وقتی که صنعت مد در خدمت حجاب اسلامی باشد

اخیراً شاهد ظهور موجی از مدهای اسلامی و نمایش‌های مد، هم در کشورهای اسلامی و هم کشورهای غیراسلامی، بوده‌ایم که شرکت‌کنندگانی را از فرهنگ‌های مختلف دنیا گرد هم آورده است؛ نمایش‌هایی همچون مرکز نوآوری و کارآفرینی ال رودحا (قطر)، هفته مد حجاب (27-22 ماه اکتبر سال 2013، لندن) و نمایش مد مسکو (سبک اسلامی) (17-13 ماه ژوئن سال 2013) نمایش‌های مد اسلامی، مباحثات بسیاری را در محافل اسلامی برانگیخته‌اند؛ این سؤال مطرح است که « آیا سادگی و مد با هم جمع می‌شوند »؟

کد خبر: 8557
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۳

طبق آموزه‌ های اسلام، زنان نباید لباس‌ های تنگ یا لباس‌ هایی که سر و گردن را نمی‌ پوشانند به تن کنند. غیر از صورت و دست‌ها، سایر اعضاء بدن زن مسلمان نباید در معرض دید قرار داشته باشد و دستیابی به این هدف در دنیای جدید مد، امری بس دشوار است. به علاوه، لباس و آرایش تحریک‌آمیز (حتی اگر بدن زن پوشیده باشد) امری حرام است.

ada

عقاید مختلفی در باب مد اسلامی وجود دارد. مدرسه علوم دینی «دارالعلوم دئو باند» در هندوستان در سال ۲۰۱۰ فتوایی را صادر کرد که استفاده از زنان در صنعت مد را عملی غیراسلامی می‌دانست، زیرا این کار بدن زن را به نمایش می‌گذارد. برخی از مجلات مد در برخی از کشورهای اسلامی، صورت زنان را نشان نمی‌دهند. اما امام طلا لید، یکی از کارشناسان حقوق اسلامی در بوستون و عضو پیشین کمیسیون آزادی مذهبی بین‌الملل در ایالات متحده، می‌گوید: استفاده از زنان در صنعت مد تنها در صورت حفظ سادگی و پوشش قابل قبول است.

Mock Up Raya OHB_03052014

برخی بر این باورند که نمایش‌ های مد اسلامی مطابق استانداردهای اسلام هستند؛ اما به باور گروهی دیگر، آرایش‌های غلیظ، لباس‌های تنگ و چسبان و به نمایش گذاردن قسمت‌هایی از بدن (گردن، قفسه سینه و گوش) مطابق ارزش‌های اسلامی نیست.

با این وجود طبق دیدگاه سایت خبری هافینگتون‌ پست، مد اسلامی صنعتی ۹۶ میلیارد دلاری بوده و به سرعت نیز در حال رشد است. محرک اصلی این رشد، نسلی جوان از مسلمانان‌ اند که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار بوده، مسلط بر تکنولوژی‌ اند و ـ مهم‌ تر از همه ـ بر کالاهای موجود اشراف دارند و در صدد حفظ ایمان و اعتقادات خود برآمده‌اند. این صنعت، موجی از زنان طراح و زنان کارآفرین را به سوی بازار هدایت کرده است.

صنعت مد اسلامی در کشورهای اسلامی …

اندونزی، پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان دنیا، امیدوار است با طراحی‌های جسورانه و پوشش‌های خلاقانه و به‌روز، تا سال ۲۰۲۰ به پاریس مسلمانان بدل گردد. سبک این لباس‌ها بسیار شاد و رنگارنگ است که در رنگ‌های روشن و ملایم، رنگ‌های سنگین و خاکی و دستارهای سبز روشن و کت‌هایی با نقش و نگارهای برگرفته از طبیعت عرضه می‌ گردد. وزارت صنعت اندونزی، اروپا را مقصد اصلی محصولات خود قرار داده و در نظر دارد تا سال ۲۰۲۰ به قطب این صنعت مبدل شود. طبق آمار این وزراتخانه، نرخ فروش سالانه پوشاک مسلمانان در اروپا به ۱٫۵ میلیارد دلار آمریکا رسیده است.

hijab_home

مالزی، همچنین در تلاش است به پایتخت مد دنیای اسلام تبدیل گردد؛ «فستیوال مد اسلامی» بخشی از هفته بین‌المللی مد در مالزی است. این فستیوال راه‌ های مختلف پوشش را به زنان مسلمان می‌ نمایاند. از آن زمان تاکنون، بیش از دویست طراح از سرتاسر جهان که نیمی از آن ها غیرمسلمان بودند، در این فستیوال شرکت کرده‌اند. نورائینی محمد عارفین، طراح سی و هفت ساله اندونزیایی، لباس شنای اسلامی را طراحی کرده که حاوی چهار تکه است: یک پوشش سر که تا قسمت پایینی شانه را پوشش می‌دهد، یک کلاه شنا، لباسی که شبیه لباس موج‌سواری بدون آستین به نظر می‌رسد و تونیکی زیپ‌دار که بالا تنه را می‌پوشاند. از آن زمان تاکنون، وی با طراحان اسپانیایی، اندونزیایی و استرالیایی وارد رقابت شده است.

