مهمانانی مثل رگبار بهاری

هر چند که مهمان در هر حالتی حبیب خداست ولی در آیه 51 سوره احزاب اشاره به دستور العملی وجود دارد که رعایت آن هم از باب رعایت کردن آداب مهمانی در سیره نبوی و اهل بیت است و هم در یک نگاه اخلاقی از باب حیا مهمان مورد توجه واقع می شود.

کد خبر: 6554
تاریخ انتشار : اسفند ۲۶, ۱۳۹۲

و آن این است که طبق نص صریح قرآن، بدون دعوت به خانه کسی نروید. دراین آیه که می توان آن را دستوری برای همه دانست آمده است که بدون دعوت نروید و پس از مهمانی نیز سریع متفرق شوید؛ چرا که ممکن است میزبان دچار سختی شود.

 مهمان بدون دعوت

 از بُعد اخلاقی قطعا عدم اطلاع رسانی برای مهمان شدن به خانه شخصی سبب سختی او می شود؛ چنانکه بانوی خانه آمادگی لازم را برای ورود مهمانان به ویژه نامحرم های دوست و فامیل به خانواده نداشته باشد، و نیز مرد خانواده هم به این شکل دچار سختی شود؛ و در مجموع حضور مهمان باعث اضطراب و نگرانی میزبان شود. حتی در هنگام تعطیلات نوروزی هم که همه آمادگی از پذیرایی از مهمان را دارند و حتی در خانه خودمانی ترین و نزدیکترین دوست و آشنا این مساله صدق می کند.

 

بنابراین اگر بخواهیم به سبک اسلامی مهمانی رفتن به شیوه آیات قرآن را عمل کنیم بهتر است قبل از رسیدن به محل مورد نظر اطلاع داده و قبل از ورود به خانه های میزبان با توجه به کوچک بودن فضای خانه ها به ویژه آپارتمان ها و اشراف به کل خانه پس از ورود به آن اندکی تعلل از جانب زن و مرد مهمان صورت گیرد تا میزبان با آرامش و آمادگی چه از لحاظ پوشش و چه بعد روانی آن به پیشواز مهمان بیاید که این رعایت حیا و شرم ورود به حریم امن خانه و زندگی افراد است. به ویژه برای ورود به خانه زوج هایی که تازه ازدواج کرده اند بیشتر تامل کنید.

قطعا تنها کاری که نباید حتی در خانه خواهر و برادر و دوست و آشنا بکنید این است که به دنبال صاحبخانه در آشپزخانه و دیگر اتاق بروید و فریادی از سر صمیمیت سر بدهید که صابخونه کجایی؟!!

images-44

 پس:

۱- بدون دعوت جایی نروید.

۲- اگر بدون دعوت می خواهید به دیدن کسی بروید حتما قبل از آن وی را مطلع کنید.

۳- قبل از ورود به خانه میزبان کمی تعلل کنید .

۴- به دنبال میزبان در خانه نگردید.

۵- بعد از زمان مشخص قصد حرکت کنید .

03-16-2014 10-32-42 ق-ظ

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.