مد؛ گام های آهسته برای یک تغییر

آیا مد یک ناهنجاری فرهنگی است؟ یا راهی است به سوی دستیابی انسان به تنوع طلبی، آراستگی و زیبایی؟

کد خبر: 7132
تاریخ انتشار : فروردین ۲۵, ۱۳۹۳

چنانچه فرهنگ را ” مجموعه ای از تکاپوها و تلاش هایی که آدمی به منظور بروز و پرورش و شکوفایی و به فعلیت در آوردن استعدادهای بالقوه خود به خرج می دهد و کلیه ابزار و وسایلی که بدین خاطر گرفته می شود و تمامی آنچه که مولود و محصول این تلاش ها می باشد ” تعریف کنیم، تاثیر فرم لباس در ساختار فرهنگ جامعه و رابطه متقابل آن را به عنوان پدیده ای قابل توجه خواهیم یافت.

 what-is-fashion-and-what-factors-influenced-the

لذا باید گفت گرچه زیبایی و تمایل به زیبا بودن امری کاملا طبیعی است؛ ولی این امر نباید به گونه ای باشد که تمام حواس انسان را به سمت خود جلب کند و فرد را از کارها و هدف اصلی زندگی وی غافل سازد! کما اینکه امروزه شاهد جوانان و نوجوانان و حتی افراد میانسال زیادی در اطراف خود هستیم که بخش اعظمی از همت و تلاش و مال خود را صرف تجملات زندگی و نوع و طرز پوشش خود می کنند.

 fashion-IranYan-1

موج های کمر شکن مد

و در واقع نقش اساسی در تولید نیاز، بر عهده موسسات تولید کنده مد است که موج های بلند را یکی پس از دیگری می فرستند؛ و هر موجی به راحتی موج قبلی را خنثی می کند و آنچه را که انسان ها قبلا داشته اند، کهنه و دل آزار می سازد. آن ها قادرند با استفاده از روش های هنجار سازی، هر پدیده ای، حتی آنچه را که تا آن زمان از نظر افراد جامعه به عنوان بد ترکیب، مسخره و نازیبا تعریف می شد، به قالب های جدید و زیبا کشیده و مورد توجه مصرف کنندگان قرار دهند؛ که باید گفت این مسئله فقط شامل پوشاک نشده، و مدل های جدید موی سر، الگوهای جدید بدن سازی، لوازم آرایشی و حتی جراحی های زیبایی نیز همگی جزیی از این پدیده اند.

              poosh1

 به وضوح مشاهده می شود که بسیاری از لباس ها و کفش ها و وسایلی که سال به سال از سوی مراکز مد غربی به عنوان مد سال انتخاب می شود به هیچ وجه قابل استفاده در اجتماع نبوده و افراد مدگرا به علت نبود الگوی مورد علاقه خود در میان البسه و وسایل داخلی، به ناچار به این نوع از پوشش ها که کمترین سنخیتی با فرهنگ و مذهب و ملیت کشور ندارد روی می آورند!

  003

غافل از آنکه بسیاری از مدل ها و طرز پوشش ها با هدف خاصی جهت کشاندن جوانان به گروه های مختلف ضد فرهنگی و لامذهبی طراحی می گردد و به یقین باید گفت بسیاری از افراد تابع این مد ها از اهداف شوم افراد پشت پرده بی خبرند!

            SG6aEzu9RY

  البته باید گفت تکیه بر اصالت فرهنگی به معنای قطع ارتباط با سایر فرهنگ ها نیست و هیچ اشکالی در اقتباس از فرهنگ های مختلف وجود ندارد به این معنا که بهره مندی از مدل هایی که معقول و شایسته و مطابق شأن انسانی هستند امری به جا است و ایرادی را متوجه خود نخواهد کرد.

               clinic-noor-02

پس تا به اینجا مشخص شد که مد تا جایی که به عنوان دغدغه اصلی انسان قرار نگرفته باشد و به گونه ای نباشد که با استفاده از آن، انسان انگشت نمای خلق شده و صورتی غیر طبیعی به خود بگیرد، امری پسندیده است چرا که به قول امام علی (ع)” فرزندان مان را بر طبق زمانه باید تربیت کنیم” پس اگر بخواهیم با لباس ها و پوشش هایی که مخصوص ده ها سال قبل می باشد در جامعه حاضر شویم ممکن است از سوی افراد مختلف مورد طعنه قرار بگیریم و خود تبدیل به یک عامل برای فرار شویم.

قطعا می توان گفت مومن واقعی باید هم شیک پوش باشد و هم نگذارد کوچکترین لطمه ای از طریق نوع پوشش و طرز رفتار به اعتقادات و مذهبش وارد شود.

راهی که باید برویم

اجرای این امر، همت بلند مسئولان ذیربط را می طلبد که باید گفت؛ خوشبختانه طی چند سال اخیر کارهای شایانی در جهت ارائه مدهایی که هم به روز باشد و هم از نظر فرهنگی و دینی با اعتقادات ملی ما مغایر نباشد، صورت گرفته است. که تا حد زیادی مورد توجه قشر جوان قرار گرفته است.

 اما این مقوله نیازمند طی کردن راهی طول و دراز است که به این سادگی ها به مقصد نخواهد رسید چرا که با پذیرش فرهنگ بیگانه و گسترش عوامل زیر بنایی آن، از جمله سکولاریسم، مادی گرایی، فرد گرایی و خودشیفتگی و لذت جویی، بازار فروش کالاهای فرهنگی و مصرفی بیگانه در داخل رواج می یابد و به همین خاطر، نیروی ابتکار، خلاقیت و مهمتر از همه هویت فرهنگی کشور مورد تهاجم قرار گرفته و دچار بحران می شود و اعتقاد مردم نسبت به اصول فرهنگ بومی  از بین رفته و زمینه پذیرش فرهنگ بیگانه فراهم می گردد، به گونه ای که بیگانگان با تبلیغات وسیع خود پذیرش ارزش های فرهنگی خویش را تنها راه پیشرفت و سعادت افراد جامعه معرفی می کنند.

در چنین شرایطی، پایبندی به ارزش ها و هنجارهای اجتماعی، نماد انحطاط و جمود فکری و پذیرش فرهنگ بیگانه نشانه پیشرفت و تمدن تلقی می‌شود؛ که اگر جامعه به چنین مرحله ای قدم بگذارد، بازگرداندن افراد آسیب دیده به هویت و فرهنگ اصیل خود کاری است بس دشوار و شاید بتوان گفت نشدنی.

به هر حال مد پدیده ای است که در تمامی جوامع نفوذ کرده ولی اینکه آیا می توان از لحاظ مفهومی قائل به مد اسلامی شد و آن را برای مسلمانان بومی سازی کرد موضوعی است که در مطلب آینده به آن خواهیم پرداخت.

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.