از طراحان مد وطنی تا مدهای مافیایی

طراحان مدی که قرار بود متعهد به دین و فرهنگ اسلامی باشند؛ اما ...

کد خبر: 7522
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۶, ۱۳۹۳

بعد از پایان جنگ تحمیلی و تلاش همه جانبه دشمن در جهت تخریب  انقلاب اسلامی و از بین بردن فرهنگ اسلامی، اکنون دشمن  در طی سال­ های اخیر تلاش نموده است که با تهاجم فرهنگی به هدف خود دست یابد و در واقع در تهاجم فرهنگى می­ خواهند بر روى ذهن ملّت ما و بر روى رفتار ملّت ما ـ جوان، نوجوان، حتّى کودک ـ اثرگذارى کنند و در جهت نیل به این مقصود از تمام توان خود استفاده نموده ­اند. یکی از این ابزارها سایت­ ها و شبکه ­های بیگانه است که از طریق هزینه ­ها و سرمایه­ گذاری آنها، راه ­اندازی شده و مشغول فعالیت است. از این میان سایت بین المللی”دویچه وله” در موضوعات مختلف بخصوص در زمینه فرهنگی فعالیت زیادی را برای مقابله با اعتقادات اسلامی ـ ایرانی انجام می­ دهد. این سایت که در واقع مدل­ های مختلف لباس را با عنوان مثلا مدرنیته و به روز ارائه می ­کند، در اصل و اساس ترویج دهنده فحشاء و بی‌بندوباری، و پوشاک منافی اعتقادات اسلامی است. این سایت تلاش می ­کند تا موضوع  نوع پوشش زنان در ایران را به عنوان عامل نقض حقوق بشر معرفی نماید، لذا از طریق مصاحبه و گفتگو با طراحان ایرانی مد و لباسی که خود آن­ها نیز در آثار خود از مزون‌ها و ژورنال‌های غربی الگوبرداری می ­نمایند، استفاده می­ کند.

 2

 3

 404-06-2014 10-36-20 ق-ظ 04-06-2014 10-40-51 ق-ظ 04-06-2014 10-42-00 ق-ظ 04-06-2014 10-43-11 ق-ظ 04-06-2014 10-44-30 ق-ظ

افرادی که خودشان در دانشگاه­ های ایران تحصیل کرده ­اند اما در هیچ یک از آثارشان نشانه ­ای از فرهنگ اسلامی نمود ندارد و تنها چیزی که در گفته آن­ها است، استفاده از اشکال و نمادهای ایرانی است؛ اما متأسفانه خبری از ارزش ­ها و فرهنگ این ملت به چشم نمی ­خورد. البته این نوع طرز فکر را نیز در برخی  از دانشجویان این رشته می­ توان مشاهده نمود.

 خانم مریم وحیدزاده ، طراح لباس زنان “ردا”، می‌گوید:

«سعی می‌کنم مانتوهایی را طراحی کنم که افراد در آن احساس آرامش کنند.”.در این مطلب نمونه­ هایی تصویری از لباس‌های طراحی شده توسط او را ببینید. وی  در مصاحبه خود اذعان می­ کند که: “سعی می‌کنم طراحی‌ها به گونه‌ ای باشد که علاوه بر رعایت حد و مرزهای پوشش بانوان در خیابان ­های ایران، فرد، مانتو را پوششی اضافه حس نکند بلکه در آن احساس آرامش کنند.»

در جواب صحبت این خانم باید بگویم که بله عزیز با این طراحی ­هایی که شما انجام دادید حتما هم خانم­ ها در خیابان راحت خواهند بود البته بدون هیچ حد و مرزی!!.

 پیوست 1-4 پیوست1-1 (2) پیوست1-1 پیوست1-3

فقط یک سوال: جای ارزش ­ها و اعتقادات و فرهنگ  مردم ایران در طرح ­های شما چه جایگاهی دارد؟!!

اکنون به سراغ طراح برند “پوش” می ­رویم. برندی که از مارک‌ های بومی پوشاک زنانه است که مدتی است محصولات خود را با طراحی “فرناز عبدلی” عرضه کرده است. کسی که متولد سال ۶۶  است و بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی طراحی گرافیک، دوره‌ای در زمینه‌ “فشن دیزاین” (طراحی مد) گذرانده و از یک سال قبل کار را به شکل حرفه‌ ای شروع کرده است. اگر مدل­ های این طراح داخلی را مشاهده کنید، خواهید دید که اکثر طرح ­های وی دارای آستین­ های بسیار کوتاه است و جلوی این مانتوها اکثرا هیچگونه پوششی ندارد و اینگونه طرح­ ها معمولا با شلوارهای جذب پا و استرج استفاده می ­شود. عنوان بومی و سنتی بودن بر روی این طرح­ها جای تعجب دارد!!!

این­ در حالی است که علی رغم شایعه ­ها و بحث­ های دروغین منتشر شده توسط افراد مختلف تعداد طراحانی که به سبک اسلامی طراحی می­ کنند در کشور ما کم نیست.

اما برای شما هم حتما این سوال مطرح است که اگر وجود دارند، پس چرا وضع به این منوال است؟

 باید در جواب این سوال بگوییم که، طراحان داخلی و متعهد و معتقد، نه تنها قادر به رقابت با رقبای خارجی خود می­ باشند، بلکه به مراتب بهتر و  شایسته ­تر از آن­ها نیز هستند. ولی مسئله این است که باید زمینه برای آن­ها فراهم شود و این مستلزم  این است دولت از این طراحان حمایت کند تا مدل غربی وارد مرزهای ایران نشود و  طراحان از کپی کردن مدل ­های غربی اجتناب کنند.

و شاید سوال اساسی دیگری که در این عرصه باید به آن به عنوان یک محور اساسی توجه شود این است که دانشگاه های ما که در رشته های طراحی لباس و تا حدی مد به آموزش و تربیت دانشجو می پردازند تا چه حد به دانشجو ضوابط و ویژگی های لباس اسلامی را آموزش می دهند؟

چرا درصد بالایی از فارغ التحصیلانی که عمده آنها در رشته طراحی لباس دانشگاه الزهرا فارق التحصیل شدند نمی توانند پوشش و مد اسلامی را برای زن مسلمان ایرانی طراحی کنند؟

خلاء آموزش!؟ نبود دغدغه دانشجو؟! نبود دغدغه استاد!؟ عدم ورورد نیروی متعهد به ارزش ها؟! عدم ورود حوزه های علمیه خواهران به عنوان یک مرجع فکری در حوزه زنان؟! و ….

هرچه هست موضوع این است که باید در عرصه فرهنگ پوشش و مد دختران و زنان مومنه و هنرمند و متخصص حرکت کنند.

از کوزه همان برون تراود که در اوست.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه