گدازه هایی که چراغ خاموش مهمان ما شدند

خدا زیباست و زیبایی ها را دوست دارد، اما پشت پا زدن به ارزشها و رعایت نکردن اخلاق اسلامی و همانند سازی با بیگانگان را دوست ندارد.

کد خبر: 7713
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۹, ۱۳۹۳

2

پوششی متعارف، لباس ­هایی پوشاننده با رنگ ها و طرح­ های مناسب، آرایشی در خور شأن و شخصیت، رفتار و برخوردی معقول و …. پوشش ­های نامتعارف، لباس ­های کوتاه و بدن ­نما و منقش به تصاویر مبهم و گنگ، مانتوهای تنگ و کوتاه، همراه با رنگ ­های تند و زننده، آرایش ­های نامناسب، ابروهای تیغ زده، موهای سیخ سیخی، زیورآلات با اشکال عجیب و نامفهوم، رفتاری جلف و سبک و … . این ها مدهایی است که افراد در طول دوران زندگی با آن مواجه می­ شوند و برخی نیز به آن گرایش پیدا می­ کنند.

2014-04-05_21-13-30

مد و مدگرایی پدیده­ای اجتماعی و فرهنگی است که کمابیش همه ­ی جوامع با آن درگیر هستند و برخی افراد اوقات خود را اکثراً صرف یافتن مدِ رایج و تغییر سبک زندگی بر اساس آن می­ کنند.

آیا مدها هدف دارند؟

مد یک عنصر نمادین و معناداری است که در برگیرنده ­ی شیوه، روش و سبک زندگی است، منعکس کننده ارزش ها و هنجارها و به طور کلی فرهنگ یک جامعه است و با آن می­ توان هنجار و ارزشی را از جامعه ­ای به جامعه دیگر منتقل کرد و شیوه ­های رفتاری و ارزش ­های خاصی را در بین افراد جامعه شیوع و گسترش داد.lebas_geen

مد پدیده­ ای بی ­هدف و بی­ معنا نیست که دفعتاً در جامعه ­ای ظهور و بعد از مدتی افول کند بلکه در پس این پدیده معانی و مفاهیمی نهفته است که با رونق و گسترش آن در جامعه این معانی نیز گسترش پیدا می ­کنند. مد و سبکی که در جامعه رواج پیدا می­ کند اگر برخاسته از اصول و مبانی اعتقادی و اخلاقی همان جامعه باشد و با فرهنگ و ارزش­ های آن در تعارض نباشد، نشان­دهنده ­ی هویت فرهنگی آن جامعه است ولی اگر آنچه در جامعه رواج پیدا می کند با ارزش ها و هنجارهای آن در تعارض باشد، نشان ازخودبیگانگی مردم آن جامعه دارد.

طلوع و افول انواع مد

در ایران مدهای مختلفی از فرهنگ ها و جوامع مختلف و با نشانه ­ها و ظواهر متفاوت ظهور کردند که برخی در همان اوایل با عدم استقبال مردم روبه­ رو ­شدند و به سرعت از بین رفتند؛ بعضی نیز به دلیل استقبال گسترده مردم از آنها توانستند در مدت زمان طولانی  به حیات خود ادامه دهند.

هیپی، رپ، پانکی، هوی متال، ایمو و دیگر فرقه­ های شیطان­پرستی، ….  از جمله گروه هایی هستند که توانستند در دهه ­های اخیر در جهان و خصوصاً ایران رواج پیدا کنند و با هدف و معناهای خاصی پوشش، لباس، آرایش، گویش، نوع مدل مو، موسیقی خاص خود را به مردم تحمیل نمایند و جوانان کشورمان بدون توجه به معانی و مفاهیم این مدها و اینکه این گروه ها به دنبال چه اهداف و مقاصدی هستند از سبک و شیوه آنها پیروی کردند ولی اقبال سراسری نسبت به آن ایجاد نشد.

