راز نگاه ما در مهمانی ها

در حقیقت چشم نگه داشتن به معنای حفظ و حراست از حریم میزبان است و چنانکه این کار را به درستی انجام ندهیم، حقیقتا خیانت در امانت و دزدی از حریم دیگران با نگاه حتی به اندازه نگاه کوچکی به اتاق دیگر خانه میزبان در نبودش هم به پای ماست. حیای چشم و عفت چشم حق میزبان بر گردن ما است.

کد خبر: 6597
تاریخ انتشار : اسفند ۲۷, ۱۳۹۳

از نظر بسیاری از مردم چشم ها و پوست اطراف چشم احساسات و حرف هایی را بیان می کنند که گاهی زبان قادر به بیان آن نیست و نشان دهنده بخش مهمی از شخصیت ماست. دستور العمل های مختلفی در دنیای پزشکی برای سالم نگه داشتن و یا به اصطلاح قدیمی ها پُرسو بودن نور چشم و زیبایی پوست اطراف چشم آمده است که خیلی ها به دنبال آن، ساعت ها وقت خود را صرف می کنند که کار خوبی است. ولی بعضی از ما متاسفانه نسخه اصلی زیبا بودن و جذاب بودن چشم را این روزها چندان به خاطر نمی آوریم، و یا نسبت به دستورات طبق این نسخه اوریجینال عمل نمی کنیم.

76173_232

برای همین است که گاهی چشم های برخی از جانب دیگران هرزه و گاهی نگاه آن ها ناخوشایند، و غیر قابل اعتماد شناخته می شود و چشم و پوست اطراف آن، احساس ناخوشایندی را به طرف مقابل القا می کند. مراقبت خوب از چشم در طولانی مدت فواید زیادی را برای ما خواهد داشت چه در دنیا و چه در آخرت.

 195886_8aNFCkE1

بر همین اساس یکی از وظایف مهمان از زمان ورود به منزل میزبان چشم نگه داشتن از محرمات است، که شامل چشم نگه داشتن از تجسس و وارسی قسمت های مختلف منزل میزبان و چشم نگه داشتن از نامحرم و امور دیگر است. به هر حال ممکن است خانواده میزبان برای عرض ادب و احترام به میهمان تازه وارد حاضر شوند و برحسب درجه آشنایی و خویشاوندی با پوششی متفاوت از بیرون منزل در برابر مهمان نمایان شوند؛ از این رو وظیفه مهمان چه مرد و چه زن چشم پاکی در برابر همسر دختر و خانواده میزبان است، و همچنین چشم نگه داشتن از قسمت هایی از منزل که حریم خصوصی شمرده می شود و متعلق به خانواده میزبان است.

1970s special effect psychedelic pattern over portrait blonde man fan out from eyes stare weird 3 dimensional hologram

به طور قطع وقتی که میهمان وارد حریم منزل دوست و فامیل و آشنای خود می شود به نوعی محرم این حریم می شود و نگه داشتن حرمت خانه دوست و فامیل بر مهمان واجب می شود. هرچند که این چشم نگه داشتن وظیفه ای در هر کجاست، ولی خانه میزبان جایگاه ویژه ای دارد.

امیر مومنان علی علیه السلام  فرمودند:۱

خداوند به مسیح علی نبینا و آله علیه السلام وحی کرد که،  به بنی اسراییل بگو در هیچ خانه ای از خانه های من وارد نشوید مگر با چشم های خاشع و به زیر افتاده و قلوب پاک و طاهر، دست های امین و پاک، و به بنی اسراییل خبر بده که من دعای هیچ کس از بندگانم را که ظلمی برگردنش باشد اجابت نمی کنم.

در حقیقت چشم نگه داشتن به معنای حفظ و حراست از حریم میزبان است و چنانکه این کار را به درستی انجام ندهیم، حقیقتا خیانت در امانت و دزدی از حریم دیگران با نگاه حتی به اندازه نگاه کوچکی به اتاق دیگر خانه میزبان در نبودش هم به پای ماست. حیای چشم و عفت چشم حق میزبان است بر گردن ما؛

                                           ثواب مهمانی و صله رحم را با گناه هدر ندهیم.

 کاری از گروه خانواده باحجاب

منبع:

  ابی فراس ج ۱ص ۶۳

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.