Header OL Shop Delisha Hijab OKT

در روسیه نیز علاقه به مد اسلامی در سال‌های اخیر افزایش یافته است. روسیه هم‌اکنون دارای مدارسی برجسته در زمینه طراحی مد است و طراحان روسی اغلب به خارج از کشور سفر می‌کنند تا فنون این تجارت را فراگیرند. مهمترین مصرف‌کنندگان مدهای جدید در روسیه را زنانی تشکیل می‌دهند که از شریعت اسلام تبعیت می‌نمایند و در عین حال می‌ خواهند پا به پای آخرین مدهای روز جهان پیش روند. زنان مذاهب دیگر نیز که ترجیح می‌ دهند لباس‌ های پوشیده به تن کنند، گروه کوچک اما در حال رشدی هستند که از این پوشاک استقبال می‌کنند. سبک روسی مد اسلامی طرفداران بسیاری در کشورهای اروپایی و نیز عربی دارد.

 dian-pelangi

صنعت مد اسلامی در کشورهای غربی

معیارهای مطلوب پوشش در اسلام با نام “حجاب” شناخته می‌شود که در لغت به معنای پرده افکندن و حایل قرار دادن میان دو چیز است و امروزه این نام به پوشش ظاهری زنان اطلاق می‌شود. بر این اساس در سال های اخیر موسساتی در بعضی کشورهای غربی ایجاد شده‌اند که به تولید و ارائه لباس های اسلامی برای زنان می‌پردازند تا با ارائه مدل‌ها و سبک‌ های پوشش و در عین حفظ معیار‌های اسلامی، بتوانند با سبک‌ها و مدهای پوشش غربی رقابت کنند.

n00019042-b

بخش اعظم مشتریان این لباس‌ها را مسلمانان جوان و تحصیل کرده تشکیل می‌دهند. طراحان لباس اسلامی در اروپا بر این باورند که برخلاف تفکر عمومی که همه ارزش‌های غربی را در تضاد با اسلام می‌بیند، از نظر گروه بزرگی از جوانان مسلمان، اسلام با بسیاری از این ارزش‌ ها سازگاری دارد. سبک و مد اسلامی لباس‌ هایی مدرن عرضه می‌ کند که پیام‌ هایی مذهبی و ارزشمند دارد. طراحان لباس اسلامی تصور می‌ کنند که این سبک و مد اسلامی فقط یک پروژه اسلامی اروپایی نیست و این محصولات حتی در کشورهای مسلمانی مثل عربستان، ترکیه، مصر و تونس نیز طرفداران زیادی دارد.

     “حجاب جدید” نام یک فروشگاه آنلاین در ژنو، سوئیس است. هدف این فروشگاه حمایت از زنان مسلمان و زنانی از مذاهب دیگر است که به دنبال یک سبک زندگی متعادل، با لباس هایی پوشیده و شیک هستند. این فروشگاه آنلاین طرفداران فراوانی در سراسر دنیا پیدا کرده است و آن‌ ها به راحتی می‌توانند برای خرید محصولات آن اقدام کنند. علاوه بر این مسولان موسسه اقدام به گشایش دو فروشگاه برای عرضه لباس‌ ها کرده‌ اند و قصد دارند فروشگاه های بیشتری در نقاط مختلف جهان افتتاح کنند.

islamic_fashion_-2

صنعت مد اسلامی در ایران

به نظر می رسد با توجه به شرایط دنیای امروز نه مطلق گفتن به این صنعت در کشورمان به جز باز کردن راه هایی برای افراد سو استفاده کننده نتایجی  دیگری به بار نداشته باشد و بهتر است مسئولان مربوطه با فراهم کردن شرایط درست برای این صنعت و نظارت درست بر روند آن دست طراحان سبک های اسلامی ایرانی را بازتر قرار دهند. تا بدین نحو هم جوانانی که  در عین توجه به رعایت های دینی خواستار توجه به پوشش های امروزی هستند، از این صنعت بهره کافی ببرند و هم طراحان متعهد به صورت رسمی و دارای مجوز در این امر فعالیت داشته باشند.

 کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه