دیدارهای حبابی

واقعا بعضی اوقات مهمانی های ما حکایت حبابی است زیبا و ...

کد خبر: 6638
تاریخ انتشار : فروردین ۳, ۱۳۹۳

گاهی رفت و آمدها و زیارت ها به جای سودمندی زیان بار است و به جای آن که بهره تربیتی یا پاداش اخروی داشته باشد محصولی جز زیاد شدن گناه فردی و جمعی و از دست رفتن فرصت ها ندارد. افرادی هستند که پای خود را از رفت و آمد با افراد با ایمان و خانواده های مؤمن می بُرند راه خیر را به روی خود می بَرَند. امام صادق علیه السلام به اصحاب خویش سفارش فرمودند:

 به دیدار و ملاقات یکدیگر بروید و امر ما را یاد کنید و به یاد هم آورید و آن را زنده نگه دارید. این حدیث محتوای جهت دار و هدفمند دیدارها را بیان می کند.

fiesta party

مهمانی هایی که شیعیان اهل بیت دارند باید محتوای خوبی داشته باشد و به توصیه امام می بایست در مسیر احیای امر و زنده نگه داشتن  مرام و مکتب و فلسفه سیاسی امامت باشد تا روح و جان یابد و به بیراهه نرود.

وقتی به مناسبت مهمانی جمعی دور هم می نشینیم بعد ازاحوال پرسی ساعاتی را به صحبت می گذرانیم به ویژه در ایام عید که فرصت بیشتری هم مهیاست؛ در جمع بندی پایانی اگر دیدیم از آن همه صحبت چیزی نه در یاد مانده نه سودی به کف آمده قطع به یقین جز ضرر نبوده ! ولی اگر بحث مفید باشد و به روشنگری افراد کمک کند نقل خاطرات و سرگذشت برای دیگران عبرت آموز و راهگشا باشد بازگویی حالات دیگران، حس همدردی و کمک رسانی را تقویت کند این جاست که ملاقات به بهره وری رسیده است.

Multicoloured Plastic Lotus Flowers

البته این نکته را نیز باید مورد توجه قرار داد که همیشه افراد حاضر در یک مهمانی از لحاظ فکری و ایمانی و درجه تقوا و دین داری یکسان نیستند ولی بازهم وظیفه یک بچه مسلمان این است که طبق قول امام صادق علیه السلام  مهمانی را در راستای خشنودی ایشان و احیای یاد اهل بیت و سیره آنها هدایت کنند. قطعا در این راه کنار گذاشتن خود برتر بینی، موعظه و نصیحت کردن از مقام بالا حتما باید مد نظر باشد و هر جمع را بر اقتضای روحیات و سلایق وارد به بحث های مفید کرد و از جنجال و کشمش و درگیری لفظی جلوگیری کرد.

مهمانی هایی که عموما در عید نوروز برگزار می شود حضور تلویزیون نقش پر رنگی دارد و اسف بار زمانی می شود که ماهواره و برنامه هایش در تمام مهمانی ها جای خود را باز می کند و عضو ثابت این جمع ها می شود، البته با تمام مضراتی که می تواند عدم انتخاب مناسب برنامه به همراه داشته باشد.

از طرفی دیگر بگو بخندهای افراطی و اختلاط با نامحرم از دست دادن به عنوان ادای احترام و تحویل گرفتن و روبوسی کردن با مرد و زن نامحرم گرفته، تا شوخی های نامناسب و تخمه شکستن ها و تهمت ها و غیبت ها و غیره، همه و همه متاسفانه مد و ملاک و محور این روزهای مجالس مهمانی ما شده، و گناه عضو لاینفک و همیشه حاضر برخی عید دیدنی هاست!

طوری که از هفته ها مانده به عید مشغول آماده سازی منزل و پذیرایی از مهمان از یک طرف و تهیه لباس و رسیدگی به وضع ظاهر خود می کنیم، ولی هیچ محتوای مفیدی را برای مهمانی های خود آماده نمی کنیم و حتی در برخی جاها داشته های ذهنی را هم به دلایل مختلف مخفی نگه می داریم. زیرکی و موقعیت شناسی و به دست گرفتن رشته کلام و هنرمندی در بیان معروف ها و منکر و مخاطب را به بحث وارد کردن یکی از مواردی است که حتما سبب خوشنودی امام صادق علیه السلام  در احیای  امر و منظور ایشان است. واقعا بعضی اوقات مهمانی های ما حکایت حبابی است زیبا و …

کاری از گروه خانواده باحجاب

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.