برچسب زنی های روشنفکرانه به غیرت

گاهی بعضی از انحرافات رفتاری افراد برچسب غیرت خورده است که این کار هم در اشتباه نشان دادن چهره ی غیرت تاثیر گذاشته و هم تبعات منفی ای را از خود به جا گذاشته است.

کد خبر: 8862
تاریخ انتشار : خرداد ۱۰, ۱۳۹۳

برداشت اول

حالا که خوب فکر می کنم می بینم از همون اوایل ازدواجمون یه سری حساسیت های بیش از حد داشت، مثلا به نوع پوششم گیر می داد، به نوع حرف زدن، به نوع نگاهم و همه چی… مخصوصا تو جمع های فامیل یا دوستان، یا شرایطی شبیه به این، اولش خوشم میومد، اما یه روز یکی از دوستام گفت این شوهرت دیگه بیش از حد غیرتیه …

از اون روز حس کردم راست میگه، آخه من خودم خیلی به این جور چیزا توجه داشتم، ولی دیگه گیردادن های بیش ازحدش خستم کرده بود، مامانم میگفت خوبه، مرد باید غیرت داشته باشه، اما به نظرم این دیگه اسمش غیرت نبود وحتی دیگه دلم می خواست به خاطر لجبازی هم شده یه جور دیگه باشم.

برداشت دوم

دیگه خسته شدم و فکر می کنم شوهرم اصلا دوستم نداره، آخه آرزوم شده یک بار بگم مثلا فلان همکار مردم ازم تعریف کرده یا فلان آقا بهم بد نگاه کرده و این رگ غیرتش قلمبه بشه و یه عکس العملی نشون بده.

وقتی هم که بهش این حرف ها رو میگم؛ میگه عزیزم من دوستت دارم اما خوشم نمیاد مثل بعضی ها متعصب باشم و به این چیزا گیر بدم، مگه قرار نشد به این مسائل با دید باز و روشنفکرانه نگاه کنیم؟!

نمی دونم هرچند خودمم از متعصب بازی ها خوشم نمیاد اما این بی تفاوتی هم داره اذیتم می کنه…

برداشت سوم

تو جلسات خواستگاری در مورد خط قرمزهای خودمون صحبت کرده بودیم، و هر دومون مرزها رو می دونستیم و رعایت می کردیم، اما خب طبیعی بود که بعضی جاها مرزها به هم نزدیک بشه و باعث اشتباهمون بشه.

مثلا اگه یه دفعه یه جایی من حواسم به پوششم نبود که البته به ندرت پیش میومد بهم یه تذکر خیلی دوستانه می داد، و من از این که هوامو داره و غیرت به موقع به خرج میده خیلی حس خوبی دارم.

با خواندن هر کدام از قسمت های بالا شاید یاد زندگی یکی از دوستان یا آشنایان خود افتاده باشیم.

اما به راستی غیرت چیست؟

علمای اخلاق در تعریف غیرت چنین آورده اند: غیرت و حمیّت، یعنی تلاش در نگهداری آنچه حفظش ضروری است. این صفت در قالب مطلوبش، از شجاعت، بزرگ منشی و قوت نفس انسان سرچشمه می‏ گیرد.

غیرت در مردان، نماد مردانگی و آزادگی است و تقویت آن به ویژه درحوزه مسائل خانوادگی و ناموسی، امری بایسته و شایسته است و عدم تقویت آن موجب آن می شود که مرد به عنوان قوام خانواده مطرح نباشد. زیرا بی غیرتی مرد، توان دفاع از حریم خانه و خانواده و ارزش ها را از او می گیرد. از این رو درآموزه های اسلامی بر نقش غیرت تاکید ویژه ای شده است.

براساس آموزه های قرآنی، خداوند غیور و غیرتمند است.امام صادق (علیه السلام) دراین باره می فرماید: ان الله غیور و یحب کل غیور و لغیرته حرم الفواحش ظاهرها و باطنها؛ خداوند با غیرت است و مردان غیور را دوست دارد و از همین رو، زشتی ها را چه آشکار و چه پنهان حرام کرده است.

مسئله غیرت، دامنه گسترده و وسیعی را در برمی گیرد و اختصاص به غیرت نسبت به ناموس و مانند آن ندارد. انسان غیرتمند نسبت به هر چیز ارزشمند، واکنش نشان می دهد. اما از آنجایی که مجال آن نیست که در این یادداشت به همه زوایای غیرت بپردازیم، به مهمترین وجه آن که غیرت نسبت به ناموس است می پردازیم.

ابتدا به اهمیت غیرت از نگاه معصومین علیهم السلام می پردازیم:

امام صادق علیه السلام : مرد برای اداره منزل وخانواده خود به سه خصلت نیاز دارد که اگر هم به طور طبیعی آنها را نداشته باشد، باید خود را به تکلّف در آنها وا دارد: خوش رفتاری ، گشاده دستیِ سنجیده، وغیرت بر حفاظت از آنها».

پیامبر عظیم الشان اسلام نیز درباره یکی از مصادیق بارز بی غیرتی می‌فرماید: هنگامی که زنی آرایش کرده و معطر از خانه خارج شود و شوهرش نیز به این کار راضی باشد، به ازای هر قدمی که زن بر می‌دارد، خانه‌ای در آتش برای شوهرش بنا می‌شود.

امام باقر(ع) نیز نماز فرد بی غیرت را مورد قبول نمی‌داند.

ناگفته نماند غیرت صحیح و به جا نه تنها برای شخص که برای جامعه نیز مفید است؛ شهید مطهری در این باره می‌گوید:

انسان غیور همان طور که راضی نمی شود دامن ناموس خودش آلوده گردد، راضی نمی‌شود دامن ناموس اجتماع هم آلوده شود.

پارانویید، روشنفکر یا غیرت نا بجا…!!

همان طور که در برداشت های بالا دیده ایم گاهی بعضی از انحرافات رفتاری افراد برچسب غیرت خورده است که این کار هم در اشتباه نشان دادن چهره ی غیرت تاثیر گذاشته و هم تبعات منفی ای را از خود به جا گذاشته است.

◄  گاهی افرادی با شخصیت پارانوییدی به دلیل تشخیص اشتباه با افراد غیرتمند اشتباه گرفته می شوند؛. بیماران پارانوئید همیشه میزان وفاداری و قابل اعتماد بودن « همسر، شریک جنسی، دوستان و … » را آزمایش کرده در حافظه خود کلکسیونی از مدارک نشان دهنده « بی وفایی ، بی‌عدالتی، تحقیر و تهدید دیگران» را دارند.که باید با دانستن ملاک های تشخیصی شخصیت پارانویید، همواره بین این افراد و افراد غیرتمند تفاوت قائل شد.

◄  اما گاهی نیز افرادی هستند که دچار این بیماری روانی نیستند اما دچار غیرت ورزی های بی مورد هستند که قطعا باید از تبعات منفی کار خود آگاه باشند.احادیث زیر نشان دهنده این تبعات می باشد:

امیرالمؤ منین علیه السّلام در نامه ۳۱٫ از نامه‌هایشان به امام مجتبى علیه السّلام فرمود:

« و ایّاک و التّغایر فى غیر موضع غیره فانّ ذلک یدعوا الصّحیحه الى السّقم و البریّه الى الرّیب ؛

از غیرت در غیر موردش بپرهیز؛ چرا که این‌گونه غیرت‌ها (ى افراطى انحرافى و آمیخته با وسواس) سبب مى‌شود که افراد درستکاران، گرفتار آلودگى و بیمارى شوند و افراد بى گناه در معرض تهمت قرار گیرند».

امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: «لا غیرهَ فی الحلال» در امور حلال، غیرت بی مورد است.»

امام علی علیه السّلام:  از غیرت نابجا بپرهیز زیرا این کار، زن درستکار را به انحراف و زن پاکدامن را به تردید مى کشاند.

◄ و اما گروهی دیگر نیز به اشتباه، نداشتن غیرت را مصداقی بر روشن فکری دانسته اند و بر این بی تفاوتی و سهل انگاری خود برچسب روشنفکری و داشتن دید باز زده اند، که همانطور که دیدیم این نوع بینش نیز تبعات منفی همچون نابسامانی زندگی ها و بی بند وباری ها را دارا می باشد.

بنابراین با توجه به اینکه همواره اسلام جانب اعتدال را رعایت کرده و پیام آور آن می‌فرماید:

«خیر الامور اوسطها» و در قرآن کریم نیز ریشه اعتدال (عدل) ۲۷ بار آمده است که مهر تاییدی بر این موضوع است بهترین حالت به کاربردن به موقع غیرت می باشد.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.