از پرستاری انبیاء تا دانشکده های پرستاری

در فرهنگ اسلامی و تعابیر قرآنی آمده است؛ آن هنگام که پرستار برای یاری انسان نیازمندی تلاش میکند و نیازهایش را بر می آورد مثل آن است که او را از مرگ رهایی بخشیده است و بدین کار موجب خرسندی خداوند را فراهم کرده است؛ زیرا پرستاری که با تلاش خویش جان مجروح یا بیماری ناتوان را نجات میدهد و برای بهبودی وی تلاش می‌کند، به یقین، او را زنده کرده است و در حقیقت نسلی را زنده کرده است.

کد خبر: 6230
تاریخ انتشار : اسفند ۱۷, ۱۳۹۲

معنای لغوی پرستار و جایگاه این حرفه در جامعه

واژه پرستار به معنای “غمخوار و حافظ “می باشد و نیز این لغت در لاتین به معنای” پروردن، تغذیه کردن و پرورش دادن” است. لذا با این تفسیر هرگونه مراقبت و مواظبتی که فرد از فرد دیگری اعم از بیمار یا سالم به عمل آورد پرستاری نامیده می شود.

 در فرهنگ اسلامی و تعابیر قرآنی آمده است؛ آن هنگام که پرستار برای یاری انسان نیازمندی تلاش می کند و نیازهایش را بر می آورد مثل آن است که او را از مرگ رهایی بخشیده است و بدین کار موجب خرسندی خداوند را فراهم کرده است؛ زیرا پرستاری که با تلاش خویش جان مجروح یا بیماری ناتوان را نجات می دهد و برای بهبودی وی تلاش می کند، به یقین، او را زنده کرده است  و در حقیقت نسلی را زنده کرده است.

                    +¦+¦+¦¦î

پرستاران در تاریخ اسلام و قبل از آن

بزرگان زیادی در طول تاریخ و در موقعیت های مختلف به این امر شریف همت گمارده از آن جمله؛ حضرت فاطمه زهرا(س) که به پرستاری از پدر در جنگ احد پرداختند، ام عماره، میمونه، ام سلمه، ام عطیه و حضرت زینب کبری(س)، البته تمام افرادی که به پرستاری از بیماران و مجروحان همت می گمارند زنان نبوده اند بلکه در بسیاری از موارد که شرایط حضور زنان فراهم نبوده است؛ و یا کارهای بیمار از عهده یک زن بر نمی آمده است مردانی نیز به این عمل شریف می پرداختند از آن جمله؛ حضرت یوسف (ع) بودند که هنگامی که در زندان حضور داشتند به زندانیان و تیمار بیماران آن می پرداختند. به گونه ای که در اثر خدمات ایشان، توجه زندانیان به سوی او جلب شد و خداوند به خاطر همین عمل، ایشان را از نیکوکاران می نامد و نیز امام صادق (ع) یکی از عواملی که موجب رشد و تعالی یوسف پیامبر شد را مراقبت از بیماران ذکر می کند.

 IMAGE634339839940314652

پیامبر اکرم (ص) در تکریم این شغل شریف می فرمایند:” کسی که یک روز و یک شب، پرستاری بیماری را برعهده بگیرد، خداوند او را با ابراهیم خلیل الله علیه السلام محشور می کند، پس همچون درخشش برقی از صراط عبور می کند و کسی که در بر طرف کردن نیازهای مریض تلاش کند و نیاز او را بر آورد، همانند روزی که از مادر متولد شده است از گناهانش پاک می گردد”؛ و مقام معظم رهبری در این زمینه می فرمایند:” طرف حساب پرستار فقط خداست”.

