شهادت با طعم حجاب، حجاب با طعم شهادت

بانوان و زنانی که به واسطه شهدا محجبه شدند و زنان و دخترانی که به خاطر حجاب و حیا به شهادت رسیدند چراغ های آسمان عفاف اند.

کد خبر: 6443
تاریخ انتشار : اسفند ۲۱, ۱۳۹۲

حجاب یکی از دستورات مهم دینی در مورد زنان می ­باشد. آیات قرآنی فراوان، احادیث و روایت هایی که از ائمه معصوم نقل گردیده است همواره بر لزوم حفظ حجاب تاکید دارند. اما در همه دوره های تاریخی در کنار حجاب بی حجابی نیز با شدت و ضعف وجود داشته است. در دوران ما نیز با توجه به هجمه فرهنگی دشمن متاسفانه بدحجابی در جامعه گسترش یافته است و از سوی دیگر زنان محجبه در جوامع غربی با محدودیت بسیار روبه رو هستند.

172578_302

یکی از مواردی که شهدا مکررا بر آن تاکید داشتند حفظ حجاب بود؛ حتی در سخت ترین لحظات از جمله در وصیت نامه نیز برحفظ حجاب تاکید داشته اند. در برخی موارد چه بسیار زنان بدحجابی که رفتار، سخنان و شخصیت شهدا در آنان اثرکرده و آنان محجبه شده اند. همسر شهید اسدالله زاده به نقل از همکارش می­ گوید: «من با همسرم به آمریکا رفتم، حجاب نداشتم. همسرم با شهید اسدالله‌زاده ارتباط داشت؛ گاهی من هم وارد جلسات آنها می‌شدم؛ رفتار و حرف‌های او در آن زمان باعث شد که من متحول شوم، دیدگاه‌هایم نسبت به حجاب و مسائل اسلامی تغییر کند. از همان زمان مقید به انجام دستورات اسلامی شدم».

شهادت زنان فقط منحصر به صدر اسلام  و یا فقط هنگام جنگ ها نیست، بلکه هم اکنون در موارد متعددی زنان محجبه در جوامع دیگر به درجات مختلف مورد آزار قرار می ­گیرند. این آسیب ها از محدودیت ها اجتماعی آغاز می شود تا مواردی که بنویی به خاطر حجابش به شهادت می رسد در حالی که کشورهای غربی که خود را مدعی حقوق بشر و دموکراسی می­ دانند، هیچ تلاشی برای احقاق حقوق زنان محجبه ندارند  در انگلیس دختر ۲۲ ساله ای که برای شهادت در خصوص یک مورد ارعاب در دادگاه حاضر شد، هنگامی که قاضی از او خواست تا حجابش را بردارد، او از این کار امتناع کرد ، به همین دلیل از دادگاه اخراج شد.

7614_817

یکی از مواردی که تاثیری تکان دهنده و حیرت آور برزنان محجبه و گسترش حجاب در غرب گذاشت شهادت “مروه الشربینی” بود. مروه الشربینی، داروسازی ۳۲ ساله مصری ساکن آلمان بود که از الکس دبلیو، مرد۲۸ ساله روس تبار تبعه آلمان شکایت کرد. هنگامی که مروه به همراه همسرش به بوستانی رفته بود، با مزاحمت های مرد آلمانی که سعی داشت روسری او را از سرش بردارد مواجه شد. فحاشی مرد مهاجم که شربینی را به اتهام داشتن روسری« تروریست» خطاب کرد، موجب شد شربینی علیه او به دادگاه شکایت کند. دبلیو که در دادگاه بدوی به پرداخت ۷۵۰ یورو جریمه شده بود، به این حکم اعتراض کرد و پرونده برای رسیدگی بیشتر به دادگاه استیناف ارسال شد. در اول ژوئیه ۲۰۰۹  دقایقی از ورود شربینی و همسرش به دادگاه رسیدگی کننده به پرونده در اوندس کریچ در شهر درسدن در شرق آلمان نگذشته بود که دبلیو با چاقو به شربینی حمله کرده و در مقابل چشمان همسر و فرزند سه ساله اش، او را با ۱۸ ضربه چاقو به شهادت رساند. و « شهیده حجاب» نام گرفت. متاسفانه غرب این حادثه را مساله ای شخصی قلمداد کرد اما برعکس شهادت مروه حجاب و شجاعت را در زنان محجبه پررنگ تر کرد. و نمادی شیوه ای زنانه در شهادت شد و شهیده حجاب نام گرفت.

کاری از گروه دیدن و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.