رازهای مگو یک مهمانی

هرگاه خداوند بخواهد خیر و خوبی به جمعیتی برساند، هدیه ای به سوی آنان می فرستد. سوال شد: منظور از هدیه چیست؟ فرمودند: آن هدیه مهمان است که با روزی خود وارد می شود و هنگام رفتن گناهان آن خانواده را به همراه می برد.1

کد خبر: 6732
تاریخ انتشار : فروردین ۹, ۱۳۹۳

وقتی مهمانی وارد خانه میزبان می شود خواسته و ناخواسته بر نحوه زندگی میزبان، خانواده اش سطح زندگی و مشکلاتش آگاه می شود در اینجا در آداب مهمانی دستور به راز داری شده است. وقتی مهمان بر اسرار میزبان آگاه می شود اجازه خارج کردن اطلاعات، و سخن گفتن از اسرار سطح زندگی و مشکلات میزبان و خانواده اش را ندارد.

ec21a295a303d437330b4eeb0ea32174

این مورد از موارد حیای مهمان به حساب می آید، حیایی که باید بعد از دیدن و شنیدن و حس کردن توسط مهمان رعایت شود، و آنچه را که دیده و شنیده به خارج از منزل میزبان انتقال ندهد، چرا که حقیقتا مصداق خیانت در امانت است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم کسانی را که در مهمانی دوستان و آشنایان حاضر می شوند توصیه کرده و می فرمایند: در مهمانی ها امانت دار باشید، فاش کردن راز برادرت خیانت است، از این کار دوری کن.۲

شاید اگر بخواهیم مصادیقی را برای این راز داری مهمان و اثرات سوء عدم راز داری بیان کنیم بتوانیم بگوییم که؛ خیلی از وقت ها پیش می آید که فرد متفاوت از محیط بیرون پوششی دارد، میهمان حق بازگو کردن آن را برای دیگران ندارد و فرقی بین زن و مرد نیست.

یکی از بدترین اتفاقاتی که در مهمانی های زنانه اتفاق می افتد این است که زن پس از بازگشت از مهمانی به عادت و شاید حتی خیلی معمولی به تشریح لباس، هیکل، رنگ مو و یا ویژگی های زن میزبان برای همسر خود می پردازد که بدترین کار از لحاظ اخلاقی و یک منکر بزرگ و شکستن حریم عفت زن میزبان به شمار می رود، چرا که آن خانم خود را در برابر این آقا مستور کرده و این خانم این پرده را بر می دارد. در اینجاست که گاهی از وقت ها برخی از زنان نیز از یک نگاه نامحرم حساب می شوند، و این امر در روایت بسیار زشت و مذموم شمرده می شود.

38acf352335c385ddd5ff7001f6f5c50

برای همین در بسیاری از جاها حتی زمانی که مهمانی مختص بانوان است، و یا محیط پذیرایی خانم ها و آقایان جدا باشد هم باید مراقب برخیها بود.

نگاه دیگر به مساله راز داری این است که حتی شاید توصیف حال و هوای حریم خصوصی افراد از اتاق خواب و یا محیط هایی که مهمان در آن حضور می یابد شامل آن شده و مهمان حق بازگویی آن را ندارد، چرا که مصداق شکستن حریم است.

گاهی وقت ها هم آنچه را که نباید ببیند، ناخودآگاه می بیند توصیه اخلاقی این است که حتی از به یادآوری آنچه که دیده است هم خودداری کند. این مورد شامل دیدن عکس ها و نوع آشپزی و…. نیز می شود. پس راز دار باشید و امانت دار، تا حق الناسی به گردن نداشته و مهمان با حیایی به حساب آیید.

 کاری از گروه خانواده باحجاب

۱- نوری سفینهالبحار،ج۲،ص۷۶و ۷۷

۲- مجلسی، بحار الانوار، ج۷۷ ص ۸۹

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.