آیا زمانه فاسد شده؟

همه ما بارها با این صحنه مواجه شدیم که وقتی از مردم در مورد علل مفاسد اخلاقی سوال می شود معتقدند که؛ "بد دوره و زمانه ای شده و یا اینکه محیط بد شده و دیگر نمی توان کاری کرد".

کد خبر: 8284
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۳

حال این سوال مطرح می شود که آیا واقعا زمان و مکان بد و فاسد می شود؟

امام علی (ع) در خطبه سی و سوم نهج البلاغه می فرمایند:

ای مردم ما در زمانی کینه توز و روزگاری پر کفران به سر می بریم که در آن نیکوکار، بدکار شمرده می شود و پیوسته بر ظلم ظالمان افزوده می شود ….

gonah

امام در اینجا به بیان ویژگی هایی می پردازند که در آن زمان و آن مکان مردم به آن متصف بودند. قطعا زمان چیزی نیست که به خودی خو صلاح و فسادی داشته باشد.

همه زمانها  ذاتا شبیه هم هستند و این اشخاص اند که به زمان ها رنگ می دهند و این حوادث گوناگون است که زمان را زشت و زیبا و زندگی را تلخ یا شیرین می کند. بنابراین هرکجا که گفته شود که زمان ما فاسد شده است به معنای این است که مردم زمان ما فاسد شده اند.

این مطلب در مورد مکان هم صادق است مثلا گفته می شود که فلان شهر یا فلان کشور فاسد شده است به اهل  آنجا اشاره دارد.

بسیای از مردم از  تعبیرات بالا سوءاستفاده می کنند و فساد زمان و یا مکان را عذر و بهانه ای برای آلودگی خود قرار می دهند. وقتی می گوییم چرا چنین آلودگی هایی در تو و خانواده ات پیدا شده و یا پای فلان چیز به خانه ات باز شده می گوید: “چه کنم ؟زمانه فاسد شده، شهر و دیار ما فاسد شده؛ و یا اقتضای زمان است!” در حالی که فساد واقعی از ناحیه خود او و افرادی همانند او است.

این مطلب در اشعاری که به عبدالمطلب جد پیامبر اسلام (ص) نسبت داده شده است و به طرز جالبی منعکس است این موضوع است:

       ” هریک از مردم بر زمانی عیب می گیرند، در حالی که زمان ما عیبی جز ما ندارد. ما بر زمان خود عیب می گیریم، در حالی که عیب در خود ما است و اگر زمان زبان بگشاید، ما را مسخره خواهد کرد (شاهد این سخن این که گرگ گوشت همنوع خود را نمی خورد، ولی ما آشکارا گوشت یکدیگر را می خوریم.”

بدیهی است که فساد زمان هرگز برطرف نمی شود، مگر مردم زمان عوض شوند و لطف الهی نیز شامل آن ها نمی شود مگر آن که آن ها دگرگون شوند.

نکته ای که در تمام تبلیغ ها و دعوت ها به معروف ها و خوبی ها باید مد نظر قرار گیرد این است که امید به تغییر و امکان تحول در فرد برای حرکت به سمت خوبی ها باید محور بوده، و ملاک دعوت به عفاف و حیا و حجاب و رستگاری باشد و این باور در افراد قوت بگیرد که زمان و مکان تابع ما هستند نه ما تابع آن ها. پس اگر یک نفر مسیر خود را تغییر دهد کشور نیز یک قدم مسیرش تغییر خواهد کرد و این کاری است که در ترویج فرهنگ اسلامی و ترویج حیا می توانیم فرد به فرد انجام دهیم.

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

منبع:
با دخل و تصرف از کتاب پیام امام (امیرالمومنین (ع)) شرح تازه و جامعی از نهج البلاغه نوشته آیت الله مکارم شیرازی با همکاری جمعی از فضلا و دانشمندان
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.