بهار و تابستان 93 و مُدهایش…(بخش دوم)

اگرچه اوایل این پوشش توسط افراد خاص و گاها لاابالی پوشیده می­ شد ولی با شرایط کنونی و گسترش استفاده از آن خطرات بسیاری را در حوزه امنیت و شرم زدایی و حیا زدایی در بردارد و راه را برای ورود به نوع بدتری از پوشش قطعا باز خواهد کرد.

کد خبر: 633
تاریخ انتشار : مرداد ۵, ۱۳۹۲

fafaf

زیبایی و طنازی پاها

“پاها” قطعا در بحث زیبایی و جلوه گری از اعضای مهم و حساس بدن هر خانمی محسوب می شود که چه از جهت زیبایی، جذابیت، دلربایی و خود نمایی بسیار مورد توجه قرار می گیرند و چه در بسیاری از سالن­ ها و شبکه های مُد هم،  پا و تمامی متعلقات مرتبط با آن در بحث پوشش و زیبایی مد نظر قرار گرفته و بسیار مورد توجه می باشد. بعضی از نمایندگی های مدلینگ، بخش هایی دارند که مدل های مرد و زن اندام جذاب خاصی از بدنشان را نمایش می دهند.

 مثلا مدل های دست، ممکن است برای نشان دادن محصولات آرایشی و مراقبتی ناخن استفاده شوند. مدل های پا برای نمایش جوراب و ساق جورابی ها، و مدل های مچ برای نشان دادن ساعت و دستبند. ولی به طور قطع در این باره جای هیچ شک وشبهه ای نیست که اندام پا و فرم آن تا حد زیادی در جلب توجه و تحریکات جنسی نقش دارد و این امر مورد تایید همه است.

به  شبکه های مد جهانی هم اگر سری بزنید می­ بینید که مانور گسترده ای روی کفش و جوراب داده می ­شود و در امر طراحی لباس، تولید و صادرات به آن تکیه می ­شود به طوری که بخش عمده­ای از صادرات خود را در این قالب فرو می ­برند چرا که عموما از باب قیمت نسبت به لباس نازل­تر هستند و راحت­ تر در دسترس متقاضیان­ شان قرار می­ گیرد و قابلت تطبیق با هر نوع پوشش را دارد.

از زیباترین بخش های بدن دختران پای آنهاست از ران تا نوک انگشتان. تمامی این بخش ها برای مردان جذاب است. انحناهایی در این بخش وجود دارد که جذب کننده چشم هر بیننده ای است. برای همین است که دامن کوتاه و کفش پاشنه بلند بسیار مورد علاقه است. حتی انگشتان پا نیز بسیار جذاب است. برای همین است که در اسلام پوشاندن پا حتی مچ و کف پا تا انگشتان واجب است ولی پوشاندن دست را لازم نمی داند. چون دست ها شاید زیبا باشند ولی محرک جنسی شدیدی نیستند ولی مچ و انگشتان پا تحریک بسیار بالایی برای مردان دارند. انحنای پشت باسن، انحنای پشت ساق پا، قوزک پا، پاشنه پا، قسمت باریک پشت مچ پا، کف پا، انگشتان پا، ناخن پا و گودی کف پا همه از بخش هایی هستند که مردان با دیدن آنها لذت می برند. البته علایق مردان مانند تمامی علایق بشری با هم متفاوت است و اگر کمی در اینترنت تحقیق کنید متوجه عمق این علایق می شوید.

همانطور که گفتم انحناهای موجود در پای زنان بسیار جذاب است. برای همین است که لباس های تنگ و چسبان در اسلام منع شده است. ولی امروزه متاسفانه شاهد گسترش استفاده از جوراب های ساپورت و چسبان در خیابان هستیم. هرچند این جوراب ها شاید ضخیم باشند و اصلا پا را نمایش ندهند ولی به علت نمایش حجم پا برای مردان بسیار جذاب هستند.

تا کنون زنان و دختران ایرانی برحسب حجب حیای ذاتی و برحسب شرع از نمایاندن آن خودداری می کردند. اگرچه شلوار های تنگ و راسته هم جزو مصادیق آن بودند ولی نوع جدید پوشش پا در قالب ساپورت ها، ساق شلواری و جوراب شلواری ها متاسفانه رایج شده و به شدت به چشم می آید (جریان عادی سازی پوشیدن شلوار های تنگ وراسته ). با این اوصاف قطعا این پوشش سبب آشفتگی و در خطر افتادن حیا در جامعه ما خواهد شد و عواقب بسیاری را در پی خواهد داشت.

جایگاه استفاده

البته استفاده  کردن از این نوع پوشش در جایگاه صحیح خود نه تنها تایید می شود بلکه  بر آن تاکید هم می شود. استفاده از این نوع شلوارها و پوشیدن این ساپورت ها در نوع روابط زن وشوهر و جذب شوهران و جلوه گری در نزد ایشان در راستای همان دستورات شرعی در امر زینت و خودآرایی برای همسران تاکید شده و با توجه به توضیحات که در قبل نیز به آن اشاره کردیم ، از حیث روانی و زیبایی هم تاثیر بسیاری در بیننده ایجاد می کند.

از چه زمانی پا هایمان را برهنه کردند؟

با توجه به گستردگی استفاده از این نوع پوشش در سطح شهر به این نتیجه می رسیم که برنامه ریزی های بسیاری در ارتباط با به کارگیری و ترویج آن صورت گرفته چرا که با هر نوع حجابی حتی چادر! هم قابل استفاده است امری که در میان افراد مذهبی ما هم در قالب نوع کفش ­ها و جوراب­ های مورد توجه آنها هم، به چشم می ­خورد. اما در سال های اخیر جوراب های ساق بلند و ساق شلواری‌ها و جوراب شلواری‌ها بازهم مد و رایج شده است و در راهروهای فشن و مجلات دیده می شود.در پاییز و زمستان ۲۰۰۹/۲۰۰۸ توجه و علاقه زیاد به ساق‌های طرحدار و رنگی در مجموعه های طراحان مشهور مد جهانی مشاهده شد و این ساق‌ها بیش از سایر دهه ها مورد توجه خانم ها قرار گرفت و مد شد.

این مدل‌ها با شکل و عناوین مختلفی مثل شلوارهای تنگ و چسبان، ساق‌جورابی‌ها، جوراب های بلند طرح دار، ساپورت، جوراب شلواری و … از پاییز و زمستان سال قبل دراغلب بوتیک ها و فروشگاه‌های لباس زنانه برای فروش عرضه شده اندهدف­ گذاری که در زمستان با ترویج پوشیدن جوراب­ شلواری های ضخیم و چسبان به همراه بوت ها بلند و کوتاه در طرح ها مختلف جهت بهره برداری بیشتر از کارکرد زیبایی و اغواگری پاها پیگیری شد، در بهار و تابستان در قالب پوشیدن ساپورت­های نازک­تر و براق در رنگ های جیغ و نئونی با جنس نخی و غیر آن با مانتوها و بلوزهای نازک دنبال می شود .

گام های شرم زدایی

شاید روزی جایگاه استفاده این ساپورت ها و جوراب شلواری در میهمانی­ ها بود ولی امروزه با راه پیدا کردن در سطح پوشش ­های خیابانی، افراد دیگر پوشیدن آن را سخت و محدود کننده که پاها را اذیت می ­کرد و سبب عرق کردن و گرما می­ شود نمی­ دانند و از طرفی آن را حتی با این خصوصیات  به خاطر جذابیت زیادی که به شکل و فرم و ظاهر پاها می دهد، پذیرفته­اند.

اگرچه اوایل این پوشش توسط افراد خاص و گاها لاابالی پوشیده می­ شد ولی با شرایط کنونی و گسترش استفاده از آن خطرات بسیاری را در حوزه امنیت و شرم زدایی و حیا زدایی در بردارد و راه را برای ورود به نوع بدتری از پوشش قطعا باز خواهد کرد. همانطور که قبل از آن برای مانتو مدل سارافن را مد کردند و وقتی دیدند حساسیتی برای آن وجود ندارد، مانتوی آستین کوتاه به همراه ساق دست را مد کردند، پس از آن نیز به سرعت ساق دست هم برداشته شد و مانتوی کوتاه با آستین های کوتاه و حتی پیراهن آستین کوتاه از طرفی با توجه به اینکه حتی در اقشار متوسط و ضعیف هم این امر وجود دارد به نظر نمی  رسد که تنها یک سلیقه در پوشش نیست و قطعا برای آن می توان از واژه مد استفاده کرد. و در اثبات این نظر نگاه انداختن به ویترین مغازه ها کفایت می کند چه آنکه تمامی لباس فروشی ها برای نشان دادن پوشش مانکن ها برای پوشش پاها از ساپورت و جوراب شلواری در رنگ های مختلف ست با لباس ها استفاده کردن . هرچند در راستای جلوگیری از اشاعه این امر جدیدا امور اصناف با ابلاغ بخشنامه ای از مغازه دارن خواسته تا از چیدمان ونمایش ساق و جوراب شلواری(ساپورت) توسط مانکن در ویترین ها به همراه مانتو جداًخودداری کنند. ولی فرهنگ سازی و ترویج حیا و فرهنگ پوشش هم در کنار این کار باید مد نظر قرار گیرد.

 support400200

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.