آیا پرهای قَفَندَر به چشمان مردان ما خورده است؟

واقعا شنیدن روایت مذکور، انسان را به فکر وا می دارد که آیا مصداق برخی از مردان این زمانه که به همسر و دختران خود اجازه ظاهر شدن در میان جامعه و نامحرمان با هر شکل و شمایل محرکی را می دهند، نمی تواند مصداق مرد مذکور در این روایت باشد؟!

کد خبر: 8903
تاریخ انتشار : خرداد ۱۰, ۱۳۹۳

شیخ بهاء الدین عاملی در یکی از کتاب های خود می نویسد روزی زنی نزد قاضی شکایت کرد که پانصد مثقال طلا از شوهرم طلب دارم و او به من نمی دهد. قاضی شوهر را احضار کرد و او طلب خود را انکار نمود یا فراموش کرده بود. قاضی از زن پرسید: آیا بر گفته ی خود شاهدی داری؟ زن گفت: آری، آن دو مرد شاهدند.

قاضی از گواهان پرسید: گواهی دهید زنی که مقابل شماست پانصد مثقال از شوهرش که این مرد است طلب دارد و او نپرداخته است. گواهان گفتند: سزاست این زن نقاب مقابل صورت خود را عقب بزند تا ما لحظه ای وی را درست بشناسیم که او همان زن است، تا آنگاه گواهی دهیم.

چون این زن سخن را شنید بر خود لرزید و شوهرش فریاد برآورد شما چه گفتید؟ برای پانصد مثقال طلا، همسر من چهره اش را به شما نشان دهد؟! هرگز! من پانصد مثقال خواهم داد و رضایت نمی دهم که چهره ی همسرم در حضور دو مرد بیگانه نمایان شود. چون زن آن جوانمردی و غیرت را از شوهر خود مشاهده کرد از شکایت خود چشم پوشید و آن مبلغ را به شوهر بخشید چه خوب بود آن مرد باغیرت، امروز جامعه ی ما را هم می دید که زنان نه برای پانصد مثقال طلا و نه حتی یک مثقال نقره، چگونه رخ و ساق به همگان نشان می دهند و شوهران و پدران و برادرانشان نیز هم عقیده ی آنهایند و در کنارشان به رفتار آنان مباهات می کنند.

دیوث یعنی چه؟!

 شاید تا به حال بارها این کلمه به گوش ما خورده باشد و با این تفکر که کلمه ایست ناسزا و جزو محاورات انسان های الوات، خود، فرزندان و اطرافیان مان را از به زبان آوردن این کلمه منع کرده ایم! ولی باید گفت این کلمه لغتی است که حتی در متون فقهی مشاهده شده است و برای کسی که این کلمه را بدون مناسبت و از روی علم به کسی نسبت دهد: مجازات و حد شرعی تعیین کرده است. حتما با خود می گویید این مقدمه از چه بابی است؟!

 متاسفانه باید گفت همین کلمه که بسیاری از ما حتی با شنیدن آن شرم می کنیم، شامل حال برخی از مردان این دوره و زمانه است، یعنی می توان برخی از مردان این دوره را به راحتی “دیوث” نامید بدون اینکه مجازاتی بر ما مترتب شود!! بگذارید منظورمان را با حدیثی از پیامبر اکرم(ص) روشن کنیم که فرمودند: ” اگر مردی در اهل خانه خود امری ببیند که منافی غیرت باشد و به غیرت نیاید خدا مرغی را می فرستد که آن را “قفندر” گویند و چهل روز بر خانه او می نشیند و فریاد می کند “خدا غیور است و هر صاحب غیرتی را دوست می دارد” اگر آن مرد به غیرت آمد و آنچه منافی غیرت است را از خود دور کرد فبها، و الا پرواز می کند و بر سر او می نشیند و فریاد می کند، و پرهای خود را بر چشم های او می زند و می پرد، و بعد از آن، روح ایمان از آن مرد مفارقت کرده و ملائکه او را دیوث می نامند!!(وسایل الشیعه، ج۱۴، ص ۱۰۸، ح ۴)

واقعا شنیدن روایت مذکور، انسان را به فکر وا می دارد که آیا مصداق برخی از مردان این زمانه که به همسر و دختران خود اجازه ظاهر شدن در میان جامعه و نامحرمان با هر شکل و شمایل محرکی را می دهند نمی تواند مصداق مرد مذکور در این روایت باشد؟!

 مردانی که به راحتی قبول می کنند ناموس شان با وضعیت نامناسب پوشش لباس و حجاب و آرایش در حضور نامحرمان به تن نازی بپردازد! مردانی که به راحتی اجازه می دهند زنان و دختران شان با نامحرمان شوخی و مزاح کنند و یا حتی گاهی در عروسی ها و محافل لهو و لعب با لباس های عریان و بدن نما به رقص و تن نازی همراه نامحرمان بپردازند! و……

آیا این مردان همان مردان شیعه علی هستند؟ همان مردانی که روز جزا بایستی پیامبر و امیر المومنان به ایشان افتخار کنند؟بسیاری از مردان ، این امر را که خداوند ایشان را حافظ و نگهبان اولاد و ناموس شان قرار داده است فراموش کرده اند صفت غیرت که از صفات الهی است و یکی از فطریات درونی است که بایستی با تعلیم و تمرین قوت بخشیده شود؛ به یاری شیطان لعین امری شده است برای بسیاری از مردمان این زمانه فراموش شده به طوری که هرکس که به آن اهتمام ورزد مورد تحقیر و تمسخر قرار میدهند و او را امل و تعصبی می خوانند!!

 این در حالیست که به فرموده امام صادق(ع) “خداوند تبارک و تعالی غیور است و صفت غیرت را دوست میزدارد و از غیرت اوست که همه اعمال ناشایسته ظاهریه و باطنیه را حرام کرده است” (وسایل الشیعه، ج۱۴، ص ۱۰۷ و ۱۰۸، ح ۲)

چو در روی بیگانه خندید زن      دگر مرد گو لاف مردی مزن

ابتدا از خود شروع کرده و خود سازی کنیم، سپس از خانواده آغاز نماییم و در نهایت، با خواهر و برادر دانستن اعضای جامعه اسلامی برای انجام وظیفه خود نسبت به آنها گام برداریم .

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه