اندر احوالات سیر پوشش بانوان ایرانی در فصل گرما(بخش دوم)

اندر احوالات سیر پوشش بانوان ایرانی در فصل گرما(بخش دوم)  روسری ها تبدیل به نوار های باریکی می شود که گاه توری و گاه پشمی در هیچ قسمت سر بند نمی­شود و خود به افتادن هرباره آن کمک شایانی می­کند و فرد را دچار زحمت دوباره بر سرکردنش می اندازد . دسته های این شالها […]

کد خبر: 646
تاریخ انتشار : مرداد ۵, ۱۳۹۲

اندر احوالات سیر پوشش بانوان ایرانی در فصل گرما(بخش دوم)

 روسری ها تبدیل به نوار های باریکی می شود که گاه توری و گاه پشمی در هیچ قسمت سر بند نمی­شود و خود به افتادن هرباره آن کمک شایانی می­کند و فرد را دچار زحمت دوباره بر سرکردنش می اندازد . دسته های این شالها به مرور زمان آویزان ماند تا از شدت گرم شدن بکاهد.Big-1391-05-3732222185160246230219891652311492175320571

سناریوی تغییر نوع حجاب

با کوچک شدن سایز روسری­ها و ترویج کوتاه­تر شدن مانتو توسط برخی افراد فعالان سیاسی و فرهنگی و تشویق بانوان به دوچرخه سواری در سطح معابر در فصل تابستان، یک بخش دیگر از سناریوی تنزل سطح حجاب و حیا در جامعه کلید خورد.

به مرور زمان به وسیله تبلیغات نهفته و برگزاری سمینار و همایش با توجیهات و لفاظی ها قبح این اعمال شکسته شد. برنامه ریزی های خارجی هم در قالب تهاجم فرهنگی در سرعت گرفتن این وضع کمک بسیاری کرد تا جایی که چشم های همه ما به این کوتاه شدن مانتوها عادت کرد و پوشیدن آن توسط همه اقشار جامعه از زنان شاغل تا دختران دانش آموز و دانشجو تا مادران خانه دار ما امری طبیعی به نظر ­رسید.

از سوی دیگر تبرج و خود نمایی،جلوه­گری با مطرح کردن موضوع خوش­پوش و خوش­تیپ بودن، آراستگی، گرمای هوا، راحتی و تفریح بانوان در تعطیلات تابستان به شکلی گسترده در سطح جامعه رواج  پیدا کرد. پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۷۶ و روی کار آمدن دولت اصلاح طلب خاتمی پوشش زنان در تابستان همان سال دچار تنوع متنوع تر و آزادتر شده است تا جایی که خبرنگار خبرگزاری رویتر در تهران آن را یکی از قابل توجه ترین تاثیرات او می داند که مسئولان را ترغیب کرد تا اندکی از سختگیری های اجتماعی بکاهند . در ادامه طی یک پروژه طولانی مدت که از تابستان گذشته شروع شده و در تابستان امسال نیز پی گیری می شود حرکتی در فضای اینترنت آغاز شده و با طراحی‌های گرافیکی و مطالب زرد به نقل از برخی مراکز فمینیستی در اروپا و ایالات متحده آمریکا، دست به جذب مخاطب زده، مقابله با شکل و فرم حجاب رایج در جمهوری اسلامی ایران و حجاب رسمی و عرفی در جامعه ایرانی هدف اصلی قرار داده شده است.

در این اقدام ضد فرهنگی، تلاش شده تا با سوءاستفاده از عبارات ادبی و فلسفی، پاکدامنی دختران و زنان را بی‌ارتباط به حجاب معرفی کرده و از دختران ایرانی بخواهد تا ضمن اعلام مخالفت با حجاب عرفی در کشور، نوع پوششی را انتخاب کنند که به ظاهر بدون ایراد است و کسی نمی‌تواند آنها را به دلیل آن پوشش مورد مواخذه قرار دهد اما از طرفی، پوشش رایج در کشور نباشد.

این جریان مخرب فرهنگی به ارائه طرح‎های نمونه هایی از این نوع پوشش ساختار شکن نیز اقدام کرده و به توضیح آنها پرداخته است..

شال به رسم ادب نه به رسم قانون و شرع!

در گذر زمان، نوع تحولات در بحث پوشش سبب مطرح شدن مد فصلی یا مدهای تابستانه گردید. این رسم به مرور زمان موضوع حد حجاب و عفاف اسلامی را به انزوا کشید وملاک پوشش منحصر در زیبایی و مقبولیت عرفی و نظر فردی شد تا جایی­که روسری ها تبدیل به نوار های باریکی می شود که گاه توری و گاه پشمی در هیچ قسمت سر بند نمی­شود و خود به افتادن هرباره آن کمک شایانی می­کند و فرد را دچار زحمت دوباره بر سرکردنش می اندازد . دسته های این شالها به مرور زمان آویزان ماند تا از شدت گرم شدن بکاهد.

دغدغه های فصلی

 به طور معمول در شروع هر سال با شروع فصل بهار و نزدیک شدن به فصل گرما مدام گفتند و گفتیم: معضل فرهنگی،  بی حجابی و جدیدا امنیت اجتماعی و اجرای طرح عفاف و حجاب و بحث فرهنگی و خیلی کلمات دیگر، ولی باز هم همان شیوه های قبلی را دستور کار قرار دادیم در حالیکه از طرف مقابل هجمه ها برعلیه حجاب و پوشش برتر در برخی از رسانه­ها و فعالیت­های شبکه­های اجتماعی مجازی بیشتر شد ولی ما بر همان شیوه های عهد عتیق با پافشاری کردیم و در پیچ و خم طرح ها و برنامه ها ماندیم.

اگرچه  بلاگر های قهاری در فضای مجازی در حیطه عفاف و حجاب ظاهر شدند و کار هایی هم در حیطه فرهنگ انجام شد و از طرف دیگر بانوان و دختران محجبه ما هم تحت عناوین مختلف در جامعه حضور بیشتری پیدا کردند ولی هنوز هم نگرانی ها در باب پوشش ویژه بانوان در هر تابستان و با شروع هر فصل  به چشم می خورد. در حال حاضر ۷۴ شبکه ماهواره‎ای وجود دارد که تنها مد و آرایش‎های زنانه را تبلیغ می‎کنند و این عامل موجب ترویج فرهنگی بدحجابی و به نوعی بی‎حجابی در جامعه شده است. و این چنین بود که مسائل فرهنگی، ارزشی و معروف های ما فصلی شد.

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.