کمرنگی پرستار مرد در مقابل پررنگی پرستار زن

چرا باید یک زن به اموری چون حضور در اتاق عمل هایی که مخصوص جراحی های مردان است حضور پیدا کند؟ یا بخش ارتوپدی مردان که مستقیما در تماس با بدن نامحرم قرار می گیرند، یا بخش هایی چون کولونوسکوپی مردان که امری است که حتما به حضور یک پرستار همجنس با بیمار محتاج است، و این در حالی است که وجود پرستار زن در چنین مواقعی از نظر شرع مقدس اسلام، فقط و فقط در مواقع ضروری که هیچ مردی حضور نداشته باشد مجاز به انجام وظیفه است و در مواقع عادی امری غیر قابل قبول است. لذا برای استوار شدن فرهنگ حیا بین بیمار و پرستار حضور پرستار همجنس با بیمار در بسیاری از موارد امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

کد خبر: 6128
تاریخ انتشار : اسفند ۱۲, ۱۳۹۲

حتما تا به حال به این نکته توجه کرده اید که از قدیم تا کنون، نسبت پرستاران مرد به زن بسیار کمتر بوده است به طوری که امروزه بر طبق آمار منتشره از سازمان بهداشت و سلامت؛ در کشور ما این نسبت ۱ به ۷ است که باید گفت عددی است بسیار قابل توجه و نیازمند بررسی!

ارجحیت پرستاران زن نسبت به مرد

البته ما منکر این موضوع نمی شویم که زنان به خاطر حس و غریزه مادری که در وجودشان نهفته است (و مادر بزرگترین کاری که برای فرزندانش انجام می دهد پرستاری از کودک در زمان ناتوانی و مریضی است) استعداد بیشتری در انجام این حرفه دارند و نیز به دلیل ضرورت روحی، فیزیکی و روانی لطیف که مورد نیاز یک فرد بیمار است و نیز به دلیل دقت در رفتار و عمل، پرستاران زن تا حدی نسبت به پرستاران مرد ارجحیت دارند.

7f7aad82800b0add560af988deffebd8

نیاز مبرم به پرستار مرد در بسیاری از حوزه ها

 nursing_home

ولی با تمام تفاسیری که گفته شد این نکته هم قابل ذکر است که نمی شود نیاز مبرم به پرستاران مرد در بیمارستان ها و اتاق های عمل را نادیده انگاشت!! وقتی از هر ۱۰ پرستار تنها ۳ پرستار مرد هستند، در صورتی که تعداد بیماران مرد هم نسبت به بیماران زن همین درصد را داشت جای بحث نبود، اما آمار حاصله حاکی از آن است که بیش از ۵۰ درصد بیماران را مردان تشکیل می دهند و اینجا اهمیت بحث ما روشن می شود؛ آری در اسلام همواره به ضرورت رعایت حریم بین زن و مرد سفارش شده است و در جایی که یک مرد می تواند به تیمار و پرستاری از مرد بیمار بپردازد حضور یک زن امری مطلوب نیست، چه بسا کارهایی باید توسط پرستاران انجام گردد که در صورت اختلاف جنسیتی بین  بیمار و پرستار به سختی انجام می شود.

774343

خبرها و بحث کمرنگی مردان در حوزه پرستاری

اگر گشت کوچکی در موتورهای جستجوی اینترنتی بزنیم؛ سالیان سال است که در سایت های شهرهای مختلف کشور به این نکته اشاره شده است که فلان بیمارستان در فلان شهرستان با کمبود پرستار مرد مواجه است و این موضوع همچنان مورد بحث بوده و هست. ولی با این همه، تدبیری برای این امر سنجیده نشده است!! البته قابل ذکر است که از قدیم تا کنون به علت اینکه در فرهنگ عامه مردم این شغل شریف مربوط به زنان تلقی می شده است، به گونه ای که هرگاه اسم پرستار به گوش می رسد ناخودآگاه  تصویر یک زن با لباس سفید به ذهن متبادر می شود، و شاید همین امر باعث شده که مردان به علت زنانه بودن این شغل رغبتی نسبت به آن از خود نشان ندهند. اما در صورتی که در ارگان های مختلف از جمله صدا و سیما و روزنامه ها و مجلات و صفحه های مجازی اینترنت فرهنگ سازی صورت گیرد که کشور، بیمارستان ها و حتی بیماران مرد نیاز مبرم به وجود پرستاران مرد دارند، کم کم این امر فرهنگ سازی شده و این عقیده که پرستاری شغلی زنانه است برچیده شده و بسیاری از مشکلات، چه در حوزه سلامت و چه در حوزه اسلامی و حیا و عفاف قابل حل می گردد .

 

مشکلات حوزه سلامت

از جمله مشکلات حوزه سلامت به گفته رییس کل سازمان نظام پرستاری در سال ۹۱کمبود پرستار مرد در حوزه درمان است:

“مراکز درمانی به علت کمبود پرستار مرد در بسیاری از عرصه های پرستاری چون ارتوپدی، اورولوژی مردان، اورژانس جاده ای و پیش بیمارستانی، کلونوسکوپی مردان، و برخی اتاق های عمل، به پرستاری مردان نیاز بیشتری دارند ” . مشکلی که هنوز وجود داشته و کمتر به آن توجه می شود.

                                    307157

محبوبه سعادتی پرستار یکی از بیمارستان های تهران با بیان اینکه در سایه کمبود پرستاران مرد این پرستاران زن هستند که بار خدمت بیماران را به دوش می کشند و اینکه بسیاری از پرستاران زن به علت کشیدن بار نبود پرستار مرد در مواقعی که نیازمند حضور مردان است، دچار بیماری های جسمانی شده اند اذعان می دارد: در بخش های سختی چون بیماران سرطانی، بخش های روانی، بخش هایی که بیماران توان حرکت ندارند و بخش جراحی، کمبود مرد به شدت احساس می شود که باید مسئولین فکری به حال آن بکنند. چرا که پرستاری از برخی بیماران در توان زنان پرستار نیست.

df21f5e7f66c03e4b9d23433c0c0b088

مشکلی که قوانین اسلامی را خدشه دار می کند

 اما از مشکلات حوزه سلامت که بگذریم مشکلات حریم بین زن و مرد و بحث محرم و نامحرم داری بین زن و مرد در اسلام مطرح می گردد که به علت کم رنگ بودن حضور پرستاران مرد در این حوزه، زنان پرستار بالاجبار کارهایی که مختص مردان است را انجام می دهند. که این در شرع مقدس اسلام امر پسندیده ای نیست! چرا که با وجود این همه مرد جوان جویای کار در کشور، چرا باید یک زن به اموری چون حضور در اتاق عمل هایی که مخصوص جراحی های مردان است حضور پیدا کند، یا بخش ارتوپدی مردان که مستقیما در تماس با بدن نامحرم قرار می گیرند، یا بخش هایی چون کولونوسکوپی مردان که امری است که حتما به حضور یک پرستار همجنس با بیمار محتاج است، و این در حالی است که وجود پرستار زن در چنین مواقعی از نظر شرع مقدس اسلام، فقط و فقط در مواقع ضروری که هیچ مردی حضور نداشته باشد مجاز است و در مواقع عادی امری است غیر قابل قبول تلقی می شود. لذا برای استوار شدن فرهنگ حیا بین بیمار و پرستار حضور پرستار همجنس با بیمار در بسیاری از موارد امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

چه باید کرد

 پس همان طور که گفتیم با کارهایی چون افزایش سهمیه پرستاران مرد و نیز اعطای جوایز و تشویق و ترغیب مردان جوان برای حضور در این شغل مقدس و نیز فرهنگ سازی در رسانه ها و جراید عمومی میتوان تا حد زیادی مشکلات مذبور را حل کرد و همان طور که گفتیم درست است که وجود پرستاران زن به خاطر عواطف و دقت و احساسات و غریزه ای که وجودشان است امری است مورد نیاز جامعه، اما می توان با آموزش های لازم در دانشگاه این امور را تا حد زیادی به پرستاران مرد آموزش داد و این معضل را جدا از بحث شرایط اضطرار و بحران از منظر فرهنگ اسلامی و نیز حوزه سلامت تا حد زیادی حل کرد.

کاری از گروه جامعه باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه