عشق های خیالی

نبود دسترسی در رویاهای خیالی، باعث می شود استرس و اضطراب تمام وجود شما را دربر گیرد و مانعی بزرگ در پیشرفتتان محسوب شود.

کد خبر: 5978
تاریخ انتشار : اسفند ۴, ۱۳۹۲

داشتن رویا و یا به قول بعضی‌ ها خیال ‌پردازی یکی از مکانیسم‌ های دفاعی بدن ما است که اگر به جا و درست استفاده شود مفید و کارآمد خواهد بود، اگر هم نادرست استفاده شود و با عملکرد عادی زندگی ما تداخل پیدا کند می ‌تواند مخرب باشد .

02-19-2014 11-05-25 ق-ظ

گاهی ما در شرایط سختی به سر می ‌بریم و با کمک رویا پردازی به عنوان یک عامل حواس پرت کن سعی می ‌کنیم با فرو رفتن در رویاهای خوب به روحمان کمک کنیم و خود را دوباره بسازیم.

همانند مواقعی که گریه می ‌کنیم و یا خشمگین می ‌شویم و یا دچار هر هیجان دیگری می‌ شویم، رویا داشتن نیز یک مکانیسم هیجان‌ مدار است و افرادی که بتوانند در زندگی خود آن را درست و تحت کنترل به کار گیرند، موفق خواهند بود.

 Webpanel_thumbnail_1375739473

وقتی کودک هستیم رویا پردازی‌ های مان غیرمنطقی هستند اما به سمت نوجوانی و جوانی که پیش می ‌رویم رویا پردازی‌ های ما حالت منطقی ‌تر به خود می ‌گیرد و می توانیم با توسل به آن ها خود را بالا بکشیم و پیشرفت کنیم؛ مثلا ما می ‌بینیم تخیل و رویا پردازی ژول ‌ورن باعث شد نقطه شروعی برای ایجاد تحول و پیشرفتش شود. سن و مدت زمانی که ما رویا پردازی می ‌کنیم دو نکته مهم هستند که تعیین‌ کننده سلامت رویاهای ما می ‌باشند.

 Man among clouds

ولی خوب است بدانیم گاهی رویاپردازی و تخیلات می‌تواند آدمی را به دنیایی سوق دهد که پر از دام‌های گناه باشد؛ دنیایی که با قدم نهادن در آن هر چه بیشتر از واقعیت فاصله‌ می‌گیری، بیشتر به قعر آن فرو می‌روی.

همه انسان‌ها در دوران زندگی خود رویا و آرزوهایی دارند که می‌خواهند به آن رنگ واقعیت بدهند، اما در این میان گروهی هستند که آنقدر محو تخیلاتشان می‌شوند که برای رسیدن به آرزوهایشان از هیچ کاری چشم پوشی نمی‌کنند.

roya

متاسفانه اعتیاد به فیلم های رمانتیک و عشقی و خواندن داستان ها و رمان هایی با موضوعات اینچنینی باعث می شود که گرایش به سمت خیال پردازی بیشترد شود و همزادپنداری در عالم خیال، و عادت کردن به آن، باعث بروز احساس تنهایی بیشتر و خود کم بینی، و نیاز به برقراری رابطه با جنس مخالف برای ارضای این احساسات در عالم واقع کند.

پس زمانی که یک دختر و یا یک پسر تحت تاثیر هر عامل خارجی در ارتباط با یکدیگر پا به عالم خیال پردازی درباره جنس مخالف بزنند به مرور این حس نیاز عاطفی به برقراری رابطه با جنس مخالف تقویت شده و کم کم فرد را به سمت این روابط و دوستی ها گرایش می دهد.

از طرفی خصوصیتی که باید در برخورد بین دوجنس ،مورد توجه قرار گیرد، این است که سعی می کنیم از خیال پردازی و خیال بافی درمورد آنان، اجتناب ورزیم. هرگونه خیال بافی افراطی درمورد جنس مخالف، به واقع بینی ما، لطمه می زند. تصور یک موجود ماورایی مانند فرشته در مورد جنس مخالف نشانگر ضعف بینش واقع بینانه ماست.

الف) گاهی دختر و پسر در فکرشان یک زندگی رویائی ۷۰ ساله ـ تعداد فرزندان، مسافرت‌ها، نوع وسیله‏ ی مسافرت، ازدواج فرزندان، خرید خانه و وسائل آن، خرید ماشین ـ را مرور می‌کنند.

ب) گاهی اشتغال فکر، برای نوع ارتباط است. فردا با چه لباسی، چه نوع ادکلنی، کدام رستوران، چه بخوریم، میزان خوردن، میزان حرف زدن، مقدار و نوع شوخی ها؛ آیا مشکلات خانوادگی‌ام را برایش بگویم یا نه، از مشکلات درسی ‏ام حرف بزنم و خلاصه چه کنم که خوشش بیاید، یا نکند کاری بکنم که خوشش نیاید. تا به اینجای تخیلات، ظاهراً خیلی خطرناک نیست … هر چند که عوارض بسیاری دارد.

ج) افکار خطرناک: زمانی که جوانان نسبت به روابط زناشوئی و احساسی و عاطفی فکر می ‏کنند، مشکلات شروع می شود، که ضررهای خاص خودش را دارد، چرا که جوان وارد گناهان جدیدی می‏ شود .

بنابراین باید خیال پردازی های خود را در مورد آنان و یا بطور اعم در مورد افراد دیگر تحت کنترل قرار دهیم و یا حداقل بگوییم که چه چیزی درمورد آنان تخیل می کنیم و چه چیزی درمورد آنان می شناسیم و باور داریم. اگر قادر نیستیم جلوی تخیلات خود را بسادگی بگیریم، حداقل توجه داشته باشیم که چه چیزی واقعیت دارد و چه چیزی خیال است. انسان سالم به آسانی می تواند بین تخیلات خویش و واقعیت ها و کارهای مشروع، تفکیک قائل شود.

پس بهتر است به رویاهای دست یافتنی، مشروع و واقعی فکر کنید نه خیالی. توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا نبود دسترسی در رویاهای خیالی، باعث می شود استرس و اضطراب تمام وجود شما را دربر گیرد و مانعی بزرگ در پیشرفتتان محسوب شود. اگر تا کنون چنین رویاهایی داشتید، می توانید از این پس، با ورزشی منظم و اصلاح رویاهای خیالی خود به رویاهایی واقعی، درصدد جبران این اشتباه برآیید.

در تربیت نفس برای کنترل خود در ارتباط با جنس مخالف باید عالم خیال و وهم خود را تربیت کنیم، و قوه و نیروی شگرف تخیل را به کنترل و ضبط خود در آوریم چرا که راز دوری از گناه کنترل خیال است.

آرزو رحمت خداست برای امت من اگر آرزو نباشد نه مادری کودکش را شیر می‌دهد و نه باغبانی درختی می‌کارد. ۱

پیامبر خدا(ص) فرمود: ترسناک ترین چیزی که بر امّتم می‌ترسم پیروی از هوای نفس و آرزوی دراز است زیرا پیروی از هوای نفس شخص را از حق گرائی باز می‌دارد، و آرزوی دراز موجب فراموشی آخرت می‌شود.۲

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

 

منابع:

۱-     سفینه البحار، ذیل واژه امل.

۲-     بحار، ج۷۰، ص۷۵

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه