نتیجه جنگ تن به تن مد اسلامی با مد غربی

جوانی که زیبایی را در برهنگی بداند ، و آراستگی را در جلب نظر اغیار ، هرگز جذب لباس های پوشیده و موقر اسلامی نخواهد شد.

کد خبر: 7286
تاریخ انتشار : فروردین ۳۰, ۱۳۹۳

ویژگی هایی که در مطلب قبلی درباره مد اسلامی و خصیصه های مد غربی آمد، مورد قبول اکثریت افراد مدعی تولید مد اسلامی است تا جایی که در بیشتر بروشورهای تبلیغاتی و سایت های این موسسات این چهارچوب ها به عنوان اساس کار معرفی می شود. پس مشکل عدم موفقیت مد اسلامی در مقابله با مد غربی در چیست ؟

 فشن شومدلینگ در ایران

جدای از اینکه این ادعاها تا چه حد منطبق بر چارچوب ها و اصول واقعی اسلامی است، یکی از مهمترین علت ها عدم توجه به سومین ویژگی در تعریف مد است. وقتی ما نوعی از پوشش را به عنوان مد اسلامی معرفی می کنیم در واقع به مخاطبان خود می گوییم که با پوشیدن این لباس مبلّغ پیام و شعار اسلام خواهید بود.

اولین مدلینگ رسمی مدلینگ رسمی

یعنی افراد در قدم اول می بایست اسلام و پیامش را درک کرده باشند تا برای تلبّس به لباس آن و نشر پیام آن در جامعه علاقه مند گردند.

اگر امروز مد غربی در جامعه ما رواج پیدا کرده است، تنها به دلیل فشن شوها، کاتالوگ ها و اجناس عرضه شده در نمایشگاه ها نیست. بلکه این سبک از پوشش و لباس در قالب افکار و عقاید به صورت سلیقه در جوانان جامعه ما تزریق شده است تا جایی که معنای خاصی برای مفاهیمی از قبیل زیبایی، آراستگی، پاکی و شیک پوشی را در ذهن آنها متبادر می کند و منطبق با پوشش عرضه شده از سوی غرب است.

جوانی که زیبایی را در برهنگی بداند، و آراستگی را در جلب نظر اغیار، هرگز جذب لباس های پوشیده و موقر اسلامی نخواهد شد.

 بنیاد ملی مد و لباس اسلامی ایرانی

برای تاکید بیشتر بازهم تکرار می کنیم که این تغییر سلیقه ها تنها از طریق فشن شوهای زنده، آن هم به صورت عمومی و نمایشگاه های مد و لباس تحقق پیدا نمی کند.

 مانکن های اسلامی

این تغییر سلیقه نیازمند کار هدفمند و برنامه ریزی فرهنگی است و برای این کار می بایست هزاران فیلم و برنامه و کتاب و سایت و شبکه اجتماعی فعالیت کنند.

 اجرای نمایش زنده مد و لباس

بنابر این برای تولید مد اسلامی ای که بتواند در برابر مد غربی بایستد و جوانان را به سمت سبک زندگی اسلامی حقیقی سوق دهد می بایست کارهای زیر صورت بگیرد:

۱-    با انجام تحقیق و پژوهش های دقیق و موشکافانه حدود واقعی چارچوب های مورد بحث مشخص شود تا افراد این چارچوب ها را بر اساس سلیقه خود تعریف نکنند.

۲-   بر اساس این چارچوب ها متناسب با جامعه ایرانی و محیط زندگی امروز ما، مدل های جدید لباس که از هزینه معقولی برخوردارند تولید شده و به صورت انبوه در فروشگاه ها و نمایشگاه های مرتبط عرضه شوند.

۳-چهارچوب های مورد بحث در مقابل چارچوب های غربی در محصولات فرهنگی (فیلم، رمان، مطبوعات و…) مورد بحث قرار بگیرند و فلسفه عمیق چهارچوب های اسلامی در این محصولات در جامعه مطرح شود.

۴- تمام موارد فوق تحت یک مدیریت یکپارچه، با همکاری تمام مراکز و نهادها صورت بگیرد تا با یک حرکت سراسری، بتوان سبک پوشش اسلامی را در قالب مد اسلامی، جایگزین مدهای غربی نمود.

به هرحال با تمام کمی ها و کاستی ها در زمینه ارائه مد طبق فرهنگ و شریعت، در کوچکترین اقدام ممکن باید مردم را نسبت به مفهوم ها و نظام نشانه ها در مدهای ارائه شده از سمت فرهنگ غربی هشدار و آگاهی داد، موضوعی که در مطلب بعدی به آن خواهیم پرداخت.

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.