برهنگی جدید، ابزار کهن

در جهان کنونی، برهنگی و عریان کردن بدن، به عنوان وسیله ای در جهت ابراز اعتراضات و رسیدن به اهداف، مورد استفاده گروه­های زیادی قرار می­گیرد ولیکن باید دانست، هر وسیله برای رسیدن به هدف مناسب نیست.   انسان ها تلاش می کنند تا برای رسیدن به اهداف خود از وسایلی استفاده نمایند، وسایلی که […]

کد خبر: 828
تاریخ انتشار : مرداد ۱۴, ۱۳۹۲

در جهان کنونی، برهنگی و عریان کردن بدن، به عنوان وسیله ای در جهت ابراز اعتراضات و رسیدن به اهداف، مورد استفاده گروه­های زیادی قرار می­گیرد ولیکن باید دانست، هر وسیله برای رسیدن به هدف مناسب نیست.

 Eteraz

انسان ها تلاش می کنند تا برای رسیدن به اهداف خود از وسایلی استفاده نمایند، وسایلی که با اهداف همخوانی داشته باشد و به گونه­ای میزان دسترسی به اهداف را افزایش دهد. هر چند عده­ای معتقدند که باید از هر وسیله­ای جهت دستیابی به هدف استفاده کرد ولیکن باید دانست هدف وسیله را توجیه نمی­کند و باید دید آیا وسیله مزبور، در صورت استفاده، اثرات منفی نیز به دنبال دارد و اگر چنین است دامنه استفاده از آن تا چه حدودی است؟

امروزه در دنیا، بسیاری از فعالین اجتماعی- فرهنگی در جهت دستیابی به اهداف خویش و بیان نوع احساساتشان نسبت به مسائل گوناگون، اقدام به استفاده از ابزار بدن می­نمایند و در برابر مسئولین مورد نظر یا در برابر دید همگان خود را عریان می نمایند.

نمونه­های این مورد را می­توان در میان جنبش­های زنان مشهور به فمن دید که به اصطلاح خویش در جهت ایجاد آزادی برای زنان، به صورت نیمه برهنه و یا حتی کاملا برهنه در ملاء عام حاضر می­شوند تا بتوانند حقوق خویش را احیا( به زعم خودشان) نمایند.0

اما نوع استفاده از این وسیله تنها در میان این گروه­ها و یا در جهت بیان اعتراضات نیست. به تازگی این وسیله از سوی مردان نیز در جهت دستیابی به حقوق  دیگری همچون، حقوق کاری، ابراز شادی در دستیابی به موفقیت ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید عجیب به نظر برسد اما چنین شیوه و یا استفاده ای از بدن در جهت رسیدن به خواسته، در تاریخ نیز، برای رسیدن به آزادی و نجات از مرگ، دیده می شود.  نمونه ای را که می توان متناسب به این ایام (ماه مبارک رمضان) و با ورود به ماه شوال، مورد توجه قرار داد؛ عمروبن عاص می­باشد.

 244244_519

زندگی عمروبن عاص

مادر عاص زنی به نام نابغه از زنان مشهور زناکار دوران جاهلیت و از کسانی که بر سر در خانه­اش، پرچم روسپی­گری را داشته، بوده است. نسب عاص از نظر پدری به پنج مرد می­رسد. مادر عاص می­گوید که در زمانی که عاص به وجود آمد، در آن روز  من  با پنج مرد (ابولهب، امیه بن خلف، هشام بن مغیره، ابوسفیان و عاص بن وائل) بوده­ام[۱]. بعد از به دنیا آمدن عاص، به دلیل شبهاتش به عاص بن وائل من او را پدر  کودک دانستم.

 لازم است بدانیم که عاص بن وائل همان مردی می­باشد که به پیامبر اکرم(ص) نسبت ابتر داده است.[۲] قبل از اینکه اسلام در مکه و مدینه رسمیت یابد، عمروبن عاص پیامبر را بسیار آزار داد و بر علیه ایشان اشعاری را سرود،که کودکان وقتی حضرت را در مکه می­دیدند این اشعار را برای حضرت می خواندند و حضرت به دلیل همین رفتار ناشایست او را لعن می کند و خداوند نیز هزاران لعن بر او می­فرستد.

عمرو بن عاص در جریان هجرت مسلمانان به حبشه، از سوی قریش انتخاب شد تا افراد رفته به حبشه را به مکه باز گرداند ولی در این کار موفق نبود. [۳]

قبل از این که مکه به تصرف مسلمانان در بیاید او به نزد پیامبر(ص) رفته و بعد از اظهار ندامت، اسلام آورد. ولیکن در ذات و نهاد این فرد همچنان بدعت گذاری بر علیه اسلام و دشمنی با بنی هاشم و ائمه علیه السلام وجود داشته است.

ماجرای جنگ صفین

در طی ماجرای جنگ معاویه و امیرالمومنین(ع)، به خاطر دنیا حاضر می­شود دینش را بفروشد و با گرفتن قول حکومت بر مصر از سوی معاویه، تمام حیله و نیرنگ خویش را در جنگ صفین در مقابل حضرت علی(ع) به کار می ­برد و نیرنگ بر سر نیزه کردن قرآن­ها و حکمیت را عنوان می­کند.

بعد از دعوت معاویه، او همنشین اصلی­اش کسی مانند معاویه می­شود. معاویه­ای که از جهت به وجود آمدن و نسبش همانند عمرو است. هند نیز مانند مادر عاص با مردانی در یک روز بوده که نتیجه آن به وجود آمدن معاویه است و سه ماه بعد از ازدواج با ابوسفیان معاویه را به دنیا آورده است. لیکن به دلیل ثروت هند، ابوسفیان سکوت نموده و معاویه را فرزند خود می­نامد. [۴]

عمرو عاص بعد از به قدرت رسیدن در مصر نیز فردی می­شود که درعیاشی ها و نحوه رفتار با مردم، هیچ کدام از موازین اخلاقی و رفتاری اسلام را رعایت نمی­کرده و تنها به دنبال تامین خواسته­های نفسانی خویش بوده است.

فردی با چنین پیشینه به وجود آمدن، و نوع همنشین­ها و همچنین قصد و هدفش که تنها رسیدن به امکانات و خوشبختی دنیایی بوده، به خوبی می توان بی دینی را در وجودش مشاهده نمود. او را می توان مصداق حدیث پیامبر اکرم (ص) مبنی بر کسی که حیا ندارد، دین ندارد یا بی دین است، دانست.

عمروبن عاص با تمامی فضایل اعم از زیرک بودن، تسلط به قران کریم و استفاده از آیات در جهت برطرف نمودن خواسته‌های مسلمانان، در طی جریان جنگ صفین از او رفتاری آنچنان بی‌حیامآبانه سر می زند که شاید بتوان آن را نشات گرفته از ویژ گی‌های شخصیتی و خانوادگی و همنشینان این فرد دانست.

عمروبن عاص در جنگ صفین در مقابل حضرت علی(ع) قرار می­گیرد. او که از شجاعت حضرت آگاه بود و می­دانست از ایشان شکست خواهد خورد و به درک واصل می­شود، پا به فرار می­گذارد و حضرت او را تعقیب می­کند، و عمرو در نهایت برای آن که بتواند از این خطر جان سالم به در ببرد، خود را عریان می­کند و با بی‌حیایی تمام، خود را به نمایش می­گذارد، حضرت که مردی دیندار و هر ضربه شمشیرش در راه حق بوده است، وقتی این بی‌حیایی را می­بیند، چشمانش را می­بندد و به این ترتیب عمرو عاص جان سالم به در می‌برد.

شاید در ذهن ها این سوال شکل بگیرد، اگر آن روز حضرت این مرد پست را به هلاکت رسانیده بود، دیگر حوادثی همچون حکمیت، کربلا و … اتفاق نمی­افتاد.

اما واقعیت آن است که بزرگان دین ما کسانی هستند که تنها در حالت فردی خود رعایت احکام اخلاقی و شرعی را نمی‌کرده اند، بلکه چشم پوشی از گناه در هر شرایطی برایشان مهم بوده است.

از آن طرف هم می‌توان افرادی مانند عمروبن عاص و معاویه را دید، که برای آنکه بتوانند جان سالم از مهلکه به در ببرند، دست به هر کار پست و بی ارزشی می زنند.

