رسانه های ما مروج مد؛ کارشناس رسانه ای خلاق نداریم

از نگاه علمی هم، در مباحث روانشناسی اجتماعی، برای ایجاد تغییر در افراد یک فرآیند سه مرحله ای تعریف می شود. در این فرآیند همه چیز از شناخت آغاز می شود. افراد در مرحله اول نسبت به یک موضوع آگاه می شوند و در مورد چند و چون آن شناخت پیدا می کنند. رفته رفته این شناخت، نگرش افراد را تغییر می دهد. با تغییر نگرش، رفتار های جدید پدید می آید.

کد خبر: 8343
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۳

بعد از جنگ جهانی دوم، همزمان با آشکار شدن میزان توانایی بالقوه رسانه ها در تأثیرگزاری برجامعه که نمود آن در رسانه همه گیر آن زمان یعنی رادیو مشخص شده بود، پژوهشگران این حیطه در قالب عنوان هایی نظیر “تزریقی” و “گلوله جادیویی” بر تاثیر مستقیم، فوری و قدرتمند رسانه های گروهی بر مخاطبان و انفعال مخاطبان تأکید می کردند.

 این گروه معتقد بودند که رسانه ها تأثیر بسیار قوی و عمیق و یکنواختی بر شمار گسترده ای از مخاطبان دارند که می توان با ارسال مستقیم پیام، مثل شلیک کردن گلوله و یا تزریق آمپول در آنان از طریق طراحی پیام مشخص، آن ها را به عکس العمل وادار و پاسخ دلخواه و موردنظرشان را دریافت کرد.

فشن

شاید در روز های اولی که رسانه ها  به صورت تک صدایی وارد زندگی مردم عادی می شدند تأثیر مستقیم و عمیق رسانه ها قابل اثبات بود، چرا که مردم به رسانه به عنوان موجود مقدسی نگاه می کردند که گوینده حقیقت است و لذا پیام های منتشر شده را کاملا می پذیرفتند.

شعور مخاطب

به مرور با گسترش رسانه ها و تکثر پیام در آن ها و افزایش تجربه های شخصی افراد در استفاده از آن ها، این اعتماد رو به افول گذاشت و رفته رفته از تأثیر عمیق و همه گیر رسانه ها کاسته شد و افراد آموختند که در دریافت پیام رسانه، قوه تحلیلی خود را بکار بگیرند. از اینجا بود که نبرد بین رسانه ها بر سر تصاحب مخاطب آغاز شد و انواع روش های اغوا و فریب برای از کار انداختن قوه تحلیل مخاطب به عنوان علم رسانه وارد این فضا گردید، و رسانه از یک ابزار آگاهی بخش، به یک مولد سرگرمی تبدیل شد که پیام های خود را به گونه ای نامحسوس از خلال تولید سرگرمی به افکار مخاطب تزریق می کرد.

116548_360

معاشرت با رسانه نا اهل

شاید برای خیلی ها تغییر ارزش های فرهنگی از طریق استفاده از ماهواره و اینترنت بسیار ساده انگارانه به نظر برسد. بسیاری از کسانی که مشتری این محصولات می شوند با این توجیه درهای خانه خود را به این فضا باز می کنند که ” انسان صاحب عقل و شعور است و قدرت انتخاب دارد. ما می بینیم و بعد هر آنچه را که خودمان صلاح بدانیم استفاده خواهیم کرد ” اما حقیقت چیز دیگری است.

در حدیث نبوی آمده است که “هر کس چهل روز با قومی به معاشرت بپردازد، از آن ها خواهد شد” . در آثار ادبی ما هم از دیر باز در مورد انیس و هم نشین خوب تاکید بسیاری شده است.

ماهواره

باید پذیرفت که در دنیای امروز، رابطه افراد با رسانه ها از نوع همنشینی و معاشرت است. وقتی ما یک رسانه را برای استفاده انتخاب می کنیم ، در حقیقت گردانندگان آن رسانه را برای معاشرت و همنشینی برگزیده ایم. هر چند که رویکرد ما به یک رسانه منتقدانه هم باشد، رفته رفته این معاشرت بر افکار ما تأثیرگذار خواهد بود.

به غیر از این ها از نگاه علمی هم، در مباحث روانشناسی اجتماعی، برای ایجاد تغییر در افراد یک فرآیند سه مرحله ای تعریف می شود. در این فرآیند همه چیز از شناخت آغاز می شود. افراد در مرحله اول نسبت به یک موضوع آگاه می شوند و در مورد چند و چون آن شناخت پیدا می کنند. رفته رفته این شناخت، نگرش افراد را تغییر می دهد. با تغییر نگرش، رفتار های جدید پدید می آید.

شیوه تغییر مد در رسانه

افراد متدین و ملتزم بسیاری، ابتدا تنها با هدف آگاهی از نحوه پوشش و مدهای امروزی و ارضای یک حس کنجکاوی، مخاطب شبکه های مد ماهواره و یا سایت های اینترنتی مربوطه شده اند. مدوامت در دریافت این شناخت کم کم مرزهای حساسیت آن ها را نسبت به نوع پوشش خود عقب تر رانده و نگرش شان نسبت به مفاهیمی همچون حیا، عفاف و حجاب تغییر پیدا کرده است. همین می شود که در بسیاری از خانواده ها، تنها یکی دو سال بعد از ورود ماهواره، تغییرات شگرفی در زندگی آن ها اتفاق می افتد.

فشن

یکی از پدیده های جدیدی که در نحوه انتخاب مد و لباس از طریق همین روند در جامعه امروز ما اتفاق افتاده، پدیده ساپورت پوشی است. شاید سه سال پیش هیچ کس باور نمی کرد که روزی در خیابان های شهرمان شاهد دخترانی باشیم که مانتوهای بدون دکمه و یا خیلی کوتاه با ساپورت های رنگ بدن و یا مشبک به تن داشته باشند. اما امروز این اتفاق به مدد عوامل بسیاری که شاید یکی از مهمترین شان همین برنامه های ماهواره ای باشد اتفاق افتاده است .بررسی ها بر روی یکی از برنامه های پر مخاطب شبکه من و تو به نام آکادمی نشان می دهد که در سری اول این برنامه  در ۱۴ سکانس متفاوت، خانم ها از شلوار ساپورت استفاده کردند. در سری دوم آکادمی در ۱۷ سکانس و در سری سوم، در ۷۲ سکانس متفاوت، خانم ها از شلوار ساپورت استفاده کردند! این تعداد یعنی در ۹۰ درصد سکانس های موجود این سری آکادمی از ساپورت استفاده شده است که در جای خود جای تأمل زیادی دارد!

ساپورت

و عجیب تر آنکه تاریخ اتمام این سری از آکادمی هم با تاریخ شروع مد شدن ساپورت کاملا مطابق است.

اگر این تأثیرات محرز نبود، تأسیس این حجم از شبکه های فارسی زبان و شبکه های متعدد مد و لباس برای  فارسی زبان ها چه توجیهی داشت؟

بحث تأثیر ماهواره ها و سایت های غربی، با نواخته شدن زنگ تهاجم فرهنگی از سوی مقام معظم رهبری، به کرات در جامعه از سوی منابر و رسانه های مختلف مطرح شده است. پس چه می شود که با وجود این همه انذار باز هم افراد به تله این رسانه ها می افتند.

مدل مو

شاید یکی از مهمترین دلیل این مسئله، نبود خوراک مناسب داخلی برای افراد جامعه است. اگرچه تولیدات  جامعه رسانه ای امروز از صدا و سیما گرفته تا انواع سایت ها و شبکه های اجتماعی داخلی و مطبوعات، نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است، اما این خوراک وافر تولیدی یارای رقابت با خوراک تولیدی رسانه های غربی را ندارد. چرا که مسئولین این رسانه ها در روند کاری خود در تبلیغ مفاهیم و اصول اسلامی از روش کار رسانه های ضد اسلامی الگو برداری می کنند.

جشن های صدا و سیما

به عنوان مثال، در سال های اخیر شاهد آن هستیم که به بهانه الگو گیری جوانان از ستاره های دنیای موسیقی و سینما بخش زیادی از آنتن صدا و سیما و صفحات سایت های اینترنتی صرف خبررسانی در مورد بازیگران و خوانندگان می شود. در حالی که این بازیگران و خوانندگان خود، از مشتریان جدی همان سبک زندگی ای هستند که رسانه های غربی در قالب مد و چیزهای دیگر تبلیغ می کنند؛ و حتی اگر برنامه های صدا و سیما بخواهند با گذاشتن خط قرمزهایی بخشی از واقعیت این بازیگران را سانسور کنند باز هم افراد در دنیای واقعی و از خلال سایت های اینترنتی با واقعیت آن ها آشنا می شوند.

America on the Internet

در نتیجه یا به مدد ستاره شدن شان با امکانات رسانه های جمهوری اسلامی، افراد تابع واقعیت غربی آن ها می شوند، و یا اینکه مخاطب با مشاهده این دوگانگی به کلی اعتماد خود را نسبت به رسانه ملی از دست می دهد.

امروز در جامعه ای که رسانه ها فرامانروایی می کنند برای ترویج سبک زندگی اسلامی و مناسب جامعه اسلامی ایرانی، باید به دنبال تدوین الگوی بومی تولیدات رسانه ای باشیم.

الگویی که برمبنای اصول دینی و فرهنگی ما باشد و ضمن در نظرگرفتن المان های جذابیت رسانه ای برای مخاطب، بدون آنکه قصدی برای فریب افراد داشته باشد مفاهیم والا و ارزشمند فرهنگی ما را همانگونه که هست به مخاطب رسانه ای عرضه کند.

تا وقتی که ما برای عرضه فرهنگ خودمان به دنبال درس گرفتن از غربی ها باشیم همیشه یک کلاس از آن ها عقب تر هستیم. ولی اگر بتوانیم الگوی برنامه سازی خود را بر اصول و مبانی فرهنگی خودمان بنا کنیم مطمئنا می توانیم با ایجاد حس همزاد پنداری در مخاطب ایرانی ، گوی سبقت را از رسانه های رقیب غربی برباییم . 

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.