آنچه بسیار کم نوشتند…

بخش های بیشتر مورد غفلت قرار گرفته زندگانی حضرت صدیقه کبری ـ سلام الله علیها ـ مربوط به حیات اجتماعی و فعالیت های علمی و اقتصادی ایشان است که با تبیین صحیح آن می توان الگویی بی بدیل برای بانوان متدین امروز به شکل ملموس فراهم کرد.

کد خبر: 6759
تاریخ انتشار : فروردین ۱۰, ۱۳۹۳

نگاهی دوباره به زندگانی حضرت صدیقه کبری ـ سلام الله علیها ـ از زاویه بخش های مغفول مانده حیات ایشان قطعا در اسوه شدن زندگانی سیده النساء العالمین «فاطمه الزهرا»ـ سلام الله علیها ـ آنهم در ابعاد گوناگون برای همه مردان و زنان مسلمان شک و شبهه ای باقی نمی گذارد. ابعاد مختلف ایمانی و شناختی، علمی و فقهی، حقوق انسانی و اجتماعی، فعالیت اجتماعی و اقتصادی و …

اما نکته قابل توجه این است که تعداد زیادی از نویسندگان و پژوهشگران شیعه در تألیفات و کتب خود به برخی از ابعاد شخصیتی این بانوی گرانقدر به شکل مفصل پرداخته اند؛ ولی به برخی از ابعاد شخصیتی ایشان حتی به اندازه یک اشاره هم نپرداخته اند. در واقع می توان گفت بخش های بیشتر مورد غفلت قرار گرفته زندگانی حضرت صدیقه کبری ـ سلام الله علیها ـ مربوط به حیات اجتماعی و فعالیت های علمی و اقتصادی ایشان است که با تبیین صحیح آن می توان الگویی بی بدیل برای بانوان متدین امروز به شکل ملموس فراهم کرد.

الگویی که با پرداختن صحیح و وسیع علما به آن، می توان بسیاری از ناهنجاریهای اجتماعی را درمان کرد و به جایش هنجارهای الهی را جایگزین کرد. نابهنجاری های مانند اختلاط زن و مرد در محیط های کاری و ارائه الگویی مناسب برای مشخص کردن حد و حدود روابط زن و مرد در محیط کاری بدون ایجاد اختلاط و زیرپا گذاشتن قوانین…

البته علی رغم اینکه بسیاری از نویسندگان و علمای بزگ و محترم در نگارش مکتوبات خود، بخش های مربوط به فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و علمی دخت گرامی پیامبر(ص) را مورد غفلت قرار داده اند؛ علمای بزرگی هم بوده اند که به این بخش ها توجه داشته و به آن پرداخته اند. گرچه به شدت کمبود پژوهش در این زمینه احساس می شود.

مثلا حضرت آیت الله العظمی «عبدالله جوادی آملی» در کتاب ارزشمند «زن در آینه جلال و جمال» با اشاره به مقام علمی حضرت زهرا و شیوه آموزش ایشان به بانوان بنی هاشم ـ در صفحات ۵۳ و۵۴ چاپ سال ۱۳۷۸٫ش، مرکز نشر اسراء ـ به بهترین وجه به این موضوع پرداخته اند.

و یا اینکه در کتاب «زندگانی حضرت زهرا(س)» ـ جلد ۳۴ بحارالانوارِ علامه محمدباقر مجلسی ـ که به کوشش محمد روحانی علی آبادی، تحقیق و ترجمه شده و به زیر چاپ رفته است؛ به شکل واضح به مقام علمی، فعالیت علمی و تدریسی حضرت پرداخته شده است. و روایاتی چون «روزی زنی خدمت زهرا علیها السلام رسید و مسایل دینی بسیاری پرسید. زهرا علیها السلام همه را پاسخ داد و در پایان با گشاده رویی گفت: هرگاه سؤالاتی داشتی بیا و بپرس؛ همه را پاسخ خواهم گفت ـ ص۱۳ ـ در آن بسیار دیده می شود.

و یا به طور مثال حجت الاسلام «سیدهاشم رسولی محلاتی» در کتاب ارزشمند «زندگانی حضرت فاطمه ـ سلام الله علیها ـ و دختران آن حضرت» که در سال ۱۳۹۰٫ش و توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی به چاپ بیست و دوم رسیده؛ در یک فصل جدا به فعالیت های اجتماعی حضرت زهرا(س) می پردازند. سپس ایشان در پایان آن فصل و در صفحه ۱۰۶ کتاب می نویسد: «اسلام نمی گوید زن حق ندارد با مرد بیگانه سخن بگوید اما می گوید آن گفتگو و تماس که موجب تحریک شهوت و منجر به بی عفتی می شود، ممنوع است».

برهمین اساس و با بررسی مجدد و رجوع به روایات ثقه ـ مورد اطمینان ـ می توان به پرسش هایی این چنین پاسخ داد که:

۱- فعالیت اقتصادی حضرت زهرا(س) درباره مدیریت فدک از سال هفتم هجری تا زمان غصب آن، و در یک کلام مدیریت یک بنگاه کلان اقتصادی در آن زمان به چه شکل بوده است؟

۲- بانوی گرامی اسلام چگونه بر عملکرد نماینده ای که برای رسیدگی به امور کشاورزی و باغداری و توزیع محصول فدک بین فقراء برگزیده بودند؛ نظارت می کرده اند؟

۳- تدریس به زنان مسلمان و پاسخگویی به سوالات آن ها به چه صورت بوده است؟

۴- حضور حضرت در برخی از غزوات به عنوان پرستار مجروحین، به چه شکل بوده؟

و…

یافتن پاسخ این پرسش ها قطعا با انجام مطالعات پیگیر و تحقیق در منابع معتبر شیعی، وظیفه مهمی است که باید علما و پژوهشگران حوزه و دانشگاه به آن بپردازند و براساس آن راهی را برای شرایط امروز جامعه نشان دهند تا براساس آن بانوان مسلمان علاوه بر حضور در عرصه های گوناگون اجتماعی، اقتصادی و علمی، شأن و منزلت خود را حفظ کرده و در ضمن به مسئولیت های همسری و مادری شان هم آسیبی وارد نشود.

  کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.