 04-06-2014 09-08-46 ق-ظ

هر چیزی معنایی دارد

اگر چه مدهای مختلفی در کشورمان وجود دارند ولی در اینجا به اختصار به برخی از آنها اشاره می­ شود:

ایمو EMO :  ایمو به معنای احساسات و هیجان یکی از گروه هایی است که امروزه در ایران مشغول به فعالیت است. این گروه که با هدف کاهش جمعیت و نیروهای ارزشمند انسانی در کشورهای مختلف فعالیت می ­کند، پیروان خود را از میان افراد کم سن و سال انتخاب می­ کند؛ اصول و ارکان اصلی این گروه بر پایه پوچ گرایی و خودکشی است و سعی دارد با پوشش ها، آرایش ها و رفتارهایی که در میان پیروانش ترویج می ­دهد آ نها را افسرده و به سوی خودکشی بکشاند. نشانه اصلی این گروه شکل یک تیغ است که این نشانه به همان رکن اصلی که خودکشی است برمی­ گردد.

مچ­بند، عینک های آفتابی، شلوارهای جینِ آبی نفتی و مشکی که تنگ و باریک باشند، کفشهای تیره با طرح های حزن آمیز از جمله مدهای پوششی است که این گروه آن را رواج داده است.

 images04-06-2014 09-45-14 ق-ظ

* شیطان پرستی : شیطان پرستی نه تنها یک مد بلکه یک فرقه مذهبی است که از گروه های مختلف و متعددی تشکیل شده است، این فرقه عقایدی ضد دین و اسلام ترویج می کند و با گسترش آموزه های سکولاریسم و اومانیسم به پیروان خود می آموزند که خدایی وجود ندارد و انسان ها فقط در برابر خود مسئولند.

این گروه برای جذب جوانان از ابزارهای تبلیغاتی چون موسیقی راک و متال استفاده می ­کنند که متأسفانه ترانه های این موسیقی به وضوح به مسائلی چون زنای با محارم، شکنجه، تجاوز و قربانی کردن انسان ها اختصاص دارد.thCAZ6DPGY

اینان در جامعه نمادهای بسیاری دارند که روز به روز در بین مردم گسترش پیدا می­ کند؛ از جمله نمادهای شیطان پرستی ستاره داوود، ستاره پنج پر، صلیب معکوس، سر بز و … است که این نمادها بر روی لباسها، دستبند، انگشتر و …. حک می­ شود و به وارد بازار می­ شود.

پوشیدن لباس سیاه، بلند کردن موی سر پسران، لباس ­های پاره، گردنبندهای صلیب واژگون، اسکلت و ستاره پنج پر، نقاشی و خالکوبی از خصوصیات ظاهری این گروه ها است که متأسفانه جوان امروز اینها را به عنوان مد روز انتخاب می ­کند.

 04-06-2014 09-51-59 ق-ظ

پس….

پس لباس و مدهای وابسته به آن در ظاهر نشانه و نمادین بودن پوشش نیست بلکه به حقیقت در معنای اصلی خود یک سری دال های اخلاقی و سیاسی را هم نمایندگی می کند. به همین ترتیب است که لباس مردانگی، لباسی نشانه زنانگی یک لباس و مد نشانه ای بر ارزش هایی نظیر حجاب، عفت و لباس و مدی دیگر نمادی از ترقی، آزادی خواهی و مدرن بودن است.

 04-06-2014 09-01-18 ق-ظ

از آنجا که گرایش به مدها و سبک های رایج در بین افراد بعد از مدتی بر فرهنگ و تفکر آنها اثر گذاشته و باعث دور شدن آن ها از ارزش ها و باورهای اصیل دینی می­ شود، مسئولان فرهنگی باید با آگاهی رسانی به افراد خصوصاً جوان ها، آنها را با این حرکت ضد فرهنگی که به عنوان پدیده مد در کشورمان شیوع پیدا کرده آشنا کنند و همچنین با ترویج و گسترش نمادها و سبک های ایرانی و اسلامی آن ها را به سمت و سوی فرهنگ اصیل خودشان رهنمون سازند.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.