همسران پیامبر، انقلابیون زمان

ام سلمه مي گويد بعد از شهادت شوهرم در فكر بودم كه آيا بهتر از او كيست؟ كه ابوبكر و عمر به خواستگاريم آمدند نپذيرفتم تا اينكه رسول خدا برايم خواستگار فرستاد. سپس ازدواج صورت گرفت."

کد خبر: 6396
تاریخ انتشار : اسفند ۲۱, ۱۳۹۲

پس از مرور اجمالی بر وضعیت زنان در گذشته و تحول چشم گیری که اسلام در وضعیت و جایگاه زنان ایجاد کرد، پیامبر(ص) نیز در دوره رسالت خویش، زنان را مورد توجه قرار داده و جایگاه ویژه ­ای برای آن­ ها در نظر داشتند. لذا در این مجال کوتاه برآن شدیم تا با توجه به تحولی که اسلام در این دوران در مورد زنان ایجاد نمود به  بیان نقش چند تن از زنان پیامبر(ص) بپردازیم.

 حضرت خدیجه‏(س)

حضرت خدیجه‏(س) بانویى که عاشق کمال بود و به این دلیل، همین که از صداقت و امانت پیامبر (ص) باخبر شد، شخصى را با اموال خود براى تجارت به سراغ حضرت فرستاد، و طى یک قرارداد، اموال را همراه یک غلام براى تجارت به شام در اختیار حضرتش قرار داد. ثروت حضرت خدیجه(س) سهم بزرگى در تبلیغات اسلام داشت. هر چه مال داشت به پیغمبر داد. اموال ایشان در سه سالى که مسلمانان مکّه در محاصره اقتصادى کفار قرار گرفتند، بسیار اثرگذار بود.

 اول زنى بود که به پیغمبر ایمان آورد، زمانى که نماز مى‏ خواند تنها زنى بود که روى کره زمین نماز مى‏ خواند، و پیغمبر فرمودند: او از زنان بهشتى است آن وقت به مقامى رسید که خدا از طریق جبرئیل مى‏ فرمود سلام به خدیجه برسان. خدیجه، تنها یک همسر نبود، بلکه در حقیقت، یار و همراه‏ و بازوى صادقى براى پیامبر اکرم (ص) بشمار مى­ رفت‏. اموال این بانو در پیشبرد اهداف پیامبر اکرم (ص)، نقش مهمى داشت‏. خداوند، بسیارى از ناگوارى هاى پیامبر عزیز (ص) را از طریق خدیجه آسان مى فرمود. او در راه حمایت از رسول خدا (ص)، آخرین درجه از فداکارى و ایثار را در طول حیات خویش از خود نشان داد.

کمالات خدیجه از یک سو، وفاى رسول خدا (ص) از سوى دیگر، کار را به جایى رساند که عایشه مى گوید: هرگز پیامبر عزیز (ص) از خانه بیرون نمى رفت، مگر ستایشى از خدیجه مى ­نمود[۱]. همسرى که سال ها بعد از وفاتش پیامبر اکرم (ص)، نام او را مى­ برد و ستایش و دعا مى ­کرد، و گاهى در فراق او اشک مى‌ریخت و به زنان خود مى­ فرمود:خیال نکنید مقام شما بیش از اوست، زمانى که همه شما کافر بودید، او به من ایمان آورد. او مادر فرزندان من است‏.[۲]

در میان زنان پیامبر اکرم (ص) بعد از خدیجه، ام سلمه در کمال و علاقه و ایثار از سایر همسران بهتر بود.

12

ام سلمه‏

ام سلمه‏  یکی از زنان پیامبر (ص) بود. قبل از ازدواج با پیامبر(ص) همسر ابوسلمه بود و چهار فرزند داشت و از مهاجرین به حبشه بود. او زنی پاک زاده­ بود که در بخش تعمیرات سپاه اسلام خدمت می­ کرد و لوازم جنگی رزمندگان را تعمیر می­ کرد. شوهرش در جنگ احد مجروح ‏شد و پس از ۸ ماه به شهادت رسید.