images Untitled-1 n00471250-b

همه ما می دانیم که معنویت، اساس وجود انسان را تشکیل می دهد و این مهم، تاثیری بس شگرف در التیام و شفا بخشی انسان داشته، و دارد. لذا بعد معنوی انسان یکی از پراهمیت ترین ابعاد وجودی اوست و نباید در هیچ زمینه ای نادیده گرفته شود. اما در این مقاله تلاش ما بر اثبات این امر است که یک پرستار، علاوه بر مراقبت از جسم و تن یک فرد بیمار، وظیفه دارد، بیماری  که از لحاظ روانی هم به شدت آسیب میبیند را تیمار کرده و نه تنها از لحاظ جسمانی بلکه از لحاظ معنوی و روحانی هم به بیمار رسیدگی کند. اما این امر خود به خود محقق نمی شود و تنها در صورتی اجرایی می شود که در ضمن آموزش های لازم که از طریق دروس دانشگاهی به پرستاران داده می شود، دروسی نیز تحت عنوان “اخلاق پرستاری ” و آموزش های لازم در زمینه هایی چون نوع رفتار با شخص آسیب دیده، چگونگی برگرداندن آرامش روحی و معنوی به شخص بیمار، و به طور کلی آموزش چگونگی مراقبت معنوی  بیمار توسط پرستار، در دروس تخصصی این گروه از دانشجویان گنجانده شود.

جایگاه معنویت و اخلاق در دروس کارشناسی پرستاری در ایران و جهان

بر طبق بررسی ها، در اکثر دانشگاه های جهان (از غرب تا شرق)، آموزش معنویت و مراقبت معنوی وارد دروس  پرستاران شده است، ولی پرستاران به دلایل مختلف، هنوز آمادگی لازم جهت آشنایی و رفع نیاز های معنوی بیماران را نداشته و به آموزش دانشگاهی بیشتری نیاز دارند؛ و این در حالی است که در کشور اسلامی ما، با وجود تمام آموزشات لازم و جامع که بر آمده از دین کامل و مبین اسلام است و با وجود متون اخلاقی و معنوی فراوانی که از بزرگان دینی ما به یادگار مانده است هنوز هیچ پژوهشی در مورد لزوم ورود معنویت و مراقبت معنوی در برنامه درسی دوره کارشناسی پرستاری انجام نشده است!! و این امر خود نیازمند تحقیق، تفحص و بررسی بیشتر به این امر مهم است که متاسفانه، مسئولین توجهات لازم را در این زمینه مبذول نداشته اند.

به طور کلی به جز دروس پیش نیاز و عمومی که در اکثر رشته ها تدریس می شود، لیست دروس کارشناسی در این رشته عبارت است از: اصول و فنون پرستاری،بهداشت مادر و نوزاد، بهداشت جامعه، داخلی جراحی ۱ تا ۴، پرستاری کودکان۱ و ۲، بهداشت روان، پرستاری ویژه،  مدیریت، پرستاری فوریت ها، و کار آموزی هر یک از این دروس!! که با یک نگاه گذرا به دروس ارائه شده، جای خالی دروسی چون اخلاق و معنویت دینی و طرز صحیح برخورد و رفتار با شخص بیمار و همراه بیمار که لازمه اصلی این شغل شریف است به راحتی یافت نمی شود!!

البته ناگفته نماند که در سال های اخیر آیین نامه ای تحت عنوان “آیین اخلاق پرستاری در جمهوری اسلامی ایران” تنظیم شده است که آیین نامه ای بسیار پر محتوا و معنوی و جامع بوده و تا حد زیادی خلا موجود در زمینه ی مذکور را پر می کند “البته” با وجود تمام و کمال بودن این آیین نامه، در صورتی می توان به کاربردی بودن آن اطمینان حاصل کرد که فقط به عنوان آیین نامه در بیمارستان ها، نصب نشده و حالت شعار نداشته باشد! و این امر محقق نمی گردد مگر اینکه این آیین نامه به صورت یک واحد درسی تخصصی در این رشته تدریس شود و پرستاران با تمام محتوای این آیین نامه به طور کامل آشنا شده و آن را در سال های خدمت خود به بیماران، به نحو احسنت به اجرا در بیاورند.

کاری از گروه جامعه باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه