انبار گردانی آخر سال و چرتکه کردار

یکی از برنامه هایی که معمولا صاحبان مشاغل آزاد و شرکت ها و.... در نزدیکی عید نوروز انجام می دهند بررسی حساب های مالی و تعیین سود و زیان اموال است که اگر این عمل برای تعیین حق الله (خمس و زکات) نیز باشد بسیار پسندیده تر خواهد بود.

کد خبر: 6545
تاریخ انتشار : اسفند ۲۶, ۱۳۹۲

 03-10-2014 12-37-59 ب-ظ

آنچه لازم است در کنار این بررسی ها به آن نیز توجه شود، محاسبه اعمال و رفتار و اخلاق و سنجش کفه حفظ حیا و استواری برعفت است که متاسفانه کم تر مورد توجه قرار می گیرد.

رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در یکی از وصایای خود به اباذر می فرمایند:

ای اباذر! پیش از آنکه مورد محاسبه قرار گیری به حساب نفس خود رسیدگی کن، زیرا این کار حساب قیامت تو را آسان تر می کند و قبل از آنکه تو را ارزیابی کنند، خود را ارزیابی کن.

ای اباذر هیچ کس از پرهیزگاران محسوب نمی شود، جز اینکه نفس خود را محاسبه کند سخت تر از حسابرسی شریک نسبت به شریک خود.

شخصی از امیر مومنان پرسید چگونه انسان خود را محاسبه کند؟ فرمودند:

 وقتی انسان شب را به روز و روز را به شب می آورد، شبانگاه باید به خویش بازگردد و به خود بگوید: امروزت گذشت و دیگر باز نمی گردد و خداوند از او پرسش خواهد کرد که این روز را چگونه سپری کردی و چه کاری درآن انجام دادی؟ آیا خدا را یاد کردی ؟ آیا حمد و سپاس او را بجای آوردی؟ آیا حق برادر مومنت را ادا نمودی آیا گرفتاری او را رفع کردی؟ آیا در نبودش از خانواده و فرزندان او نگه داری کردی؟ آبا مایه گذاشتن از آبرویت دیگران را از بدگویی نسبت به برادر مومنت بازداشتی؟ آیا مسلمانی را یاری کردی ؟ بالاخره چه کردی در این روزکه گذشت ؟

پس تمام اعمال خود را بیاد آورد اگر کار خیری از او سر زده خدا را سپاس گوید و او را بر این توفیق تکریم و تعظیم کند و چنانکه در میان اعمالش به گناه و تقصیری برخورد از خدا آمرزش بخواهد و تصمیم بگیرد که دیگر گرد گناه نگردد۱.

 03-10-2014 12-32-36 ب-ظ

 

سوالی که ما باید در این پایان سال با تمام تظاهرها، ریاکاری ها و لجبازی ها و ادعای دل پاک و غیره در تنهایی از خود بپرسیم چیست؟ چه دیدیم؟ از چه لذت بردیم؟ چه شنیدیم؟ به چه چیزهایی فکر کردیم و چه چیزهایی را در ذهن مجسم کردیم و به خیالمان کسی نفهمید؟چه پوشیدیم و چه دل هایی را لرزاندیم و گفتیم خوب نگاه نکنند؟! کجا غض بصر کردیم و نگاه دوم را که تیر شیطان بود فرو بستیم و با نفس جنگیدیم؟ دست در دست کدام نامحرم و دل به کدام رفتار غیر دینی دادیم؟ با خود چه کردیم؟ لذت شیرینی کدام گناه را هنوز در زیر دندان حس می کنیم؟ باید مراقب بود که حساب و کتابمان سنگین نشود و در انبار گردانی آخر سال اعمال مان سر افکنده نشویم.

03-10-2014 01-11-18 ب-ظ

03-10-2014 01-13-57 ب-ظ

۱-    منبع: بحارالانوار، ج ۶۷، ص۶۹ -۷۰

کاری ازگروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.