کلید سعادت فرزندانتان باشید

تربيت نشدن دختران براي حيا، پرهيز از تبرج و خود نمايي و رفتارهاي عشوه گرانه و خضوع در گفتار و همچنين تربيت نشدن پسران براي غيرت ورزي كنترل چشم، مسئوليت پذيري و صيانت از غريزه جنسي موجب مي شود در بر قراري ارتباط با يكديگر با وجود غرايز سركش طبيعي وجنسي. همانند ارتباط با هم جنسان خود رفتار كنند كه اين مسئله تنها با آموزش خصوصيات متمايز هويتي جنس زن ومرد قابل پيشگيري است.

کد خبر: 5889
تاریخ انتشار : بهمن ۲۹, ۱۳۹۲

مکان یابی برای یافتن دوست دختر، دوست پسر

سن نوجوانی و جوانی در بسیاری از افراد آغاز دغدغه ای با عنوان ارتباط با جنس مخالف است که در سال های اخیر به طور چشم گیری افزایش یافته؛ اینکه دختر و پسری که هیچ گونه رابطه سببی و نسبی با یکدیگر ندارند ولی در محیط دانشگاه و در انظار عمومی با یکدیگر دست می‌دهند و مدتی طولانی به گفت و گو و خوش و بش می پردازند صحنه دور از انتظاری برای افراد جامعه نیست.

مسلما توسعه روز افزون منابع اطلاعاتی همچون اینترنت، ماهواره، چت روم ها و تلفن همراه و رسانه های داخلی و خارجی و از سویی گسترش فضاهایی که اساسا برای بهره مندی نسل جوان ایجاد شده اند همچون سینماها، فرهنگسراها، دانشگاها، پارکها، کافی نت ها و… از دلایل اصلی شکل گیری ارتباط های بین دختر وپسر می گردد؛ چرا که با گسترش تکنولوژی و منابع اطلاعاتی جوان به راحتی قادر است در رسانه‌ها و اینترنت صحنه های شهوت انگیز و غیر اخلاقی را به وفور نظاره گر باشد وبا خواندن رمان ها و داستان های عاشقانه و سریال های اینچنینی که در اثر آن حیای عمومی کاسته شده و قبح ارتباط با جنس مخالف برای وی از بین برود.

از سوی دیگر ویژگی فضاها و اماکن اجتماعی که به طور معمول برای استفاده جوانان در نظر گرفته شده این است که جوان بر اساس ویژگی ها و هویت فردی خود به سوی آنها می رود، به این معنا که معمولا خانواده ها، فامیل و یا مرجعیت های دیگری که در گذشته روابط جوانان در اجتماع را هدایت و همراهی و یا کنترل می نمودند امروزه از همراهی جوانان باز مانده اند.

لذا با افزایش بی رویه دوستی دختران و پسران و ارتباط های غیر اخلاقی این قشر مواجه هستیم. اما آنچه در این نوشتار بررسی می شود ارائه راهکارهایی در جهت جلوگیری از بروز روابط دختر و پسر و یا به نوعی جلوگیری از دوستی دختران وپسران در نوع ناهنجار و غیر اخلاقی و شرعی آن هستیم.

 2-8-2014 11-45-55 AM

*راهکارهای روانشناسی_تربیتی

دختر و پسر را با چه نگاهی تربیت کنیم؟

یکی از مهمترین مسائل پیش روی یک نوجوان، مسئله هویت شناسی است. یک نوجوان باید بتواند تصویری مناسب و روشن ازخود و موقعیت اجتماعی خویش و حتی آینده ای که در پیش رو دارد، داشته باشد. اگر نوجوان بتواند تصویری رضایت بخش و امید آفرین از خود بدست آورد مراحل بعدی زندگی را با تعادل نشاط و پویایی آغاز خواهد کرد. اما در صورتی که نتواند تصویری مشخص از هویت خویش ترسیم کند و دچار آشفتگی، افراط و تفریط در کارها و عدم انتخاب الگو برای خودش می گردد، در نتیجه برای رهایی از تشویش های ذهنی و بدست آوردن آرامش ظاهری و یا حتی کسب موقعیت اجتماعی بهتر به ارتباط با جنس مخالف روی می آورد. غافل از اینکه نوجوان نه تنها هویت اصلی خویش را شناسایی نکرده است بلکه از شناخت هویت جنسی خویش نیز باز مانده است. شناخت هویت جنسی برای یک نوجوان (چه دختر چه پسر) امری لازم و ضروری است. دختر نوجوان باید بداند که زن کیست و چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ همچنان که یک پسر نوجوان باید بداند مرد کیست و خصوصیات او چیست؟

تربیت نشدن دختران برای حیا، پرهیز از تبرج و خودنمایی و رفتارهای عشوه گرانه و خضوع در گفتار و همچنین تربیت نشدن پسران برای غیرت ورزی کنترل چشم، مسئولیت پذیری و صیانت از غریزه جنسی موجب می شود در بر قراری ارتباط با یکدیگر با وجود غرایز سرکش طبیعی و جنسی، همانند ارتباط با هم جنسان خود رفتار کنند که این مسئله تنها با آموزش خصوصیات متمایز هویتی جنس زن و مرد قابل پیشگیری است.

 

 

*راهکارهای خانواده و والدین

اصلی ترین نهادی که بطور خاص بر رفتارهای نوجوان تاثیر می گذارد خانواده و بیش از همه والدین می باشند. رفتارهای پدر و مادر با یکدیگر و همچنین رفتار آنها با کودک خود شالوده اصلی شخصیت یک فرد در سن نوجوانی وجوانی را تشکیل می دهد.

۱- آرامش و امنیت روانی در خانواده

پدر و مادری که در ارتباط با یکدیگر دارای مشکل می باشند و یا درگیر فعالیت های اجتماعی گسترده و اشتغال می باشند، مسلما در برقراری ارتباط با فرزند خود دچار کم و کاست و یا مشکل می باشند، لذا کودک در محیطی قرار می گیرد که در آن امنیت و آرامش روانی ندارد. به تبع همین مسئله ممکن است بیماری های جسمی و روانی برای فرد نوجوان بوجود آید که باعث می شود نوجوان برای رهایی از این کمبودها به سوی برقراری رابطه دوستی با جنس مخالف برود. بنابراین لازم است که پدر و مادر،

 اولا؛ در این زمینه (ارتباط دختر و پسر) آگاهی خود را افزایش دهند.

 ثانیا؛ با کاهش ساعات اشتغال و اختصاص دادن اوقاتی خاص برای صحبت کردن و شنیدن درد دل ها و ناگفته های فرزند خویش، زمینه بروز چنین ارتباط هایی را کاهش دهند.

 

۲-  محبت والدین کلید حل مسئله

 100868122063

آدمی همیشه نیازمند محبت بوده و هست چه در مرحله کودکی وچه در مرحله بزرگسالی؛ پدر و مادر در برآورده سازی این نیاز سهم به سزایی را ایفا می کنند، دختر و پسری که مورد بی توجهی و بی مهری والدین قرار می گیرد و عواطف و احساساتش در خانواده نادیده گرفته می شود و بی پاسخ می ماند گاه برای تامین محبت به دوستی با جنس مخالف روی می آورد، به همین دلیل است که خداوند متعال و رسول اکرم (ص) مکررا درباره نوازش و بوسیدن فرزند و بازی با کودک سفارش فرموده است. کودکی که در استغنای کامل از نظر عاطفی باشد و پدر و مادر را دوست خود بداند، هیچگاه به ایجاد رابطه با جنس مخالف برای پر کردن خلا های عاطفی خود فکر نمی کند؛ و نیازی هم نمی بیند، به ویژه برای دختران این موضوع حساس تر نیز هست.

۳- تربیت دینی فرزندان، راهکار گریز از آسیب های اخلاقی

 3890

از جمله عواملی که در پیدایش روابط غیر اخلاقی بین دختران و پسران مؤثر است ضعف تربیت دینی است. حساسیت کمتر خانواده نسبت به برقراری رابطه با جنس مخالف، ضعف اعتقادات مذهبی خانواده، ضعف پایبندی فرد به احکام شرعی، ارزش های اخلاقی و سنتی، همگی از نکاتی است که در ایجاد رابطه بین دختر و پسر مؤثر بوده و خانواده باید به آن توجه داشته باشد.

خانواده ای که به ارتباط دختر و پسرهای نامحرم فامیل واکنش نشان نمی دهد و یا حتی پدر و مادری که در جمع فامیلی به راحتی با نامحرمان گرم گرفته و مشغول صحبت می شوند و یا حجاب خود را به خوبی رعایت نکرده، و یا به دختر خود درباره رعایت حجاب تذکر نمی دهند. الگوی مناسبی برای رفتارهای غیراخلاقی فرزندان خود خواهند بود.

۴- نمونه ارتباط زن ومرد در قرآن

ارتباط زن و مرد از نظر اسلام دارای حدود و ملاک و معیارهای خاص است. بر این اساس اگر رابطه با جنس مخالف مبتنی بر کامجویی باشد، چه در نگاه، چه در گفتگو، چه با حرکات مهیج، یا پوشش نامناسب، و یا نمایاندن زیبایی های بدن وزیور آلات، حرام و از نظر شرع مقدس ممنوع است. لذا اگر هدف رابطه با جنس مخالف، دوستی، اظهار علاقه، و محبت باشد این رابطه از حد شرعی خارج می گردد و جامعه دینی چنین روابطی را نمی پسندد. نمونه بسیار عالی از روش ارتباط سالم و پسندیده میان دختر و پسر داستان ارتباط حضرت موسی(ع) با دختران شعیب(ع) است که در قرآن به آن اشاره شده است.

آنجا که حضرت شعیب بدلیل سالخوردگی وکهولت سن، دخترانش را برای بردن گوسفندان به چرا می فرستد. دختران هنگام آب دادن به گوسفندان به دلیل بودن چوپان های مرد در کنار چاه، منتظر می مانند تا چوپان ها از آنجا دور شوند، سپس گوسفندان خود را آب دهند. حضرت موسی(ع) که پسر جوانی است به سوی دختران شعیب(ع) می رود با رعایت ادب و عفاف با آنها گفت و گو کرده، و علت ایستادن آنها را جویا می شود. آنها با رعایت عفت و پاکی، پاسخ او را به درستی می دهند؛ و در نهایت حضرت موسی(ع) به یاری آنها می شتابد. اینگونه رعایت عفت و حیا، و دوری از زیاده گویی و عدم گرم گرفتن با نامحرم، ملاک اصلی در شگل گیری روابط معقول میان زن ومرد نامحرم است.

بنابراین خانواده می تواند با تقویت روحیه مذهبی فرزندان، و ذکر باید ها و نبایدهای یک ارتباط، نقش مؤثری در هدایت فرزند خویش ایفا نماید.

 

*راهکارهای فرهنگی _اجتماعی

۱- تسهیل امر ازدواج

 File_20121031053273

یکی از دلایل شیوع روابط دختر وپسر خروج از محدودیت های دوران تجرد و برطرف کردن نیازهای عاطفی و جنسی است. این در حالی است که با رواج این روابط ، انگیزه ازدواج به دلیل آنکه با پذیرش مسئولیت های اقتصادی و اجتماعی و حقوقی همراه است، کاهش یافته و در پی آن سن ازدواج بالا رفته است. بنابراین می توان با برنامه ریزی صحیح و فرهنگ سازی گسترده در زمینه رفع موانع ازدواج، با پرهیز از چشم و هم چشمی ها، تفاخر و تکاثر، فراهم سازی مسکن ارزان برای زوجین جوان، اشتغال زایی برای پسران، ازدواجی آسان توام با آرامش برای جوانان فراهم ساخت، تا در پرتو آن بتوان از روابط غیر اخلاقی و غیر متعهدانه جلوگیری نمود.

۲- نظارت بر رسانه ها

 5789350o2

از عوامل تشدید کننده ایجاد دوستی بین دختر و پسر، دسترسی سریع و آسان به رسانه های جمعی مثل  اینترنت و ماهواره و… است که با رواج بی حیایی و زیبا جلوه دادن عشق های فانتزی بین دختران و پسران و سیاه نمایی زندگی های خانوادگی سنتی به ترویج  دوستی های غیر اخلاقی کمک می کند.

از این رو مسئولان ذیربط می بایست ورود چنین محصولاتی به حوزه فرهنگی و سنتی جامعه را کنترل نموده و با نظارت دقیق بر سریال ها و محتوای برنامه های تلویزیونی، و نظارت خانواده بر تماشای ماهواره و اینترنت و گوشزد نمودن خطرات جبران ناپذیر استفاده بی رویه از این وسایل به خانواده ها، زمینه عدم آلودگی جوانان به اینگونه رفتارهای غیر اخلاقی و غیر دینی را فراهم کنند.

 

بازگشت نقش گروه های مرجع جوانان

اصلی ترین مرجعیت ها و مراکز ثقل گروه جوانان در گذشته بیشتر خانواده ها، روحانیت ومعلمان بوده اند. بطوریکه جوانان هنجارها و ارزش های خویش را از آنان گرفته و تلاش می کنند خود را با آن هنجارها تطبیق دهند. لکن امروزه مشاهده می شود که جوانان از این مرجعیت ها فاصله گرفته و در نتیجه به روابط با جنس مخالف روی آورده اند، چرا که نقش نظارتگر خانواده کاهش یافته و جوان عمدتا گرایشی به گروه مذهبی و فرهنگی خاصی ندارد، لذا برای پر کردن اوقات فراغت خود ارتباط با جنس مخالف را سهل الوصول ترین و پر جاذبه ترین فعالیت خود بر می شمارد.

بنابراین حضور نوجوانان و جوانان در جلسات هفتگی یا ماهیانه یک هیئت مذهبی یا برنامه منظم تفریحی در خانواده و رابطه گرم وصمیمی معلمان ومسولان تربیتی با آنان می تواند به پر کردن اوقات فراغت ایشان کمک نموده و در حقیقت نقش مرجعیت، مشورت، و حمایتی خانواده و… را تقویت نماید.

 

کاری از گروه سیک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه