همسران دولتمردان اسلامی؛ آسیب ها و فرصت ها

اشاره به این نکته ضروری است که به دلیل بالا بودن حوزه نفوذ و تاثیر گذاری کلام و رفتار این بانوان، کوچکترین عملکرد آنها می تواند به همان اندازه که فرصت زا است، آسیب زا نیز باشد و نه تنها کشور و فرهنگ جامعه بلکه هویت اسلامی را نیز به خطر بیندازد، مانند آنچه که در جنگ جمل اتفاق افتاد و آسیب های زیادی را به جامعه اسلامی پس از پیامبر وارد کرد و سر منشا شکل گیری یک فتنه بزرگ شد.

کد خبر: 6410
تاریخ انتشار : اسفند ۲۱, ۱۳۹۲

همواره بررسی و تحلیل وقایع تاریخی کمک زیادی به  سنجش شرایط حال می کند. آنچنانکه در پیدا کردن حد و حدود شرعی، مدیریتی و در یک کلام درایت در اداره کشور اسلامی این کار از اهمیت بیشتری برخوردار است.

موضوع نقش همسران پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم در صدر اسلام در همیاری و کمک به رسول خدا چه در دوران تبلیغ اولیه شریعت و چه در زمان تشکیل حکومت اسلامی در مدینه النبی، غیر قابل اغماض و چشم پوشی است.

مجاهدت های فرهنگی و اقتصادی حضرت خدیجه (س) و یا جان فشانی های ام سلمه و برخی دیگر از این جمله است که نشان از نقش مهم آنها به عنوان همسر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و نوع اثر گذاری و حوزه نفوذ کلام و عمل ایشان در بین مردم جامعه اسلامی به عنوان فرهنگ ساز و عامل ذی نفوذ است.

این برداشت ها و سیره رفتاری این بزرگواران و تایید پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و اهل بیت علیه السلام در تجلیل و تکریم یا نقد برخی از رفتارهای آنان نشان از اهمیت این موضوع دارد.

از طرفی با توجه به این مساله که ایران ام القرای کشورهای اسلامی است، قطعا نقش همسران حاکمان سیاسی کشور از دولتمردان تا سایر متنفذین در کشور داری و در یک کلام چهره های شاخص سیاسی و مذهبی بسیار مهم است.

اینکه سیره رفتاری این  دست از بانوان کشور در ورود به مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی به چه نحوی باید باشد را به نظر به راحتی بتوان با برداشتی آزاد از الگوی رفتاری همسران پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در لابه لای متون تاریخی جستجو کرد.

اولین برداشت تاریخی از سیره عملی حضرت زهرا(س) و همسران پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم این است که همسر یک دولتمرد و حاکم اسلامی می تواند یک انقلابی در عرصه فرهنگی و اجتماعی و حتی سیاسی باشد، اولین برداشتی است که می شود از تاریخ داشت که البته نگاه همه جانبه به این موضوع در مرحله اول موید نقش عفاف رفتاری و گفتاری در خصایص این بانوان گرانقدر صدر اسلام است. هر چند که حضور الگوهایی مثل حضرت خدیجه(س) و حضرت زهرا(س) در این بین بی نظیر است.

در اینجا اشاره به این نکته ضروری است که به دلیل بالا بودن حوزه نفوذ و تاثیر گذاری کلام و رفتار این بانوان، کوچکترین عملکرد آنها می تواند به همان اندازه که فرصت زا است، آسیب زا نیز باشد و نه تنها کشور و فرهنگ جامعه بلکه هویت اسلامی را نیز به خطر بیندازد،  مانند آنچه که در جنگ جمل اتفاق افتاد و آسیب های زیادی را به جامعه اسلامی پس از پیامبر وارد کرد و سر منشا شکل گیری یک فتنه بزرگ شد.

به هرحال چون این بانوان در هنگام حضور در فعالیت های اجتماعی ناخودآگاه به عنوان الگویی برای جامعه زنان کشور مطرح می شوند باید در جهت گیری ها، رفتار و گفتارشان دقت بیشتری به خرج دهند.

در پایان آنچه که در فحوای کلام رهبری درباره مسائل مهمی که در حوزه زنان و دفاع از حقوق زنان مطرح می شود اشاره کرد تا با توجه به سیره عملی صدر اسلام و کلام رهبری به معیارهایی برای نوع حضور و نوع فعالیت ها اشاره کرد. که مفصل آن در مطالب دیگر این پرونده ذکر شده است.:

اول اینکه در دفاع از حقوق زنان این دفاع باید اخلاقی و قانونی باشد و مبتنی بر احکام ناب شریعت، نه بر پایه برداشت ها و تفسیرهای شخصی و سلیقه های فردی و یا مبتنی برای خوشایند شنوندگان که متاسفانه در حال حاضر این مورد به شدت شایع شده و معلوم نیست بار سنگین این برداشت ها و آثار مخرب آن را چگونه پاسخ گو خواهند بود.

دوم اینکه موضوع تشویق به پیشرفت و تحصیل علم در محیط سالم نکته ای است که همواره در این محافل از آن صحبت می شود ولی تاکید بر تهذیب نفس هم باید در این نوع تبلیغ ها به عنوان یک محور اساسی مورد توجه باشد.

مطلب مهم و اساسی دیگر در مورد حضور و نوع فعالیت بانوان و همسران صاحب منسبان سیاسی  کشور این است که در دفاع و تبلیغ از حقوق زنان ملاک اصلی طبق کلام رهبری رعایت عفاف است که حتما باید به عنوان یک شیوه عملی در تبلیغ و تبیین آن در رفتار و گفتار عمل کرد.

موضوع مهم این است که علاوه بر رفتار و گفتار حتی نوع پوشش این افراد هم دارای پیام است و چه بهتر که به شیوه اصیل اسلامی به دور از مد زدگی و الگو برداری از زنان صاحب منسبان دیگر کشورها باشد.

حقیقتا این بانوان باید در داخل و خارج از کشور کارگزار و مبلغ اندیشه و تفکر اسلام ناب محمدی در فرهنگ ایرانی باشند نه گروه های مورد علاقه خود از فمنیست ها و روشنفکران غریزده گرفته تا…

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.