

 حضرت آیت‌الله مظاهری با اشاره به فرزندانی از ائمه اطهار(ع) که بد شدند، ابراز کرد: آنان در رفاقت خود دقت نکردند و خناسان و متملقان و چاپلوسان برای آنان ناحق را به صورت حق جلوه دادند و متأسفانه از این دست موارد در ایران اسلامی یافت می‌شود.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم تصریح کرد: فردی که در اثر رفیق بد گمراه شده است در روز قیامت دست خود را می‌گزد و می‌گوید «یا لیتنا لم أتخذ فلانا خلیلا»، ای وای رفیق بد من را خراب کرد در حالی که انسان خوبی بودم.

حضرت آیت‌الله مظاهری گفت: پیامبر(ص) در برابر این افراد می‌گوید «یا رب إن قومی اتخذوا هذا القرآن مهجورا»، اگر پیامبر(ص) که پیامبر رحمت است و در قیامت غم امت خود را می‌خورد چنین بگوید، کار انسان زار است.

وی با تأکید بر این‌که رفیق بد مانند شیطان است و از کم شروع می‌کند و به کم قانع نیست،‌ ادامه داد: رفیق بد اگر خناس باشد، بلد است انسان را چگونه خراب کند، از بد شروع می‌کند و به تدریج انسان را منحرف می‌کند. رییس حوزه علمیه اصفهان گفت: متأسفانه افراد نه مراقب خود هستند در دوست‌یابی و نه مراقب فرزندان خود هستند.

2-8-2014 11-13-16 AM

تربیت فرزند با ماهواره

 استاد اخلاق حوزه علمیه تربیت فرزند را با وجود ماهواره و دیدن ماهواره از سوی فرزندان ناممکن دانست و خاطرنشان کرد: همنشین انسان باید از خود بهتر باشد و اگر فرزند انسان ناصالح شد، گناهان آن فرد در کارنامه اعمال انسان نوشته می‌شود.

 کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه