دنیای عکس های شما برای همه

در اینترنت تبلیغات بسیاری در تحلیل علل گرایش و یا عدم استقبال از این پدیده وجود دارد که برخی از آنها تامل انگیز بوده به طور مثال در حال حاضر تحت عنوان جریان آزاد اطلاعات و آزادی، در حال القا فرهنگ جدیدی با شعار تصاویرتان را زندانی نکنید هستند.

کد خبر: 5796
تاریخ انتشار : بهمن ۲۶, ۱۳۹۲

فناوری های جدید با سرعت بالایی در حال رو نمایی و عرضه به بازار و گسترش در بین کاربران هستند. به طور حتم هر جامعه ای با هر آموزه فرهنگی و دینی برای توسعه، پیشرفت و رفاه اقتصادی با توجه به تغییر مفاهیم اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی نیاز به استفاده از این فناوری ها را دارد، و دوری کردن و محدود کردن این موارد کاری اشتباه و در دراز مدت بیهوده است. ولی دقت در نحوه استفاده و به اصطلاح عام فرهنگ سازی مدبرانه برای جلوگیری از آسیب های آن ضروری است.

   A man angry at too many cell phone pop ups

عموم آسیب های این حوزه نشات گرفته از تفاوت فرهنگی، دینی و اصول اخلاقی در کشورهای تولید کننده و هدف با هم است. پدیده ای جدیدی که در حال حاضر با سرعت بالا در حال گسترش در جهان است، فضاهای ارتباطی نویی است که با کم ترین هزینه و بیشترین جذابیت کاربران نوجوان و جوان زیادی را به خود مشغول کرده است. این فضاها که تحت عنوان اپلیکیشن ( برنامه های کاربردی) از طریق شرکت های بزرگ نرم افزاری و اینترنتی به جهان عرضه شده است.

 A Group of People Texting

کاربرد اصلی این برنامه ها بر روی گوشی های همراه و تبلت هاست. و دسترسی و استفاده از آن به مراتب آسان تر از پای سیستم نشستن است. این دقیقا به این معنا است که فرد در هر حالتی و در هر زمان ومکانی با گوشی همراه خود به این فضاها متصل شده و در دنیای مجازی به سیر وسفر می پردازد.

نکته ای که در اینجا قابل تامل است شخصی بودن گوشی های تلفنن همراه و عدم نظارت والدین بر نحوه استفاده بچه هاست که به خاطر قابل دید نبودن و ویژگی های خاص دیگر عموما به آن توجهی نمی شود.

به هرحال برای آشنایی خانواده ها و شاید خیلی از افرادی که چندان به این امور آشنایی ندارند مطالبی را در این باره گوشزد می کنیم.

اینستاگرام:

  n00296561-bاینستاگرام نام برنامه کاربردی به اشتراک گذاری عکس و تصویر برای نمایش عمومی است. این برنامه در اکتبر سال ۲۰۱۰ از آن رو نمایی شد. در ابتدا همه فکر می کردند این برنامه برای پیشرفت و توسعه عکاسی است ولی پس از مدتی توسط تولید کنندگان آن اعلام شد که این برنامه تنها با هدف استفاده در تلفن های همراه و در جهت توسعه ارتباطات با جذابیت بیشتر در سراسر جهان است.

  xinstagram-app-narenji-20130622.jpg.pagespeed.ic_.TsrLfVn3sr

کوین سیستروم از بنیانگذاران اینستاگرام و مدیر عامل شرکت فَست مدعی است که به مرور زمان این برنامه بزرگترین موجودیت در جهان خواهد بود. شاید تعبیر این حرف کار آسانی باشد ولی در لایه های پنهان آن حرف های زیادی نهفته است.

تعبیر یک کلام؛اینستاگرام بزرگترین موجودیت جهان

به طور قطع بزرگترین موجودیت جهان، اگر برای ارتباط و تعالی، رشد و پیشرفت باشد قطعا موجودیت غنی و ارزشمندی است ولی گاهی مثل همان شکافت هسته ای و کشف انرژی آن می تواند مصیبت بار و عامل فجایعی مثل کشته شدن ده ها هزار نفر در هیروشیما باشد.

این موجودیت می ‏تواند عامل تهدید و فجایع اخلاقی و ترویج و گسترش فساد و فحشا و افکار انحطاطی از طریق عکس و تصویر با قابلیت اثر گذاری و حوزه نفوذ بالا باشد، امری که به تدریج و خیلی نرم افراد را دچار اختلالات و ناهنجاری های رفتاری و آسیب های عمیق اجتماعی و اخلاقی می کند؛ یا اینکه این موجودیت می تواند عامل جاسوسی و شکستن حریم خصوصی و تجارت سایرین باشد .