ام سلمه می ­گوید بعد از شهادت شوهرم در فکر بودم که آیا بهتر از او کیست؟ که ابوبکر و عمر به خواستگاریم آمدند نپذیرفتم تا این که رسول خدا برایم خواستگار فرستاد. سپس ازدواج صورت گرفت.” [۳]

از ابتدای حضور امه سلمه در خانه پیامبر(ص) شاهد حضور وی در ترویج اسلام هستیم. وی مطالب و گفته­ ها و روایات پیامبر(ص) را به خوبی گوش می­ داد. همین امر زمینه را آماده ساخت تا وی یکی از راویان حدیث باشد و حتی بعد از رحلت پیامبر(ص) نیز به کار خود ادامه داد .او شنیده ­های خود را بر طبق واقعیت بیان می‌نمود. رفتار این بانو  و تلاش وی در نگه داشتن حقیقت کلام رسول خدا و بیان حقیقت در هر شرایطی باعث شده بود که مورد وثوق باشد. حتی  امام علی (ع) هم نامه‏ ها و وصیت نامه خود را از عراق برای ام سلمه بفرستد تا نزد او امانت باشد. امام حسین (ع) نیز وقتی به سفر کربلا می ‏رفت وصیت نامه خود را به‏ وی سپرد. خلاصه زنی بود از زن هایى که مورد اطمینان پنج تن آل عبا بود.

او کسی بود که در خا نه­اش آیه تطهیر بر پیامبر(ص) نازل شد.[۴]

در ماجرای مواخات نیز، رسول خدا بین زن ها هم عقد اخوت بست از جمله بین فاطمه زهرا و ام سلمه‏ .[۵]

630382_HzzeClVB

او همچنین زنی بود که در ۷ جنگ پیامبر (ص) شرکت داشت. اما فعالیت ­های وی بعد از فوت پیامبر (ص) نیز ادامه داشت. هنگامی که حضرت زهرا(س) خطبه افشاگرایانه خویش را بیان می ­کردند،او بلند شد و به ابوبکر اعتراض کرد و ابوبکر بخاطر این اعتراض حقوق یکسال او را از بیت المال قطع ‏نمود.

مبارزه او در همین جا تمام نشد. وقتی طلحه و زبیر نزد عایشه رفتند تا او را به مقابله با حضرت علی(ع) ترغیب نمایند، عایشه گفت: اگر ام سلمه موافقت کرد من هم موافقت می ‏کنم. بدیدن ام سلمه آمد. ام سلمه به شدت او را نهی کرد و خاطرات رسول خدا را به یادش آورد و سفارشات آن حضرت را درباره حضرت علی (ع) بیان نمود. عایشه ابتدا موافقت نکرد اما وقتی قافله حرکت‏ کرد او هم به آن ­ها پیوست. [۶] پس از آنکه ام سلمه، وظیفه خود را در ارشاد و بیم دادن عایشه انجام داد، نامه ­اى به امام عـلى (ع) نـوشـت و شـورش آن ها را بـه اطـلاع رسـانـید، و از اینکه نمى­ تواند همراه امام (ع) بـاشـد، مـعـذرت خـواهـى نـمـود. سـپس فرزند خود را براى جانبازى در رکاب آن حضرت روانه کرد. بر اساس برخی از سندهای تاریخی ام سلمه در سال ۶۲ هجرى ، در سن ۸۴ سالگى از دنیا رفت و در بقیع دفن شد.


[۱] اعیان الشیعه جلد ۶، صفحه ۳۱۲، چاپ بیروت.

[۲]سیره ابن هشام، ج ۱ د ص ۱۹۹

[۳] اسدالغابه، ج ۵، ص ۵۸۹- ۲۱۸

[۴] .” بحارالانوار، ج ۳۵، ص ۲۰۸

الغدیر، ج ۳، ص ۱۱۲  [۵]

[۶]بحارالانوار، ج ۳۲، ص ۱۶۷

 کاری از گروه تاریخ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه