بانویی مدرّس ، آینده نگری علمی و فرهنگی حضرت فاطمه (س)

یکی از بهترین راه ها برای بالا بردن سطح عمومی اخلاق و اعتقاد در جامعه، تعلیم و آموزش به زنان جامعه ـ به سبب داشتن نقش همسری و مادری ـ است. محکم کردن پایه های عقیدتی بانوان در بخش «توحید»، «معرفت عقلانی» و «احکام» ـ همان سبک زندگی ـ از عوامل مهم شکل گیری «جامعه […]

کد خبر: 6761
تاریخ انتشار : فروردین ۱۰, ۱۳۹۳

یکی از بهترین راه ها برای بالا بردن سطح عمومی اخلاق و اعتقاد در جامعه، تعلیم و آموزش به زنان جامعه ـ به سبب داشتن نقش همسری و مادری ـ است. محکم کردن پایه های عقیدتی بانوان در بخش «توحید»، «معرفت عقلانی» و «احکام» ـ همان سبک زندگی ـ از عوامل مهم شکل گیری «جامعه ای اسلامی» است؛ و این دقیقا همان کاری است که حضرت زهرای مرضیه ـ سلام الله علیها ـ و بعد از ایشان حضرت زینب در جامعه زمان خود انجام داده اند.

با مراجعه به احادیث و روایات درباره این بُعد شخصیتی «بانوی دو عالم» می توان الگویی ارزشمند برای آموزش به بانوان کشور تبیین کرد. احادیث و روایاتی که می توان آن را در دو بخش مورد بررسی قرار داد:

۱- نیرو سازی از طریق تعلیم به بانوان

 آموزش منظم و نظام مند به بانوان مسلمان و به ویژه تعدادی از بانوان بنی هاشم یکی از کارهای مهمی است که ایشان در طول حیات کوتاه شان در مدینه انجام می داده اند. تعلیم و آموزش نظام مند گروهی از بانوان توسط حضرت زهرای مرضیه ـ سلام الله علیها ـ در واقع نوعی از «نیروسازی» برای انتقال عقاید و تفکر شیعیان به نسل های بعد بوده است.

یعنی همان بانوان تعلیم یافته در محضر ایشان، بعدها خود به معلمانی تبدیل می شدند که چه در تربیت فرزندان شان و چه در تربیت بانوان مسلمان در مکان و زمانی دیگر، نقشی مؤثر در انتقال معارف شیعه داشته اند.

۲-پاسخگویی به سوالات و شبهات عقیدتی و ذهنی بانوان مسلمان

روزی زنی مسلمان نزد حضرت زهرا(س) رفت و عرض کرد: مادر پیری دارم که در نمازش اشکال و سوالی دارد؛ از من خواسته که آن سوالات را از شما بپرسم. پس آن ها را پرسید و پاسخ ها را شنید. اما چون از شنیدن پاسخ ها، سوالات جدیدی برایش ایجاد شده بود؛ ده پرسش دیگر هم مطرح کرد که حضرت زهرا به تمام آن ها پاسخ داد. آن زن که هنوز سوالات دیگری در ذهن داشت خجالت می کشید که ادامه بدهد ولی خانم به ایشان فرمود: «آگاه باش که در برابر هر یک از سوال هایی که از من پرسیدی و پاسخ دادم، بیش از اندازۀ فاصله میان زمین تا عرش، خداوند به من مروارید غلطان پاداش می دهد. بنابراین هرگز بر من سنگین و ثقیل نمی آید که تو مرتب از من پرسش کنی.» پس آن زن مسلمان بقیه سوالاتش را هم پرسید.

در انتها حضرت زهرا به آن زن مسلمان فرمود: بگذار تا حدیثی را از زبان پدر بزرگوارم برایت نقل کنم، یکبار شنیدم که پدرم فرمود:

«روز قیامت دانشمندان شیعه ما را در صحرای محشر حاضر می کنند و به اندازه کثرت و فزونی دانش ایشان و نیز به اندازه تلاش و کوششی که در راه ارشاد و هدایت بندگان داشته اند، بر آنها خلعت های بزرگی و کرامت می پوشانند. و حتی بر شاگردان ایشان هم خلعت کرامت پوشانده می شود… در آن هنگام خداوند می فرماید: بار دیگر این دانشمندان حریم شیعیان را بزرگ شمارید».

 کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

منابع:

۱-«تفسیر فاتحه الکتاب»ـ تفسیر سوره حمد و بخشی از سوره بقره ـ، اثری منسوب به امام حسن عسگری، مترجم قدرت الله شاهمرادی، نشر کعبه، ص ۳۴۰،

۲-«زن در آینه جمال و جلال»، آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی، نشر اسراء، چاپ ۱۳۷۸٫ش، ص ۵۳ و۵۴

۳-«بانوی من زهرا(س)»، نوشته دکتر نادر فضلی، مرکز فرهنگی انتشاراتی منیر، چاپ پنجم ۱۳۹۱٫ش، صفحات ۴۵ تا ۵۲

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.