به هر حال تحقق این موجودیت بزرگ به نام اینستاگرام و افزایش ضریب نفوذ آن در کشور اجتناب ناپذیر است. ولی جهت دهی به آن و تبلیغ در راستای استفاده صحیح از آن شاید بتواند تا حدی از موجودیت حریم شکن، حیا شکن و جاسوس مابانه آن بکاهد.

 6-14-2011-12-07-54-PMسیستروم (راست) در کنار مایک کریگر (یکی از اعضای تیم اینستاگرام)

اینستاگرام در سان فرانسیسکو هنگامی که کوین سیستروم و میشل برزیل بر روی یک ایده کار می کردند خلق شد. ایده اولیه آنها برقرای ارتباط به وسیله عکس از طریق تلفن همراه با کمترین هزینه بود. این ایده توسط کسی پیاده سازی شد که اول وارد بازار کار شده و بعد به یادگیری برنامه نویسی پرداخته بود. کاربران عکس ها و تصاویر گرفته شده با گوشی خود را از طریق این سایت به اشتراک می گذاشتند. اینستاگرام به سرعت محبوب شده و مردم به جای دردسرهای ناشی از اتصال تبلت به پی سی و یا استفاده از طرق وقت گیر برای ارسال تصاویر، از این سایت و برنامه  استفاده می کردند.

راه های درآمدزایی:

  Untitled

مارک زاکربرگ (فیس بوک) وقتی از این محبوبیت اطلاع پیدا کرد، سایت اینستاگرام را خرید و سعی کرد از قدرت و نفوذ سایت بین کاربران استفاده کند. و زمانی که این اتفاق با خرید میلیاردی به وقوع پیوست این سایت دوساله از لحاظ ارزشی تبدیل به قدرتی شد که از ارزش سرمایه‌ای نیویورک تایمز ۱۶۱ ساله هم پیشی گرفت. نکته مهم این است که این سرمایه گذاری توسط فیس بوک چطور و از چه راهی می خواهد جبران شود؟ یا در یک کلام چطور درآمد زایی خواهد کرد؟ شایعات بسیاری در این زمینه در رسانه ها پیچیده که جدا از درست و غلط بودن آن جای تامل دارد و سوالی است که باید به آن پاسخ داده شود.

این اپلیکیشن یا نرم افزار کاربردی تلفن های همراه که به تازگی برای رایانه ها هم برنامه ای با محدودیت اجرا ارائه کرده در سایت خود برای جذب کاربر بیشتر صحبت از وجود قانون حریم خصوصی و ضوابطی کرده است. درحالیکه چند ماه اخیر شایعات بسیاری در اینباره در کل رسانه های جهان پخش شد؛ مبنی بر اینکه این شرکت تغییراتی را در این قوانین اعمال کرده و به دنبال فروش عکس های به اشتراک گذاشته کاربران به شرکت های تبلیغاتی است که همین امر سبب اعتراض بخشی از کاربران شد و به دنبال آن بسیاری از مردم عکس های خود را از شبکه حذف کردند. ولی صاحبان آن با تکذیب این خبر اعلام کردند که ما به دنبال تبلیغات در این سرویس هستیم مالک اینستاگرام در ادامه اعلام کرده:

ما برنامه ای برای استفاده از عکس کاربران در تبلیغات نداریم.

موضوع مهمی که بسیاری نیز به آن اشاره کرده اند این است که: تاکید بر اینکه برنامه ای نداریم توسط این میلیاردر به معنی نداشتن برنامه در آینده نیست و در قوانین آن هم اشاره ای به این امر نشده و اینستاگرام در حقیقت تعهد خاصی نسبت به این امر در آینده ندارد. و مرور زمان و واکنش های کاربران نشان دهنده تصمیمات آینده برای این برنامه است . در حالیکه برنامه های بلند مدت فیس بوک مالک کنونی این برنامه نشان از تغییر ساختاری و گسترش آن در همه موارد است.

 

تصاویرتان را زندانی نکنید

 موضوع دیگری که در همین زمینه می توان به آن اشاره کرد حجم بالای تبلیغات برای استفاده از این اپلیکیشن در صفحات فارسی زبان است که بدون هیچ توصیه و یا تذکری تنها دعوت به عضویت در این شبکه را می کنند.

  کادر

در اینترنت تبلیغات بسیاری در تحلیل علل گرایش و یا عدم استقبال از این پدیده وجود دارد که برخی از آنها تامل انگیز بوده به  طور مثال در حال حاضر تحت عنوان جریان آزاد اطلاعات و آزادی، در حال القا فرهنگ جدیدی با شعار تصاویرتان را زندانی نکنید هستند.

این دست مطالب که به وفور به چشم می خورد شاید از دید مروجین آن، عادی و به اصطلاح اصولی باشد ولی آیا منطبق بر نظر کارشناسان جامعه شناس، روانشناس، علوم تربیتی و دینی نیز هست؟

به واقع مفهوم عکس هایتان را زندانی نکنید چیست؟

قطعا حوزه اثر گذاری عکس و انتقال مفاهیم از طریق تصویر بالاست ولی چه عکس هایی را می توان به اشتراک گذاشت؛ در صفحه اول این برنامه این جمله خودنمایی می کند:

 s

شاید اگر در این دعوت از به اشتراک گذاری عکس های زیبا و ویژه استفاده می شد تا این حد سوال بر انگیز نبود، ولی تاکید بر به اشتراک گذاری عکس هایی از your life  (زندگی شخصی)، ضمیر ناخودآگاه مخاطب را تشویق به جستجو در بین عکس های خانوادگی و شخصی خود و دیگران و انتشار آن در فضای مجازی می کند. بدون اینکه فرد مفهوم درستی از این اشتراک تصویر در کل جهان داشته باشد.

12-21-2013 12-16-15 PM

با توجه به اینکه فرد در این فضا قادر به دنبال کردن یک اکانت و کامنت گذاری هست، شما در یک فالو (دنبال) کردن چند ماهه با صفحاتی از عکس های یک کاربر مواجه می شوید که به مرور و پرده به پرده از زندگی شخصی و روابط خصوصی خود با اطرافیان لایه برداری می کند. نوع کامنت های انگلیسی و فارسی روی این عکس ها و استفاده از الفاظ رکیک، زشت و غیر اخلاقی هم معضل دیگری در این دنیاست.

دلیل دیگر جذابیت در این برنامه به خاطر قابلیت افکت گذاری متنوع بر روی عکس هاست که با استقبال گسترده کاربران مواجه شده است.

  Sutro

نکته جالب دیگر در این برنامه ارتباطی، وجود بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در این شبکه است که تاکنون بیش از ۵ میلیارد عکس را با جادوی بارگذاری سریع و راحت بدون دردسرهای اتصال به اینترنت به راحتی برای این شرکت ارسال کرده اند، که طبق یک گشت و گذار ساده در این برنامه می‌توان ادعا کرد که کاربر در هر سن و سال و با هر موضوع و کلید واژه ای که در ذهن خطور می کند، با توجه به امکان سرچ واژه‏ای و کلمات کلیدی و تگ ها با هجم وسیعی از عکس ها روبرو می شود که چندان از منظر شرع و فرهنگ ایرانی اسلامی مقبول نیست؛ از عکس هایی که نماد برهنگی و محرک های جنسی گرفته تا فرقه های منحرف فکری و عقیدتی، در حقیقت بازار مکاره ای است که همه چیز در آن پیدا می شود.

 instagram

 

123

این داستان به اینجا ختم نمی شود بلکه امکان ارسال این عکس ها به تمام صفحات اجتماعی مثل توییتر، فیسبوک، فلیکر، تامبلر و فوراسکوئر و سایر رسانه های اجتماعی نیز هست.

  3

اینستاگرام و افراد مشهور

موضوع جالب دیگر اینکه این شبکه به شدت مورد توجه افراد مشهور و سرشناس قرار گرفته و استفاده از این برنامه توسط این افراد سبب تشویق افراد عادی برای نصب آن بر روی گوشی های همراه شده است. افرادی چون بشار اسد، میشل اوباما، اندی موری قهرمان ویمبلدون، پل مک کارتنی خواننده گروه بیتلز و برخی دیگر تا جایی که خبر تولد نوه ملکه بریتانیا از طریق همین شبکه منتشر شد.

  rouhani-insta1378330_415

اینکه این برنامه یک راه ارتباطی عالی و کم هزینه است جای شکی نیست ولی وقتی همین برنامه به علت عدم فرهنگ سازی و عدم نظارت والدین تبدیل به آلبومی عمومی جهت ترویج منکر و اشاعه بی اخلاقی باشد قطعا یک بد افزار و یک وسیله ی خطرناک می شود، در حالیکه می‌تواند با تمام ظرفیت و قوا تبدیل به یک برنامه تصویری زیبا برای اشاعه معروف توسط ایرانیان در عرصه فرهنگ، اخلاق، گردشگری و…. شود.

  6262th

ملت خطر دارد، اندکی مراقبت !!!

برنامه ای مثل اینستاگرام  یا اپلیکیشن ها و آپ هایی که در مجموعه فیسبوک وجود دارد از طرف مسولان این صفحات اجتماعی گسترده فاقد مسولیت است و مسوولیت آن در برابر امنیت و حفظ حریم خصوصی به عهده شرکت های تولید کننده آن است.

در قسمت عضویت و ورود به این آپ ها عموما سوالات دقیقی از شما می شود که به راحتی در دسترس این شرکت هاست و از طریق صفحه شما اطلاعات دوستانتان نیز قابل دسترس می شود.

شاید در باور بسیاری از کاربران فیسبوک اپلیکیشن‌های موجود در این شبکه توسط اداره کنندگان آن ارائه می‌شود. اما واقعیت ان است که فیسبوک در قبال شیوه عملکرد این اپلیکیشن‌ها مسئولیت نداشته و افراد و شرکت‌های مختلف این آپ‌ها را تولید می ‌کنند.

از طرف دیگر به واسطه اطلاعات اولیه که خود فرد در اختیار این آپ ها و شرکت ها می گذارد این شرکت ها اجازه دسترسی به ویدیوها، یادداشت ها و عکس های شما و دوستانتان را هم دارا هستند. از جمله این آپ ها می توان به اپلیکیشن؛ یادآوری تاریخ تولد اشاره کرد، چرا که شما در بخش تنظیمات آن اجازه دسترسی به اطلاعات خود و دوستانتان را خواهید داد و از طرف دیگر شما در صفحه شخصی خود عکسی را در پوشه ای با دسترسی محدود برای دوستان به نمایش می گذارید در حالیکه این شرکت های کوچک و بزرگ به راحتی به آن دسترسی دارند.

اینکه اینستاگرام و شرکت سازنده آن با اتصال به شما به این شبکه تا چه حد به عکس ها و ویدیوهای شما تسلط دارند که دیگر جای بحثی نیست. حتی به نظر می رسد در امکان جدیدی که این شرکت برای کاربران در نمایش عکس ها به صورت خصوصی فراهم آورده هم این امر محتمل است که عکس های خصوصی شما به بهانه های مختلف جهانی شود،  امری که تا حدودی در حال جریان سازی و پیشرفت بود ولی با سیل اعتراضات مواجهه شد و این شرکت را مجبور به عقب نشینی کرد.

 instagrammoney-728x387

به هر حال این مجموعه با اهداف بلند مدت و گسترش حوزه فعالیت خود در زمینه های مختلف بعید به نظر می رسد که تنها از طریق تبلیغات بتواند به مسیر خود ادامه دهد و باید به دنبال راه های دیگری هم باشد و منتظر ایجاد بستر مناسب و راضی کردن مخاطب و آماده کردن و زمینه سازی شرایط مناسب برای استفاده از این بانک اطلاعاتی تصویری عظیم از سراسر جهان باشد. تصاویری که از هر گوشه جهان در ثانیه ثبت می‌شود و در سطح جهان منتشر می شود.

از طرفی این نرم افزار از جهت رشد و مخاطب گیری در جامعه ایرانی در حال سبقت گرفتن از سایر برنامه هاست توجه به نکات امنیتی و نحوه استفاده از آن به ویژه توسط نوجوانان و جوانان باید مورد دقت قرار گیرد.

  Children looking at smartphones

با توجه به حساسیت هایی که در مطالب بالا هم به آن اشاره چند وقت پیش پس از فیلتر شدن وی چت و وایبر، اینستاگرام هم برای زمانی محدود فیلتر و پس از مدتی رفع فیلتر شد که جنجال هایی را در صفحات اجتماعی به دنبال داشت.

تحلیل نظرات موافق و مخالفی که درباره فیلترینگ این فضاها وجود دارد و اینکه اصل فیلترینگ این برنامه ها کاری صحیح یا غلط است موضوعی است که در مطالب آینده به آن خواهیم پرداخت، ولی در پایان اشاره به این مطلب ضروری است که ادامه اجرای این برنامه ها در کشور با توجه به استفاده گسترده از آن قطعا جدا از اقدامات سلبی، باید با برنامه ریزی در باب ایجاد فرهنگ استفاده از فناوری های جدید و از طرف دیگر ورود طراحان و مخترعان و نخبگان به این حوزه، به ویژه در باب ایجاد رسانه های جذاب داخلی به دور از الگو برداری از نمونه های خارجی، کاری برپایه اصول فنی، هنری و جذاب ایجاد کرد که خلا حاکم در فضای تفریحی و سرگرمی را برای نوجوان پر کرده و از طرف هشدار و آموزش والدین برای تربیت کودک بر پایه اصول صحیح اجتماعی شدن است و خود نظارتی را آموخت تا در کنار پیشرفت اخلاق و اصول ارزشی لگد مال نشود.

 کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه