گپ دوستانه

با توجه به نتایجی که از موتورهای جستجو به دست آمده است، لازم دیدیم به تحلیل این نتایج و ارائه راهکارهایی در این زمینه بپردازیم. در این راستا از نقطه نظرات سرکار خانم ساراعرفانی به عنوان یکی از فعالین سایبری و همچنین مدیر سایت مادربانو بهره مند شده ایم.که نتایج گفتگوی ما با ایشان در […]

کد خبر: 578
تاریخ انتشار : تیر ۳۱, ۱۳۹۲

با توجه به نتایجی که از موتورهای جستجو به دست آمده است، لازم دیدیم به تحلیل این نتایج و ارائه راهکارهایی در این زمینه بپردازیم. در این راستا از نقطه نظرات سرکار خانم ساراعرفانی به عنوان یکی از فعالین سایبری و همچنین مدیر سایت مادربانو بهره مند شده ایم.که نتایج گفتگوی ما با ایشان در ادامه آمده است.

 

  • وظایف کاربران اینترنتی در مورد نتایج جستجوی حجاب در موتورهای جستجو چیست؟

 –   فکر می کنم کاربرهای اینترنت، تلاش خوبی در این زمینه داشتند. چون اکثر نتایج به دست آمده، وبلاگ های شخصی بودند و تعداد کمی از نتایج، سایت های رسمی بودند. وبلاگ های دیگه ای هم در این زمینه هست. مثل چی شد چادری شدم، یا خاطرات دختر چادری، که اون ها هم تلاش می کنند در زمینه ی حجاب اسلامی قدم های مثبتی بردارند که قابل تقدیر هست که البته شاید چون بیشتر به چادر می پردازن توی سرچ گوگل نیامدن. ولی مثلا وبلاگ چی شد چادری شدم خیلی مخاطب داره. حتی کتابش هم چاپ شده. یعنی خاطرات دخترهایی که ماجرای چادری شدن شون رو تعریف کردن و کتاب شده. به نظرم از افراد و اشخاص، بیشتر از این نمی شود انتظار داشت.

  • رویکرد مسئولین را در این رابطه چگونه ارزیابی می کنید؟

 –   نکته ی اصلی این است که مسئولین و نهادهای مرتبط باید قدم های بزرگ تری در این زمینه بردارند که اگر هم تا کنون قدم هایی برداشته اند، چندان موثر و جریان ساز نبوده است. بدون شک وظیفه‌ی اصلی، به عهده ی نهادهای دولتی و حکومتی است. هر حکومتی، باید برای تثبیت پایه های خودش، هزینه کند و بودجه در نظر بگیرد. البته این  بودجه ها احتمالا پیش بینی می شوند اما متاسفانه در جایی غیر از جای اصلی خرج می شوند. همین الان شما اگر کلمه‌ی حجاب را انگلیسی در میان عکس‌ها جستجو کنید، عکس های خیلی کمی از ایرانیان می آید. اما از بعضی سایتهای خارجی، عکس های آتلیه ای و کار شده باز می شود. مشخص است که کشورهای دیگر حتی در این زمینه کار کرده اند. اما ایران، چند عکس آتلیه ای و حرفه ای بسیار زیبا در مورد حجاب ندارد.  سایت‌های حجاب و فرهنگ سازی حجاب دیگر بماند!

  • به نظر شما مسئولین از چه راهکارهایی می توانند استفاده کنند؟

–   به نظرم یکی از وظایف مسئولین در این زمینه این است که که سایت های جذابی برای جوان ها و نوجوان ها راه اندازی کنند که سر در سایت اثری از حجاب اسلامی نباشد. اما کم کم که وارد سایت می‌شوند، به طور زیر پوستی با مقوله ی حجاب آشنا شوند. مثل کاری که ما در سایت مادربانو انجام می‌دهیم. سعی می کنیم مطالب متنوعی در مورد بهداشت، سلامت، بازی و معرفی کتاب در مورد کودکان ارائه دهیم و در بخش تربیت، به تربیت دینی فرزندان بپردازیم. یعنی تمام آنچه یک مادر نیاز دارد، در سایت پیدا می شود. به این شیوه، مادران قشرهای مختلف به سایت کشیده    می شوند و کم کم با مطالبی پیرامون تربیت دینی مواجه می شوند.

  • نظر شما راجع به نتایج موتورهای جستجوی فارسی چیست؟

 –   در مورد موتورهای فارسی نمی تونم نظر خاصی بدم چون ازشون استفاده نمی کنم.

  • آیا به نظر شما راهکار خاصی برای تغییر نتایج جستجوی گوگل در رابطه با حجاب وجود دارد؟

–    در مورد اینکه چه کنیم که توی سرچ های گوگل و جاهای دیگه نتایج بهتری داشته باشه، یه مبحثی هست به نام SEO. یکیش اینه که تگ های خوبی بزنیم. که فکر کنم اون روش ها برای وبلاگ ها قابل انجام نباشه. فقط سایت ها   می تونن که احتمالا سایت هایی که توی نتایج شما پیدا شده قاعدتا اون کارها رو انجام دادن که تونستن توی سرچ بیان.  ولی برای وبلاگ ها احتمالا همون تگ ها مهمه. کلید واژه ها. راهکارهایی شبیه به ایجاد موج هم می تواند موثر باشد. مثلا یه متن خوبی تنظیم بشه و برای همه ی صاحبان وبلاگ ها و سایت ها ارسال بشه. که از بیرون معلوم نباشه داره در این زمینه تلاش می شه.

  • شما معتقد به کار های غیر مستقیم در این زمینه هستید می شه بیشتر توضیح بدید.

 – اینکه گفتم سایت ها غیر مستقیم کار کنن، منظورم توی صفحه ی اصلی سایت و ظاهر و نمود اولیه ی سایت هست. مثلا همین الان ما توی مادربانو، حتی اگه یه عکس مامان با حجاب بذاریم، کلی تگ انگلیسی و فارسی اینطوری می زنیم: hijab. muslim. mother. kid . مادر. حجاب.  یعنی توی کار غیر مستقیم هم می شه این کارا رو انجام داد. که توی نتایج اونا بیان. لازم نیست خیلی هم غیر مستقیم باشه. ولی مثلا وقتی یه دختر جوان غیر با حجاب وارد یه سایت بشه ببینه بالاش عکس یه دختر چادری هست شاید بره بیرون دیگه نیاد. خوب یه کم با ظرافت کار کنیم. هر چی می خوایم بگیم. ولی بالای سایت اون عکس رو نذاریم. عکس رو رندانه تر انتخاب کنیم. بازم از مادربانو مثال بزنم. یکی از مامان ها گفت زیر عبارت مادربانو بنویسیم پایگاه مادران مسلمان. گفتم نه بابا. بذار همه بیان تو. بعد حرفای اسلامی و دینی رو بهشون بزنیم. از اول بعضی ها رو از خودمون نرونیم.

با تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.