راهکارهای کنترلی در رابطۀ نوجوان با جنس مخالف

آیا رابطه های عاطفی بین پسرها و دخترها طبیعی است؟ آیا این رابطه های عاطفی قابل پیشگیری هستند؟ آیا این رابطه های عاطفی به دلیل خلأهای رفتاری در خانواده ها شکل می گیرد؟ راهی برای کنترل ارتباط دخترها و پسرها وجود دارد؟ پاسخ به این سوال ها، و راهکارهای روان شناختی برای حل این مشکل […]

کد خبر: 821
تاریخ انتشار : مرداد ۱۴, ۱۳۹۲

آیا رابطه های عاطفی بین پسرها و دخترها طبیعی است؟

آیا این رابطه های عاطفی قابل پیشگیری هستند؟

آیا این رابطه های عاطفی به دلیل خلأهای رفتاری در خانواده ها شکل می گیرد؟

راهی برای کنترل ارتباط دخترها و پسرها وجود دارد؟

پاسخ به این سوال ها، و راهکارهای روان شناختی برای حل این مشکل در نوجوانان و جوانان را در بیان خانم دکتر بهرامی جویا می شویم. از نظر ایشان در کنترل ارتباط نوجوان با جنس مخالف، و عدم ارتباط با خانواده، اولین نکته ای که مطرح می شود این است که این نوجوان هر چند دارای روابط خانوادگی خوبی هم باشد اما از داشتن روابط عاطفی با دوستان صمیمی در مدرسه و یا رفت و آمدهای خانوادگی بی بهره است. و لذا وقتی بر اساس اتفاق طبیعی ای و  به دلیل ترشح هورمون های جنسی و بر اساس رشد ثانویه، توجه به جنس مخالف پیدا می کند. اما بچه هایی که روابط خانوادگی گرمی دارند، و این ارتباط گرم و با خواهر و برادر یا مثلاً خانواده هایی که رفت و آمد خوبی دارند، این نیاز به شکل کاملاً طبیعی و در بستر خانواده ارضا می شود. با گفتگوی ساده و تجربه کردن این که «یه دختر چه جوری درس می خونه»، «چه چیزهایی براش مهمه»، «چه چیزهایی می تونه برای او آزاردهنده باشه»،یعنی چیزی که تو نسل های قبلی به دلیل رفت و آمدهای بیشتری که وجود داشت، به سلامت انجام می‌شد، و این دوره طی می‌شد.

متأسفانه به دلیل شاغل شدن همزمان پدر و مادرها، رفت و آمدهای پرتکلف و کمرنگ ، فاصله سنی با پدر و مادر که باعث عدم ارتباط صمیمی با آنها می شود، نبود برادر و خواهر در خانه، نبود رابطه دوستانه صمیمی در مدرسه، نیازهای گفتگو با هم سن و سال هایش ارضا نمی شود.

اما رفت و آمد خانوادگی شاه کلید ماجراست.

باید این اطلاعات را به او بدهید که «در دوره نوجوانی جنس مخالف در ذهن ما پر رنگ تر می شود. حالا برای تو پررنگتر شده یا نه؟ اگر شده چه کارهایی می‌تونی بکنی؟»

قبل از هر گفتگویی، به عنوان شروع کننده دوره‌های فامیلی، دوره‌های فامیلی در خانواده برگزار کنید. یکبار در هفته فامیل های مادر و یکبار در هفته فامیل های پدر را که بچه های دختر و پسر هم سن و سال او را دارند دعوت کنید. یعنی اول یه گزینه بهتری را برای او فراهم کنید، بعد یه گزینه طبیعی را از او منع کنید، وگرنه در شرایطی که نوجوان تنهاست، چون این گفتگوی صمیمانه شما، به دلیل این که این شرایط، شرایط روان شناختی دوره‌ی نوجوانی است، این گفتگو اثر مطلوب ندارد. مگر این که شما شرایط مناسب، هنجار سالم را در جهت رفع نیازهای روانی‌اش به او تقدیم کنید.

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.