طوفان دگرگونی ارزش ها

نسخه شیخ بهایی برای کار فرهنگی

کد خبر: 8305
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۳

حضرت امیر (ع) در خطبه سی و دوم از تغییر ارزش ها سخن می گوید و می فرماید در دورانی واقع شده ایم که در آن نیکوکار، بدکار شمرده می شود.

مساله ای که در سرنوشت همه جوامع بسیار اثر گذار است نوع نظام ارزش گذاری در آن جامعه است. همیشه مسیر حرکت هر جامعه به سوی ارزش هایی است که در آن جامعه به عنوان ارزش بالا شناخته می شود، حال اگر ضد ارزش ها به دلایلی جای ارزش ها را بگیرند حرکت عمومی جامعه به سوی ضد ارزش ها طبیعی خواهد بود.

البته منظور از حرکت عمومی، حرکت همه افراد جامعه است، این در حالی است که همیشه در میان افراد بودند انسان های صالح و عفیف و مراقبی که دربرابر فساد مقاومت می کردند.

corruzione

اگر در جامعه ای پول و سرمایه ارزش بود، جامعه به سمت کسب ثروت حرکت می کند و بدون در نظر گرفتن حلال و حرام آن را به چنگ می آورد.

اغلب جوانان اعم از دختر و پسر جویای نام و شهرت اند و قهرمانان را دوست دارند. اگر قهرمانان جامعه هنر پیشه ها و ورزشکاران باشند، جای تعجب نیست که جوانان در همه چیز حتی لباس و قیافه و طرز راه رفتن، از آن ها تقلید کنند، و اگر عالمان و دانشمندان از همه محترمتر باشند، سیل جوانان به سوی علوم نو و دانش روز حرکت می کنند.

وحید شمسایی

داستان مشهوری از عالم بزرگوار شیخ بهایی، نقل شده که بنا بود در برابر خدمات بزرگ علمی و عمرانی ، از طرف شاه عباس جوایزی به او داده شود. او جایزه خود را به این مصالحه کرد که بر مرکب مخصوص شاه بنشیند و شاه در رکاب او پیاده حرکت کند و چند کوچه و خیابان را در مقابل چشمان مردم طی کند.

شیخ بهایی

در حقیقت او می خواست به مردم ثابت کند که نظام ارزشی بر محور علم و دانش می گردد. و نقل شده که با این حرکت رجوع جوانان و دانش طلبان به مدارس بسیار بیش از قبل شد.

  در این خطبه گوشه ای از درد و دل حضرت از همین موضوع است که نیکوکار بدکار شمرده می شود و فاسدان قهرمان میدان ها می شوند، و از این موضوع به عنوان عامل انحراف از مسیر اسلام یاد می کنند.

در یک کلام هدف امام (ع) از تمام خطبه های نهج البلاغه تلاش مستمر برای برگرداندن نظام ارزشی عصر پیامبر است، هر چند که شهادت شان حائلی برای رسیدن کامل به این مقصد شد.

ولی همین چند کلام امام عملا به کار این روزهای ما می آید. وقتی که همه برای تخفیف و ساده انگاری و تفسیر احکام الهی توجیه و دلیل می آورند و ارزش های عالی را به خوب، خوب ها را به بد، و بد ها را به پست ترین می کشانند؛ نتیجه آن چیزی نیست جز اینکه ارزش ها دگرگون شوند.

وقتی که حجاب را از عفاف جدا کنیم، وقتی به جای حجاب برتر از قول امام، تنزل کرده و پوشش مانتو و روسری را جایگزین آن کنیم و از طرق مختلف آن را به نمایش بگذاریم؛ حتما این زنجیره تغییرات مثل یک دومینو پر پیچ و خم به حرکت خود ادامه داده، پوشاندن مو هم به مرور از عرف خارج می شود و خیلی چیزها را جایگزین ارزش های خوب قبلی می کنیم .

وقتی مصداق معرفی برترین ها در تمامی مناسبت های ملی و مذهبی در رسانه ها و مجلات، بازیگران و خوانندگان باشند، حتما به مرور سبک زندگی جوانان متاثر از آنان می شود. و وقتی ارزش ها دگرگون شدند روشنفکری جای غیرت را می گیرد و به این تفکر، انگ تعصب جاهلی زده می زنند.

حکایت شیخ بها و شاه عباس می تواند دقیقا مصداق کارآمدی برای این کار فرهنگی در این روزها باشد تا بتوانیم نظام ارزش ها را مطابق نظام ارزشی زمان حضرت رسول و اسلام ناب محمدی برگردانیم .

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

 منبع:
با دخل و تصرف از کتاب پیام امام (امیرالمومنین (ع)) شرح تازه و جامعی از نهج البلاغه نوشته آیت الله مکارم شیرازی با همکاری جمعی از فضلا و دانشمندان
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.