 IMG11512605

علل تعیین رفتار و منش در زندگی

هر چند عمرو عاص از میزان تفکر، زکاوت و فرصت طلبی از استعداد بالایی برخوردار بوده است، ولیکن به دلیل نبود ریشه­های پاک اخلاقی و رفتاری، و همچنین همنشینی با کسانی که به نوعی نماینده رفتارهای شیطانی بوده اند، باعث گردیده تا از این استعدادها در جهت منفی استفاده کند و تجلی تمامی این مسائل، در نوع رفتارش در جنگ صفین در مقابل حضرت امیر(ع) به خوبی نمایان است.

در حقیقت این مساله نشان می‌دهد که خانواده و نحوه به وجود آمدن کودکان در آینده  آنان تاثیر بسزایی دارد. در صورت رعایت مسائل اخلاقی، دینی و عفاف در رفتار، می توان امید وار بود که کودک به وجود آمده حداقل از عاقبت بخیری نسبی برخوردار باشد.

علاوه بر این انتخاب نوع همنشینان نیز می‌تواند در رسیدن به شرایط خوب یا بد در آینده نیز موثر است. مثال تاریخی این موضوع که به عنوان مثل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، فرزند حضرت نوح(ع) است. در نتیجه باید همنشینان خود را بر اساس عقاید و ارزش‌هایی که برای مان وجود دارد، چرا که دوستان و همنشینان در تغییر منش یا حتی الگوی رفتاری افراد بسیار موثر هستند.

بر این مبنا به خانواده‌ها توصیه می‌شود که در هنگام تشکیل فرزند و به وجود آمدن کودک، رعایت نکات اخلاقی، حیایی را نمایند و این مساله بقدری حائز اهمیت است که حتی در نوع خوراکی که در این دوران عنوان شده است، توجه خاصی  وجود دارد خصوصا در مساله به وجود آمدن و بسته شدن نطفه باید آن را بیشتر مورد توجه قرار داد.

از سویی تلاش شود تا در انتخاب همنشینان دقت لازم به عمل آید خصوصا در میان کودکان و بهتر است تا خانواده‌ها در انتخاب همنشین برای فرزندانشان توجه لازم را داشته باشند. تا مبادا رفتارهای ناشایسته و خصوصیات فکری و رفتاری غیر دینی را فرابگیرد.

اتفاق جریان صفین و نحوه استفاده ابزاری از اعضای بدن برای دستیابی به زندگی و حیات از سوی عمروبن عاص، امروزه در جهان معاصر خود را به گونه ای نشان می دهد. امروزه بسیاری از زنان و دختران در جهت بیان اعتراض خود نسبت به وقایع جامعه‌شان، مانند سیگار کشیدن و یا حتی دریافت حقوق زنان که در آن بدن را وسیله‌ای جهت تسلط مردان دانسته، و اقدام به برهنه کردن خویش می کنند تا بتوانند به اهداف خویش دست یابند. اما آنچه قابل توجه است این که آیا باید از هر وسیله‌ای برای رسیدن به هدف‌های خود استفاده نماییم؟ حتی اگر استفاده از این وسایل به نوعی ضربه‌های شخصیتی، روحی و روانی را برای خود ما به دنبال داشته باشد؟ مسلما خیر.  هرگز اهداف، وسیله رسیدن و نحوه رسیدن را توجیه نمی‌کند. می‌توان از وسایل دیگری استفاده نمود اما به همان هدف‌ها دست یافت. اگر عمروبن عاص در هنگام نبرد با حضرت، دچار پشیمانی شده و ندامت خویش را اظهار می کرد، نه تنها دیگر حضرت به او حمله نمی برد بلکه او را نیز حمایت می کرد.

[۱] –   شرح ابن ابی الحدید، ج ۶، ص ۲۸۲؛ همان، ج ۲، صص ۱۰۰ – ۱۰۱٫

[۲] -مجمع البیان (۱۰ جلدی چاپ بیروت) جلد ۱۰، ص ۴۶۱٫

[۳] – دلائل‏النبوه، ترجمه،ج‏۲،ص۵۱٫

[۴] – مثالب العرب، ص ۷۲٫

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.